Články
V Senci sa krstilo vo veľkom
Medzinárodná odborná konferencia Učiteľ nie je Google, ktorá sa každoročne koná v Senci a organizuje ju odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko, je už pravidelne príležitosťou na predstavenie noviniek pred účastníkmi konferencie z radov pedagógov. Inak tomu nebolo ani tento rok.
V Senci sme 9. a 10. júna 2022 pokrstili hneď tri novinky z produkcie RAABE. Metodickú príručku pre učiteľov angličtiny ČÍTAME PO ANGLICKY a dve brožúry: Líný učitel – Kroky k moderní a efektivní výuce a Vzdelávacia politika a kultúra.
Metodika pre angličtinárov
1. septembra 2020 začala Základná škola Jana Amosa Komenského v Seredi v partnerstve s tromi univerzitami s medzinárodnou povesťou na Slovensku, v Čechách a Poľsku, základnými školami v Čechách, Poľsku a vydavateľstvom RAABE na Slovensku realizovať medzinárodný projekt LIRE (Language Interpretation through REading). Zámerom bolo rozvinúť gramotnosť, kritické myslenie, analytické a komunikačné zručnosti u žiakov rovnako ako ich tvorivosť prostredníctvom nového prístupu k učeniu sa cudzieho jazyka. Jeden z výsledkom projektu – metodickú príručku pre učiteľov ČÍTAME PO ANGLICKY sme počas slávnostného večera pokrstili spolu so zástupcami všetkých partnerov – farebnými konfetami.
Partneri projektu a ich zástupcovia na pódiu:
1. Prešovská univerzita: PaedDr. Miloš Blahút, Mgr. Michaela Sepéšiová PhD.
2. Masarykova univerzita v Brne: Mgr. Pavla Buchtová
3. Univerzita Adama Mickiewicza v Poznani: Mgr. Anna Dominska
4. Základná škola Tišnov, Smíškova: Mgr. Eva Skočíková, Mgr. Barbara Garay
5. Základná škola číslo 2 v Poznani.: Mgr. Anna Lallouet, Mgr. Bogna Warzycha
6. Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o.: Mgr. Andrea Vadasová
METODIKA ČÍTAME PO ANGLICKY
Návody na prácu so zjednodušenými čítankami
Metodická príručka pre učiteľov základných škôl
Ukážky metodických príručiek ČÍTAME PO ANGLICKY v slovenskom jazyku a LET´S READ IN ENGLISH v anglickom jazyku nájdete na webstránke projektu: https://projectlire.com/.
Vzdelávacia politika a kultúra
V rámci večerného programu medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google7 vznikol aj priestor na krst ďalšej novinky z produkcie RAABE Slovensko – Vzdelávacia politika a kultúra. Jej autor Braňo predstavil účastníkom konferencie výber z článkov a rozhovorov (nielen) o slovenskej politike naozaj originálnym spôsobom. Asistovali mu až dvaja (rovnako vtipní) krstní otcovia.
Na pódium počas slávnostného večera vystúpili prof. PhDr. Branislav Pupala, CSc. a dvaja krstní otcovia útlej knižky Jomon Jose, zástupca riaditeľa vysokej školy, St. Xavier’s College, Kathmandu, Nepal a Michal Rehúš, analytik z Centra vzdelávacích analýz. Spoločne ju pokrstili himalájskou soľou a poriadnou dávkou humoru.
Vzdelávacia politika a kultúra
Výber z článkov (nielen) o slovenskej vzdelávacej politike
Autor: prof. PhDr. Branislav Pupala, CSc.
• Kniha najmä o slovenskej vzdelávacej politike, ako ju jej autor Branislav Pupala zo svojho pohľadu zachytával posledné roky. Príbehy o tom, ako a prečo slovenské školstvo stagnuje, ako si ničíme učiteľské vzdelávanie, ako prízemne a bezhlavo meníme školský systém a tvárime sa, že robíme reformy.
• Príbeh textov sa začína rokom 2016, keď sa na stole objavil ďalší z pokusov o reformu školstva v Slovenskej republike v podobe projektu Učiace sa Slovensko. Pokračuje cez rôzne epizódy v ďalších rokoch až po pandémiu a otázky, ktoré táto situácia nastolila ako podnety k zmenám vzdelávacieho systému. Časovo sa končí tam, kde Európu zasiahla vojna na Ukrajine a keď sa možno vynoria úplne nové otázky a iné pohľady na to, čo sa pre vzdelávaciu politiku stane podstatné.
www.raabe.sk/vzdelavacia-politika-a-kultura
Lenivý = vynaliezavý
Krsty noviniek pokračovali aj v druhý deň konferencie. Pred záverečnou tombolou priamo pred zrakmi učiteľov pokrstil svoju novinku Robert Čapek, psychológ a sociálny pedagóg známy na Slovensku hlavne vďaka svojej stratégii Líneho učitele. V jeho ponímaní však líný neznamená lenivý v zmysle ničnerobenia. Skôr vynaliezavý a prefíkaný, lebo robí všetko pre to, aby na hodinách pracoval predovšetkým žiak.
Na pódiu sme ginom značky Comenius pokrstili to najdôležitejšie a najpraktickejšie z celej vzdelávacej stratégie Líneho učitele. Najnovšia brožúra prináša súbor textov z troch dielov Líných učitelov, ktoré postupne v RAABE vyšli s podtitulmi „Jak učit dobře a efektivně“, „Cesta pedagogického hrdiny“ a „Kompas moderního učitele“.
Líný učitel: Kroky k moderní a efektivní výuce
Autor: Mgr. Robert Čapek, Ph.D.
• Prináša inšpirácie, ako si obohatiť učiteľskú filozofiu a doplniť – pre niekoho možno aj neočakávané – pedagogické nástroje.
• Ponúka návod:
o ako čo najlepšie v pedagogickej praxi používať pravidlá vzdelávacej stratégie Líného učitele,
o ako byť v školskej praxi predovšetkým kreatívny, didaktiky znalý a učiteľsky kompetentný,
o aké zásady používať pri testovaní, skúšaní a hodnotení v školskej praxi...
„Cieľom tejto publikácie je ponúknuť čitateľovi myšlienky, ktoré by mohli pomôcť v jeho neľahkej profesii učiteľa. Rád by som, aby každého učiteľa jeho práca bavila, aby svojim žiakom priniesol radosť i múdrosť a aby energia, ktorú do svojej činnosti vkladá, sa mu vrchovate vracala.“
www.raabe.sk/skolstvo/brozury/lenivy-ucitel