Články

V centrách budú lekári denne

V centrách budú lekári denne
Sociálne služby nebudú musieť byť súčasťou integrovaných centier, čo zníži ich výhody. Integrované centrá mali pôvodne spájať všeobecných lekárov, špecialistova sociálne služby. Ministerstvo už podmienky zjemňuje.


Dvaja všeobecní lekári sa dohodnú, že chcú pracovať v integrovanom centre. Založia si spolu s ministerstvom zdravotníctva, mestom či krajom neziskovú organizáciu, pripravia projekt a požiadajú o peniaze z eurofondov. Tak by mohli integrované centrá podľa ministerstva začať fungovať. Podmienkou bude, aby v každom z nich bol počas všetkých pracovných dní aspoň jeden lekár. Aké dlhé ordinačné hodiny by mal mať, ministerstvo neupraví.

Kedy presne by centrá mali začať vznikať, ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nehovorí. Až začiatkom budúceho roku má Európska komisia potvrdiť, či nám na vybudovanie a rekonštrukciu centier dá peniaze. Štát ráta s tým, že by malo ísť na integrované centrá a nemocnice 280 miliónov eur.

Sociálne služby vypadli

Projekt integrovaných centier ohlásilo ministerstvo ešte v júli. Vtedy však rátalo, že bude ich súčasťou aj sociálna starostlivosť. Práve na prepojení všeobecných lekárov, špecialistov a sociálnych služieb totiž mali byť integrované centrá postavené. „Napríklad v pondelok by sa mali všetci stretnúť a rozdeliť si klientov z centra. Lekár povie, ktorých klientov a kto bude mať na starosti. V Holandsku, Severnom Írsku či vo Fínsku to funguje," hovoril v júli Ivan Poprocký z Inštitútu zdravotnej politiky ministerstva zdravotníctva. Dnes už ministerstvo tvrdí, že sociálne služby v centre nebudú povinné, môžu, no nemusia tam byť. Podľa Zvolenskej stačí, ak sa dohodnú dvaja všeobecní lekári, lebo hlavným cieľom je ich koncentrovať. Budú však musieť mať dohodu so špecialistami, aby s nimi mohli konzultovať. Cieľom ministerstva je totiž aj znížiť počet pacientov, ktorých všeobecný lekár pošle na vyšetrenie k špecialistovi.

Dnes takto posielajú až 80 percent pacientov. Ministerstvo chce toto číslo do roku 2030 znížiť na 30 percent. „V Škandinávii je to desať až dvadsať percent," hovorí ministerka. Analytik INEKO Dušan Zachar pripomína, že spájanie zdravotnej starostlivosti so sociálnou je trendom vo vyspelom svete. „Malo by prinášať benefity pre pacienta aj pre verejné financie," dodal. Nová predstava integračných centier podľa neho tieto benefity oslabuje oproti pôvodnému návrhu, kde boli povinné konzíliá špecialistov a sociálne služby. „Naopak zvýrazňuje riziká, ktoré spočívajú najmä v deformácii už existujúceho trhu so zdravotnými, ako aj sociálnymi službami, ktoré poskytujú vo veľkej miere súkromní poskytovatelia, ako aj v plytvaní s verejnými zdrojmi," dodal.

Lekári si to pochvaľujú

To, či integrované centrá u nás vzniknú, bude závisieť od ochoty lekárov ich vytvárať. Ladislav Pásztor, šéf Asociácie súkromných lekárov, kam patria aj všeobecní lekári, to považuje za posun k lepšiemu oproti prvým informáciám, pretože je dôležité, aby v projekte mali slovo lekári. Služby z viacerých oblastí sa podľa neho prepájajú všade na svete. Na to, aby sa spojili, však podľa neho netreba kamenné budovy.

Zdroj: SITA (SME)