Články
Nestačí, aby deti čítali, musia porozumieť
Uvedomili ste si, že čítanie je vlastne najdôležitejšou schopnosťou zo všetkých schopností, ktoré sa dieťa naučí a ktoré ho sprevádza po celý život? Pravidelné čítanie kníh významným spôsobom obohacuje slovnú zásobu, rozvíja kreativitu detí, podporuje kritické myslenie a zdokonaľuje komunikačné zručnosti. Dnešné deti však nečítajú. Ako možno tento negatívny trend zvrátiť? Zhovárame sa s Mgr. Janou Dandelovou, odbornou konzultantkou z nakladateľstva RAABE, ktoré sa na Slovensku už 15 rokov venuje vydávaniu kvalitných učebných materiálov pre školy, učiteľov, ale aj rodičov.
Dnešné deti čítajú knihy veľmi málo, niektoré vôbec. Ako by tento negatívny jav mohli ovplyvniť rodičia, príp. škola?
Rodičia v súčasnosti nemajú toľko času venovať sa svojim deťom a pravdou je žiaľ aj to, že len málo detí má vzor z rodiny – jednoducho nevidia svojho rodiča s knihou v ruke. Mnohí dokonca nechávajú všetko, čo sa týka vzdelávania dieťaťa len na škôlku a školu. Mnoho škôl sa aj preto snaží zapájať deti do rôznych súťaží. Napríklad tento rok aj naše nakladateľstvo organizuje celoslovenskú súťaž pre tvorivých škôlkarov Ako išla žirafa na vandrovku s časopisom Zvedavček a tiež čitateľskú súťaž pre žiakov 2. až 4. ročníka s názvom Čitateľský oriešok, ktorá má aj výtvarnú časť. Aj to je spôsob ako motivovať deti k čítaniu.
Našťastie ale je aj veľká skupina rodičov, ktorým záleží na vzdelávaní svojich detí a už v materskej škôlke podporujú svoje deti v aktivitách aj doma, aby čítanie neskôr v škole bez väčších problémov zvládli...
Áno, tento trend pozorujeme aj my. Kým v minulosti naše tituly objednávali len školy a učitelia, dnes už nie je nič výnimočné, ak naše zákaznícke oddelenie na Heydukovej navštívi mamička s tým, že chce svojmu dieťaťu na domácu prípravu kúpiť sadu pracovných zošitov. Najväčšej obľube sa aktuálne tešia najmä pracovné zošity Kuliferdo na rozvíjanie školskej zrelosti u malých predškolákov, alebo aj pracovné zošity Kuliferdo pre deti so špeciálnymi poruchami učenia. Rodičia môžu vďaka nim spolu s deťmi plniť rôzne úlohy, precvičujú sa v myslení, v priestorovej orientácii, v zrakovom vnímaní... Všetky tieto zručnosti sa totiž podieľajú na tom, aby dieťa zvládlo čítanie v škole. Teší nás, že už si to uvedomujú aj rodičia.
Čítanie je základným spôsobom učenia. Ako môžu rodičia neskôr aj na základnej škole rozvíjať u detí čítanie s porozumením?
Deti by mali jednoznačne čítať aj doma. Nestačí však, aby len čítali, podstatné je, aby rodičia dohliadali na to, nakoľko prečítanému textu aj porozumejú. Našťastie v dnešnej dobe už existujú kvalitné pomôcky, ktoré v sebe spájajú texty a následné cvičenia. Rodič tak vie hneď zistiť, či dieťa prečítanému textu porozumelo. Takouto pomôckou sú napríklad aj pracovné zošity Tajomstvá sveta určené žiakom 2.,3. a 4. ročníka z nášho nakladateľstva.
Nedostatočné porozumenie textu sa často prejaví aj na 2. stupni ZŠ, keď dieťa nedokáže vypočítať zdanlivo jednoduchú úlohu napr. z matematiky, lebo nepochopí zadanie. Môžeme ešte niečo zachrániť aj vo vyšších ročníkoch?
Je to tak. Ak dieťa na 1. stupni nezvládne čítanie s porozumením, v predmetoch na 2. stupni nevie úlohy splniť a nedokáže dostatočne rýchlo reagovať. V porovnaní s ostatnými zaostáva. To, že čítanie s porozumením je veľmi dôležitá súčasť nášho života, je neodškriepiteľné. Veď aj každoročné Testovanie 9 zo slovenského jazyka a literatúry obsahuje až 2/3 úloh práve takto zameraných. Aj preto sme pripravili pracovné zošity určené žiakom 8. a 9. ročníka na prípravu na Testovanie 9 zo slovenského jazyka a našou najhorúcejšou novinkou v tomto školskom roku je pracovný zošit Testovanie 9 z matematiky, keďže táto je tiež veľkým strašiakom – pre deti aj ich rodičov.
Ďakujeme za rozhovor.