Články

Pravda – 28.02.2024: Bez pečene neprežijeme, pomôže jej detox?

Pravda – 28.02.2024: Bez pečene neprežijeme, pomôže jej detox?

Pečeň tvorí žlč, ktorá pomáha štiepiť tuky a pomáha ich aj emulgovať, vďaka čomu sú ľahšie stráviteľné. Žlč sa hromadí v žlčníku a v prípade potreby sa uvoľňuje do tenkého čreva. Pečeň zohráva takisto dôležitú úlohu pri metabolizme živín a toxínov a produkuje mnoho dôležitých bielkovín, ako je napr. albumín, alebo rôzne faktory krvnej zrážanlivosti. Okrem toho pečeň pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, ukladá vitamíny a minerály a pomáha aj pri tvorbe niektorých hormónov, tvrdí gastroenterológ z Bratislavy doc. MUDr. Ladislav Kužela.

V našej populácii sa čoraz častejšie vyskytuje nealkoholové stukovatenie pečene známe pod skratkou NAFLD. Pri tejto steatóze pečene sa v nej hromadí abnormálne množstvo tuku, čo môže viesť k jej zápalu a poškodeniu. Lekár ju väčšinou odhalí len náhodným vyšetrením.

„Je rozdiel v stukovatení pečene u ľudí, ktorí pijú a ktorí nepijú alkohol. Tukové ochorenie pečene sa bežne delí na dva typy. Na alkoholické stukovatenie pečene a nealkoholické stukovatenie pečene. Alkoholické stukovatenie pečene je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, čo môže viesť k hromadeniu tuku v pečeni. To môže prejsť do vážnejšieho poškodenia pečene, ako je alkoholická hepatitída a cirhóza. Nealkoholické stukovatenie pečene nie je spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu, ale skôr inými faktormi, ako sú obezita, inzulínová rezistencia a vysoká hladina tukov v krvi. Nealkoholické stukovatenie pečene môže tiež progredovať do závažnejšieho poškodenia pečene, ako je nealkoholická steatohepatitída (zápal pečene) a cirhóza,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD. Zároveň pripomína, že pri oboch typoch stukovatenia sa tuk hromadí v pečeni, ale ich základné príčiny sú odlišné a vyžadujú si preto rôzne prístupy k liečbe.

Pečeň je podľa tohto odborníka orgán, ktorý má vysokú rezervnú kapacitu. To znamená, že aj keď je poškodená alebo odstránená veľká časť pečene, zvyšná časť môže kompenzovať takúto stratu. „Okrem iného má aj jedinečnú štruktúru, ktorá jej umožňuje rýchlu regeneráciu. Skladá sa totiž z tisícov malých funkčných jednotiek lalôčikov nazývaných lobuli. Každý lalok má centrálnu žilu a vetvy pečeňovej artérie a žlčovodu. To umožňuje, aby sa jednotlivé laloky pečene regenerovali nezávisle od seba,“ doplnil. Upozornil však, že v prípade vážne poškodenej či chorej pečene výlučne detoxikácia nemusí stačiť na vyliečenie. Priblížil, že si to môže vyžadovať užívanie liekov, zmenu životného štýlu a niekedy aj chirurgické zákroky, ktoré sa používajú na riešenie základnej príčiny a na podporu hojenia pečene. Odporúča preto poradiť sa s hepatológom alebo gastroenterológom o vhodnom pláne liečby pre každého jednotlivca s „chorou pečeňou“.

Pre pacientov s NAFLD stav dokáže zlepšiť úbytok hmotnosti. Pohybová aktivita je prospešná aj vtedy, ak nedôjde k zníženiu nadmernej hmotnosti pacienta, píše sa v odbornej publikácii Diéta pri ochoreniach pečene (vyd. Raabe).