Články
Slovenčina býva pri skúškach ťažšia ako matematika
Podľa Štátnej školskej inšpekcie prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry bývajú na niektorých stredných školách náročnejšie ako z matematiky.
Ak je žiak či rodič presvedčený, že niektorá z úloh na prijímacích skúškach presiahla rozsah preberaného učiva na základnej škole, najúčinnejšie je, ak svoj protest vyjadrí riaditeľovi školy čo najskôr. Najlepšie ešte pred rozhodnutím o prijatí či neprijatí študentov do prvých ročníkov.
Súlad prijímacích skúšok s príslušným učivom pravidelne kontroluje Štátna školská inšpekcia. Podľa jej zistení vyžadovať v testoch znalosti nad rámec základnej školy majú tendenciu najmä gymnáziá, a to predovšetkým v predmete slovenský jazyk a literatúra. Pomôcť by tu mohli napríklad jednotné štandardizované testy, ktorých zavedenie inšpekcia odporúča do budúcna zvážiť.
V rozsahu učiva zo „základky“
„Ministerstvo školstva školám vymedzuje len predmety a rozsah učiva, ktorý prijímacia skúška pokrýva, všetko ostatné si stanoví škola vo vlastných podmienkach na prijatie. Tieto sú zverejnené zvyčajne na webovej stránke školy a uchádzači a ich rodičia v nich nájdu dôležité informácie nielen o prijímacej skúške, ale o všetkom, čo škola pri prijímaní zohľadňuje. Škola musí zabezpečiť, že obsah, rozsah a úroveň skúšky nepresahuje vzdelávacie štandardy štátneho vzdelávacieho programu základnej školy,“ vysvetľuje Otto Révész, riaditeľ Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach.
Pri výbere svojich budúcich študentov sa o výsledky prijímacích pohovorov opierajú najmä tie stredné školy, kde pre väčší záujem o štúdium prebieha prísnejšia selekcia spomedzi uchádzačov. Nie sú však jediným kritériom na prijatie. Niektoré stredné školy organizujú aj prípravné kurzy na prijímacie pohovory, iné zastávajú skôr názor, že žiaci by sa mali dokázať na prijímačky pripraviť aj sami, prípadne im vopred poskytnú prijímacie testy použité v minulých školských rokoch.
Žiaka lepšie spoznajú
Prijímacie skúšky napríklad na Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú v Prešove prebiehajú písomnou formou z matematiky a zo slovenského jazyka a literatúry v trvaní 60 minút pre každý predmet. „Na prijímacích skúškach sa snažíme zadávať nielen tzv. testové úlohy s výberom odpovede alebo formou doplňovačiek, ale aj úlohy s písaním postupu riešenia, prepisovaním a dopĺňaním pravopisného textu a podobne. Chceme tým eliminovať tipovanie, zapísanie len počutého výsledku. Niekedy sa dajú odhaliť aj určité vývinové poruchy učenia, ktoré majú negatívny vplyv na ďalšie štúdium - podľa legislatívy nie je potrebné dokladať k prihláškam lekárske potvrdenie zdravotného stavu žiaka a vhodnosť na daný odbor a niektorí rodičia sa snažia neuvádzať tieto poruchy,“ hovorí Iveta Marcinčinová, riaditeľka priemyselnej školy. Škola zverejňuje informácie, ako aj témy prijímacích skúšok na svojej webstránke. Zvládnutie daných tém je podľa Marcinčinovej podmienkou na zvládnutie učiva na škole.
Problematická slovenčina
Štátna školská inšpekcia dlhodobo sleduje prijímacie konania najmä na gymnáziách, ale v posledných rokoch aj na stredných odborných školách. Z jej zistení vyplýva, že školy majú tendenciu ísť nad rámec vzdelávacích štandardov najmä v testoch zo slovenského jazyka a literatúry.
Len v školskom roku 2022/2023 až v 80 percentách sledovaných gymnázií a dvoch tretinách vybraných stredných odborných škôl presiahli overované vedomosti uchádzačov o štúdium v predmete slovenský jazyk a literatúra rámec vzdelávacieho štandardu. Za školský rok 2022/2023 sa kontrola uskutočnila v 23 stredných školách, z toho v desiatich gymnáziách. V oboch typoch škôl pritom inšpekcia označila prijímacie skúšky zo slovenského jazyka a literatúry za náročnejšie ako z matematiky.
Úlohy v testoch, ktoré boli nad rámec vzdelávacích štandardov, vyžadovali napríklad definície niektorých literárnovedných pojmov a pojmov z lexikológie, vedomosti o autoroch, zaraďovanie autorov do literárnych smerov, určovanie priraďovacích a podraďovacích súvetí či pojmy zo štylistiky a iné.
Čo robiť, ak je na prijímačkách učivo „navyše“ Radí Ľuboš Tužinský zo Štátnej školskej inšpekcie Ak sa zákonný zástupca na základe informácií od svojho dieťaťa, ktoré sa zúčastnilo na prijímacích skúškach na strednú školu, alebo na základe iného zdroja, dopracuje k presvedčeniu, že niektorá úloha na prijímacích skúškach nebola v súlade so štátnym vzdelávacím programom pre základné školy, môže: Podať námietku ústne alebo písomne na riaditeľa príslušnej strednej školy čo najskôr, ešte pred rozhodnutím o prijatí či neprijatí študentov do prvého ročníka. Ak už riaditeľ rozhodol o prijatí či neprijatí študentov na štúdium do prvého ročníka, rodič môže svoju námietku proti obsahu prijímacích skúšok zahrnúť do odvolania proti neprijatiu žiaka, ktoré sa odosiela riaditeľovi školy. Poslednou možnosťou je podanie podnetu na Štátnu školskú inšpekciu. Ak inšpekcia zistí nedostatky, uloží riaditeľovi opatrenia na ich odstránenie. Nemá však vplyv na rozhodnutie o prijatí či neprijatí žiaka a nemá ani právomoc dať zopakovať prijímacie skúšky.
Zdroj: Marta Ďurianová, SME
Výsledky Testovania 9 stále zohrávajú dôležitú rolu v prijímacom konaní na stredné školy
Poďte pripraviť kvalitne školákov na Testovanie 9
Testy pre ôsmakov a deviatakov
Testovanie 9 – testy zo slovenského jazyka a literatúry pre 8. ročník ZŠ | Testovanie 9 – testy z matematiky pre 8. ročník ZŠ |
Testovanie 9 – testy zo slovenského jazyka a literatúry pre 9. ročník ZŠ | Testovanie 9 – testy z matematiky pre 9. ročník ZŠ |
Ide to aj online
Oceníte prípravu vlastných detí bez zbytočného doučovania, cestovania a z pohodlia domova? Takto systematicky to pôjde z oboch predmetov – zo slovenčiny aj z matematiky vďaka Raabe Digital. Sú to digitálne verzie pracovných zošitov, ku ktorým majú žiaci registrovaný prístup kedykoľvek si zapnú svoj počítač, tablet či mobil. Obsahy učiva v Raabe Digital sú v súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom a deťom ponúknu pútavejšiu a zábavnú formu overovania vedomostí. Testy sú kompletne zdigitalizované a automaticky vyhodnocujú správne odpovede. Ak dieťa dlhší čas neodpovedá na zadanú otázku, systém mu ponúkne správnu odpoveď. Okrem toho ponúkajú testy aj PDF listovaciu verziu pre ľahšiu orientáciu. Raabe Digital myslí aj na deti s dyslexiou, môžete prepnúť zadania úloh do písma, ktoré dyslektik ľahšie prečíta. V rodičovskom účte môžete sledovať pokrok svojho dieťaťa, vidíte ako vo vypracovaní úloh napreduje.
Oba predmety
Jedinečná a komplexná pomôcka zaručujúca deviatakom upevnenie, preopakovanie a precvičenie učiva z matematiky. DIGI TESTOVANIE Z MATEMATIKY 9 pomôže deviatakom formou zábavných digitálnych testov preveriť úroveň všetkých vedomostí potrebných na úspešné zvládnutie matematiky v Testovaní 9. Interaktívne úlohy rozvíjajúce logické myslenie sú zamerané na precvičovanie aritmetiky, geometrie aj aplikačných úloh.
Kompletnú ponuku tlačených aj digitálnych titulov TESTOVANIE nájdete TU.
Termíny prijímacích skúšok
Netalentové odbory
1. termín 2. máj 2024, v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj 3. máj 2024 2. termín 6. máj 2024, resp. 7. máj 2024 (v prípade potreby)
Talentové odbory
1. termín 29. apríl 2024, prípadne aj 26. a 30. apríl 2024 (podľa počtu uchádzačov)
2. termín 9., 10. a 13. máj 2024
Ak žiak nebol v prvom kole prijatý na žiadnu z vybraných stredných škôl, podáva si ešte jednu prihlášku - do druhého kola. Druhé kolo je určené pre žiakov, ktorých možno prijať do prvého ročníka na nenaplnený počet miest. Termín prijímačiek stanovilo ministerstvo školstva na 18. jún 2024, z organizačných dôvodov sa môže prijímacia skúška skončiť 19. júna 2024.
Talentové skúšky na stredných športových školách
Overenie športového nadania bude prebiehať od 25. marca až do 19. apríla 2024 pre všetky druhy športov. Overenie zdravotnej spôsobilosti sa tento raz vykonáva prostredníctvom vyjadrenia lekára v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo. Posúdenie sa vykonáva ešte pred podaním prihlášky, keďže vyjadrenie je prílohou tejto prihlášky.
17. máj 2024 je termín, keď riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy alebo na webe zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania v rámci 1. kola
22. máj 2024 termín, dokedy musí uchádzač alebo zákonný zástupca písomne potvrdiť strednej škole prijatie na vzdelávanie v rámci 1. kola
21. jún 2024 je termín, keď riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy alebo na webe zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania v rámci 2. kola
26. jún 2024 termín, dokedy musí uchádzač alebo zákonný zástupca písomne potvrdiť strednej škole prijatie na vzdelávanie v rámci 2. kola
Zdroj: minedu.sk