Články

Podľa čoho spoznáte bezpečnú školu? Musí mať TÝCHTO 5 vecí! Koľko z nich má tá vaša?

Podľa čoho spoznáte bezpečnú školu? Musí mať TÝCHTO 5 vecí! Koľko z nich má tá vaša?
Každý rodič chce, aby jeho dieťa navštevovalo bezpečnú školu. Podľa čoho spoznať, že škole záleží na bezpečnosti svojich žiakov? Máme pre vás pár tipov.


Škola by mala byť bezpečným miestom, kde by sa rodičia nestrachovali nechať svoje ratolesti, kým sú v práci. Aby ste si boli stopercentne istí, že vášmu potomkovi nič nehrozí, vyberte mu školu, ktorá dbá na niekoľko pravidiel a bezpečnostné vybavenie. Pozrite si päť tipov, podľa ktorých rozpoznáte bezpečnú školu.


1. Hliadky pri priechodoch?

Chýbajúce značenie a hliadky pri priechodoch pre chodcov, ale aj bezohľadní vodiči. Tri najčastejšie problémy, ktoré ohrozujú bezpečnosť detí pri školách. Niektoré samosprávy využívajú na rizikové úseky mestské polície či občianske hliadky. Podľa polície a ministerstva školstva však treba aj vzdelávať samotné deti. Jedným z dôležitých aspektov bezpečnej školy je aj to aby deti mohli do školy bezpečne prísť a aj odísť. V minulom roku došlo pritom podľa štatistík polície k viac ako tisíc nehodám chodcov. Z toho na priechode pre chodcov ich bolo viac ako štyristo. Najrizikovejšou skupinou medzi chodcami sú práve malé deti.


2. Kontrolovaný vstup

Úplne základným pravidlom je to, že do školy sa nesmie dostať žiadna nepovolaná osoba. Spôsob ako to dosiahnuť je niekoľko. Niektoré školy to riešia pomocou elektronického zámku, ktorý môže byť integrovaný so školským informačným systémom.

Tento zámok umožňuje kontrolovaný vstup do budovy prostredníctvom dochádzkového čipu alebo ISIC karty, čím je zabezpečené, že dovnútra školy nemôžu vstúpiť neoprávnené osoby. Jednoduchšie riešenia je zvonček a fyzická kontrola osoby prichádzajúcej do školy poverenou osobou.


3. Kamerový systém

Objasnenie krádeží, eliminácia šikanovania medzi žiakmi či nechcené úrazy. To je len niekoľko situácií, pri ktorých kamerový systém v škole môže výrazne pomôcť. Prevádzkovať kamerový systém v školskom zariadení sa riadi prísnymi pravidlami. Kamery nemôžu snímať študentov v triedach, ale iba na chodbách a v exteriéri školy. Aj to však stačí na výraznú elimináciu nepríjemných situácií.

Okrem toho je potrebné, aby škola mala pripravený bezpečnostný projekt v súlade GDPR či všetky potrebné označenia. „Kvalitné kamerové systémy majú zabezpečenú bezpečnosť údajov v súlade s GDPR a ostatnými nariadeniami. Je potrebné sa ale vyhýbať neznačkovým kamerovým systémom, u ktorých nie je jasné, kde sa záznamy ukladajú a ako sa s nimi manipuluje,“ konštatuje Jaroslav Novoveský z Konica Minolta Slovakia. Štát na tento kalendárny rok vyčlenil na kamerové systémy pre základné a stredné školy tri a pol milióna eur.


4. Bezpečné počítače v triedach

Bezpečná škola by mala mať vypracovanú analýzu, ktorá hodnotí stav IT infraštruktúry a kybernetickej bezpečnosti. Samozrejmosťou je šifrovanie PC, pravidelné zálohovanie, bezpečnostné nastavenie routera ale aj vytvorené smernice a postupy ako postupovať pri napadnutí školou hackermi.

Dôležitým je aj účinný firewall, ktorý chráni školu pred vonkajšími hrozbami. Firewall totiž zabezpečí, aby pri načítaní akejkoľvek webovej stránky prebehla automatická kontrola, ktorá bráni aby žiaci alebo vyučujúci dokázali otvoriť akúkoľvek nevhodnú či škodlivú stránku.


5. Prevencia šikanovania a školský psychológ

Ak sa vyskytne incident, ktorý možno označiť za šikanu, každá škola by mala mať krízový intervenčný tím, ktorý v tomto prípade zasiahne a pokúsi sa situáciu vyriešiť. Súčasne je žiadúce podporovať konanie smerujúce k minimalizácii výskytu šikanovania. Predmetom šikanovania môže byť vzhľad, vek, sociálny status...

Učitelia či školský psychológovia by mali byť schopní zachytiť včasné prejavy potenciálneho problémového správania a viesť žiakov k empatii a rešpektu. Nemenej dôležité je zvládnuť manažment rizikových situácií. A to napríklad vedieť čo robiť v prípade, ak príde do triedy nový žiak, alebo ak sa v triede vyskytne žiak s výraznou odlišnosťou.


Nový nástroj v školách - aplikácia RESQL

Odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko ponúka slovenským školám novinku v podobe nástroja, ktorý má ambíciu prispieť k zlepšeniu klímy v školách. Ide o bezpečný a anonymný nástroj umožňujúci žiakom a študentom nahlásiť akékoľvek incidenty týkajúce sa šikany, obťažovania, diskriminácie alebo iného nevhodného správania. 

Názov nástroja je RESQL – Online schránka dôvery pre školy a existuje ako mobilná aplikácia pre žiakov a webové rozhranie pre učiteľov. Aplikácia pre žiakov v smartfóne umožňuje žiakom anonymne poskytnúť učiteľovi/riaditeľovi školy informácie o šikanovaní či inom druhu násilia, ako aj údaje o mieste, čase a zúčastnených osobách. Webové rozhranie pre pedagógov zase umožňuje učiteľom zbierať informácie a reagovať na hlásenia žiakov. Riaditeľom škôl, resp. školskému podpornému tímu poskytuje údaje o rozsahu a prejavoch šikanovania či násilia v ich škole.

Aplikácia je dostupná v App Store aj Google Play. 



Prečo školy potrebujú schránku dôvery RESQL?

Prieskumy v školách potvrdili častý výskyt šikanovania a násilia v rôznych prejavoch.

Školám chýba bezpečný a anonymný systém nahlasovania násilných incidentov pedagogickému personálu.

Pedagogickým zamestnancom chýba preventívno-intervenčný systém vrátane postupov, ako reagovať po oznámení šikanovania a násilia v škole.


Čo presne RESQL školám ponúka:

Inovatívnu mobilnú aplikáciu, ktorá umožňuje žiakom anonymné nahlasovanie incidentov.

Administračné webové rozhranie, kde riaditeľ či zodpovední pedagógovia komunikujú so žiakmi a ďalej pracujú s informáciami, ktoré im žiaci zašlú. 

Súbory postupov uľahčujúce zamestnancom prijímanie vhodných rozhodnutí a plánovanie činností. Škola dostane materiály týkajúce sa reakcií v krízových situáciách a scenáre činností súvisiacich s jednotlivými situáciami šikany medzi rovesníkmi.

Verifikované scenáre vyučovacích aj triednických hodín týkajúcich sa problematiky násilia, vzťahov v triede, klímy triedy aj školy. Informácie pre žiakov aj pedagógov o fenoméne šikanovania a násilia v škole.


Ako schránka dôvery RESQL funguje?

Žiak

Cez aplikáciu oznámi situáciu, ktorá ho znepokojuje.

Zvolí druh násilia alebo opíše inú rušivú udalosť.

Správa môže byť anonymná. O tom, či a v akom rozsahu zverejní osobné údaje (napr. meno, triedu, ktorú navštevuje), rozhoduje žiak.

Učiteľ

Vo webovom rozhraní prijme správu a v spolupráci s ostatnými zamestnancami školy podnikne príslušné opatrenia.

Snaží sa určiť, v čom je problém a akú pomoc žiak potrebuje.

Zasiahne.

Organizuje správy tak, že im priraďuje kategórie a priority.

Realizuje vzdelávacie lekcie.

Riaditeľ školy

Monitoruje problém 
školského násilia pomocou systému RESQL.

Analyzuje diagnostikované problémy spolu s podporným tímom.

Prijíma prehľady vo forme súhrnov.


Všetky informácie o RESQL nájdete tu.

Na Slovensko prináša RESQL – Online schránku dôvery odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko v rámci projektu Šikanovanie v školách – oznámením násilia to nekončí!, ktorý realizuje Občianske združenie European Pedagogical Club


Zdroj: pluska.sk (údaje o RESQL - zdroj: RAABE)