Články

Postcovidoví pacienti majú nárok na kúpele

Postcovidoví pacienti majú nárok na kúpele
O takzvanom „dlhom covide“ sa toho ešte veľa nevie. Čo je vlastne je longcovid? „Ide o dlhodobo pretrvávajúce závažné zdravotné ťažkosti u časti pacientov, ktorí prekonali akútnu fázu COVID–19, najmä s ťažkým a so stredne ťažkým priebehom.

Nie je to však pravidlo, závažné ťažkosti sa môžu rozvinúť aj u tých, ktorí akútnu fázu ochorenia prekonali v domácom prostredí. Naopak, nie všetci, ktorí boli hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti či napojení na pľúcnu ventiláciu, musia trpieť dlhodobými zdravotnými ťažkosťami,“ približuje doktorka Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov.

Ľudia, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia, už majú nárok na kúpeľnú liečbu. „Každý kúpeľný podnik na Slovensku, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť, má licenciu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v konkrétnej indikačnej skupine,“ uvádza Janka Zálešáková. V praxi to znamená, že pacienti s prevažujúcimi ťažkosťami zo strany dýchacích ciest môžu 21–dňovú plne hradenú liečbu (typ A) absolvovať v tých kúpeľoch, ktoré sa špecializujú na liečbu chorôb dýchacích ciest, tí, u ktorých pretrvávajú ťažkosti neurologického charakteru či problémy zo strany pohybového aparátu, absolvujú liečbu v tých kúpeľoch, ktoré tieto choroby liečia a majú potrebné zázemie. „Rovnako sme to navrhovali pre dominujúce ťažkosti zo strany srdca a ciev a rovnako pre psychické poruchy zhoršujúce psychické zdravie,“ dodala doktorka Zálešáková.


Najčastejšie príznaky  postcovidového syndrómu

Extrémna únava a vyčerpanosť, pretrvávajúci dusivý vyčerpávajúci kašeľ, dušnosť aj pri miernej záťaži, pretrvávajúce bolesti svalov a kĺbov, bolesti na hrudníku, úporné bolesti hlavy, vystreľujúce bolesti a tŕpnutie končatín, príznaky slabosti končatín podobné ako po mozgovej mŕtvici, pretrvávajúce poruchy čuchu a chuti, poruchy spánkového rytmu, poruchy pamäti a koncentrácie označované aj ako „covidová, alebo mozgová hmla“, závažné depresívne stavy, úzkosť, obsedantné myšlienky, úplná strata motivácie k akejkoľvek činnosti, orgánové poruchy srdca, ciev, obličiek, tráviaceho traktu, ktoré sa prejavujú zmenami ich funkcie a ktoré neboli pozorované pred ochorením na COVID–19.


O novej indikácii - na koho sa vzťahuje rozšírenie indikačného zoznamu?

Na ľudí po prekonaní ochorenia COVID–19 s ťažkým priebehom infekcie. Po prekonaní infekcie u časti pacientov pretrvávajú zdravotné ťažkosti, ktoré sa pred infekciou nevyskytovali. Tento stav je popisovaný ako tzv. postcovidový syndróm. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby títo pacienti absolvovali kúpeľnú starostlivosť v kúpeľoch, ktoré môžu poskytovať kúpeľnú starostlivosť v indikácii V., VI. a VII. indikačného zoznamu. Kúpeľné zariadenia disponujú vybavením na vykonávanie funkčnej diagnostiky pľúc (spirometria, prípadne aj spiroergometria, pulzná oxymetria, v prípade potreby môžu aplikovať krátkodobo kyslíkovú terapiu). Z hľadiska liečby nervových, resp. nervovo– svalových komplikácií predstavuje kúpeľná starostlivosť možnosť komplexnej liečby pacientov s dominujúcim postihnutím periférneho nervového systému, so svalovým a s pohybovým postihnutím.


Zdroj: SITA (Pravda)