Články

Šikanovanie v školách. Vyznáte sa?

Šikanovanie v školách. Vyznáte sa?
Učitelia dostávajú do rúk užitočného pomocníka – brožúru, ktorá vysvetľuje legislatívu súvisiacu so šikanovaním, jej terminológiu s príkladmi a následne aj hľadá možnosti jeho riešenia a predchádzania.

V posledných rokoch sa celosvetovým fenoménom stalo šikanovanie v školstve, žiaľ, tento fenomén neobišiel ani Slovenskú republiku, a to aj napriek tomu, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vydalo viacero usmernení k tejto problematike. Dňom 1. septembra 2018 nadobudla účinnosť smernica Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach.

V roku 2021 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vydalo Akčný plán riešenia šikanovania v školách a školských zariadeniach na roky 2022 – 2023. Vychádzajúc z tohto dokumentu cieľom Akčného plánu na roky 2022 – 2023 je eliminovať riziká, ktoré by narúšali vytvorenie prostredia pre deti a mládež, ktoré by reálne projektovali pocit bezpečia, miesto na rozvoj a sebarealizáciu.

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (ŠPÚ) vydal s účinnosťou od septembra 2022 príručku Prevencia a riešenie šikanovania – sprievodca pre školské prostredie. 

Žiaľ, vychádzajúc z praxe môžeme konštatovať, že od roku 2006, keď bolo ministerstvom vydané metodické usmernenie č. 7/2006-R z 28. marca 2006 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach, sa v školách veľa nezmenilo a niektoré školy o týchto vydaných dokumentoch ani nevedia. Šikanovanie medzi žiakmi v škole začnú často riešiť až vtedy, keď sa o ňom dozvedia z médií.

V Slovenskej republike problematiku šikanovania a v súčasnosti aj kyberšikanovania riešia ustanovenia Trestného zákona – zákon č. 300/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov a zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov. Šikanovanie môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu – Trestný zákon v znení neskorších predpisov alebo priestupku – zákon č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.


Je dôležité, aby každá škola a každé školské zariadenie:

• mali vlastný vnútorný predpis upravujúci šikanovanie, kyberšikanovanie,

• s vnútorným predpisom boli preukázateľne oboznámení všetci zamestnanci školy,

• s problematikou šikanovania boli preukázateľne oboznámení všetci žiaci školy a ich zákonní zástupcovia,

• žiaci mali možnosť anonymne na určenom mieste v škole odovzdať svoje poznatky o šikanovaní,

• ktokoľvek mal možnosť prostredníctvom formulára zverejneného na webovej stránke školy upozorniť vedenie školy na šikanovanie v nej prebiehajúce,

• všetky upozornenia na šikanovanie je škola povinná zaevidovať a prešetriť.


Podľa: Šikanovanie v škole, RAABE 2024



TIP PRE UČITEĽOV

Brožúra Šikanovanie v škole ponúka učiteľom efektívne riešenie problematiky šikanovania v škole.


Upozorňuje na právnu zodpovednosť zamestnancov školy o ochrane detí a žiakov.

Pripomína novú právnu úpravu v Trestnom zákone SR, ktorá zaviedla osobitnú skutkovú podstatu trestného činu kybernetickej šikany.

Definuje prejavy šikanovania, ktoré môžu napĺňať skutkovú podstatu trestného činu alebo priestupku voči občianskemu spolunažívaniu.

Zvyšuje povedomie o rizikách agresívneho správania vo fyzickom a aj online priestore.

Zdôrazňuje elimináciu rizík a podmienok na výskyt šikany v školskom prostredí.

Obsahuje ukážky riešenia šikanovania v škole.  


Brožúru si môžete už teraz objednať tu