Články

Zatváranie pohotovostí teraz smeruje do druhej fázy

Zatváranie pohotovostí teraz smeruje do druhej fázy
Druhá fáza zatvárania detských pohotovostí na Slovensku sa nezadržateľne blíži. Už v júli sa zo siete vypustí desať pohotovostí. Nasledovať bude tretia fáza, keď s a v novembri tohto roka zatvorí ďalších päť bodov. 

Hoci pediatri hovoria, že je to nevyhnutné, aby sa zachovala dostupná zdravotná starostlivosť pre deti, niektorým rodičom to sťaží život. Bude totiž nutné sa na pohotovosť presúvať do iných miest, s chorými deťmi tak budú cestovať na pohotovosti dlhšie. Príkladom sú Piešťany. Detská pohotovosť funguje v miestnej nemocnici, z rozhodnutia ministerstva sa pritom zatvorí. Malí pacienti preto budú musieť chodiť do Trnavy.


V hre je stále aj skrátenie hodín

„Rozhodnutie zrušiť detskú pohotovosť v Piešťanoch padlo za minulej úradníckej vlády. O zámere zrušiť pohotovosť v našom meste v tom čase s nami nikto nerokoval. Snažili sme sa v spolupráci s mestom Piešťany a so ZMOS iniciovať rokovania. Tieto snahy však neboli úspešné,“ potvrdil pre HN Miroslav Jaššo, riaditeľ nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch. Minulý týždeň sa podľa neho uskutočnilo stretnutie s ministerstvom zdravotníctva, na ktorom sa opäť otvorila diskusia o zrušení pohotovosti. Nakoniec jemu, ako ani ostatnému personálu v nemocnici neostalo nič iné, len akceptovať, že pohotovosť zrušená bude. „Nemocnica má teraz pred sebou dôležitú úlohu. Vymyslieť interný systém ošetrovania detských pacientov tak, aby bol logický a aby každé dieťa dostalo takú starostlivosť, akú potrebuje,“ hovorí Jaššo s tým, že spomínané minulotýždňové rokovanie malo iný cieľ než debatovať o zrušení pohotovostí. Išlo o skrátenie ordinačných hodín na pohotovosti z 22.00 na 20.00. Jaššo spomína, že ministerstvo zdravotníctva malo k dispozícii aj štúdiu, ktorá ukázala benefity skrátenia a nemocnica v Piešťanoch sa s tým stotožňuje. 

Opačný názor majú v Košiciach. Detská fakultná nemocnica pre skrátenie, ordinačných hodín na pohotovosti bude musieť riešiť oveľa viac pacientov, ako to bolo doteraz. „V súčasnosti ministerstvo zdravotníctva navrhuje skrátenie ordinačných hodín v ambulantnej pohotovostnej službe z 22.00 na 20.00, čo pre nás znamená približne 13 až 15 pacientov navyše, ktorí nepatria na urgentný príjem nemocnice, a z dôvodu menej závažného ochorenia ako ostatní na urgentnom príjme budú čakať na ošetrenie oveľa dlhšie, ako by čakali na ambulantnú pohotovostnú službu,“ povedala hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Zuzana Baníková.


Pediatrov je málo

Skrátenie ordinačných hodín bolo istý čas v úzadí. Ešte minulý rok sa o tom veľa diskutovalo a potom nastalo ticho. Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia, sa preto domnieval, že problém s pohotovosťami, ako ho prezentovali pediatri, nebol taký horúci a podľa neho bola celá debata postavená na klišé. Naopak, Elena Prokopová, odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu, sa vyjadrila, že na skrátení stále trvajú a že ticho nastalo len preto, lebo boli voľby, vymenila sa vláda, a tak len čakali, čo príde. Už na prvom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou zopakovala svoju požiadavku, na čo Dolinková reagovala, že aj ona je za skrátenie hodín. Elena Prokopová tvrdí, že pediatri potrebujú, aby sa ordinačné hodiny na pohotovostiach skrátili a časť pohotovostí sa zrušila.


Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)