Články

Pohotovosti pod tlakom

Pohotovosti pod tlakom

Pohotovosti v nemocniciach sa v noci plnia viac, ako sa predpokladalo. Pribúda pacientov s ľahkými ochoreniami, ako sú horúčky či kašeľ. Na urgenty pritom patria ľudia, ktorým ide o život.

 

Asociácia nemocníc Slovenska upozorňuje, že situácia začína byť neúnosná. Na taký nápor pacientov nie sú nemocnice pripravené, nemajú doktorov ani sestry a chýbajú im aj peniaze. Ešte horšie to bude s príchodom jesene a zimy, keď nastupuje chrípková sezóna a stúpa počet úrazov. Za nárastom pacientov v nočných hodinách stojí podľa asociácie skrátenie ordinačných hodín na ambulantných pohotovostiach. Tie od júla fungujú už len do desiatej hodiny večer a nie do rána ako kedysi. V noci môžu pacienti pri zdravotných problémoch vyhľadať urgentný príjem, ktorý sa nachádza v nemocnici. Ministerstvo zdravotníctva pri tejto zmene argumentovalo, že počas noci už chorí ambulancie nenavštevujú. Asociácia nemocníc tvrdí, že to tak rozhodne nie je. „Potvrdzuje sa to, čo sme predpokladali, a to, že nám po 22. hodine stúpajú počty pacientov, pritom pôvodné predpovede boli nula, maximálne dvaja,“ povedal šéf asociácie Marián Petko, ktorý je aj riaditeľom nemocnice v Bardejove.

Ministerstvo zdravotníctva sa k tomu zatiaľ nevie vyjadriť. Pravde odpovedalo, že momentálne vyhodnocuje údaje z nemocničných aj ambulantných pohotovostí.

 

Problém riešia nemocnice vo všetkých regiónoch. „Niektoré okresy, napríklad aj náš, avizujú výraznejší nárast dospelých po desiatej hodine večer, ktorí by za normálnych okolností prišli na ambulantnú pohotovosť. Napríklad v michalovskej nemocnici zas pociťujú nárast detských pacientov,“ podčiarkol Petko. Najviac roboty majú podľa neho internisti a potom chirurgovia, ktorí by sa mali venovať vážnejším stavom a nie riešiť horúčky či kašeľ. Petko sa obáva, že s príchodom zimy a chrípkového obdobia nebudú vedieť urgenty personálne zabezpečiť. „Keď slúži jeden doktor na pohotovosti, tak nemocnica potrebuje na internom oddelení sedem lekárov, aby sa vedeli vystriedať v službách. Ak majú v noci slúžiť dvaja, tak už potrebujeme mať v stave 14 doktorov, a kde ich máme zobrať,“ pýta sa.

 

Štatisticky nárast pacientov nemocnice zatiaľ nevedia vyhodnotiť, keďže v tomto režime fungujú necelé dva mesiace. Počty nemajú s čím porovnávať. „Pociťujeme nápor na urgentoch, zatiaľ nevieme povedať o koľko,“ reagovala riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Skalici Renáta Kormanová. Teraz je podľa nej letné obdobie, tak situáciu zvládajú. Personálne stavy doktorov majú poddimenzované. „Služby sú náročnejšie, museli sme pristúpiť k motivácii formou odmien lekárom aj sestrám,“ poznamenala s tým, že šéfka urgentného oddelenia hlási, že 90 percent zásahov, ktoré robia, by nemuselo byť v urgentnom režime. Kormanová poukázala, že pre niektorých je stále výhodnejšie zaplatiť desať eur, ako ísť na ďalší deň do ambulancie všeobecného lekára. Viac výjazdov majú podľa nej aj záchranky. „Na našom urgente sa záchranky stále striedajú, ľudia sú už naučení, čo majú dispečerovi na záchranke povedať, aby im sanitku poslal,“ podčiarkla. Takto sa dostanú rýchlejšie na vyšetrenie a navyše sa vyhnú aj desaťeurovému poplatku.

 

Petko pripomína druhú rovinu, ktorá je pre nemocnice dramatickejšia. Na vedenia je vyvíjaný tlak zdravotníkov na vyššie odmeny. Sestry, ktoré v noci slúžia, chcú viac peňazí a zároveň žiadajú, aby odmenu mali garantovanú zákonom tak, ako to majú lekári na ambulantných pohotovostiach. Legislatíva doktorom určila minimálnu hodinovú mzdu 12 eur, sestry chcú osem eur. „Vyššie odmeny tiež žiadajú aj internisti a chirurgovia, dokonca viac než 12 eur na hodinu, pretože robia nadstavbu tých lekárov, ktorí slúžia pohotovosť v ambulanciách,“ spresnil Petko. Šéf asociácie zdôraznil, že vyššie výdavky na osobné náklady nepokryjú z platieb zo strany zdravotných poisťovní. Preto žiadajú ministerstvo zdravotníctva, aby zmenilo cenové opatrenie, navýšilo finančné prostriedky pre lekárov a sestry na nemocničných pohotovostiach. „V prípade, že sa situáciu nepodarí stabilizovať, bolo by potrebné aj legislatívne prehodnotiť fungovanie ambulantných pohotovostí,“ doplnil Petko.

Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej navýšenie miezd majú nemocnice zohľadnené v paušálnych platbách. „Úprava výšky paušálu súvisí aj s úpravou minimálnej aj priemernej mzdy a so zmenou koeficientov pri príplatkoch za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov,“ povedala Eliášová.

 

Všeobecní lekári, ktorí za skrátenie pohotovostných služieb v ambulanciách bojovali už dlhšie, si myslia, že ordinovanie do desiatej hodiny je dostatočné. „Lekári si tak môžu oddýchnuť, aby na druhý deň mohli nastúpiť do svojich ambulancií,“ uviedla Asociácia súkromných lekárov.

 

Fungovanie pohotovostí sa zmenilo od júla tohto roka. Nový model lekárskej služby pripravil ešte exminister Tomáš Drucker. Okrem nového názvu ambulantná pohotovostná služba rezort skrátil ordinačné časy. Počas pracovného týždňa fungujú pohotovosti do 22. hodiny. Drucker vtedy túto zmenu obhajoval tým, že bolo potrebné uvoľniť lekárov v noci zo služieb tak, aby boli dlhšie k dispozícií pacientom počas dňa. Legislatívou im stanovil aj počty hodín, ktoré musia ordinovať. Týždenne je to 35 hodín.

 

Zdroj: SITA (Pravda)