Články

Pravda – 24.04.2024: Na Slovensku je vyše 23–tisíc celiatikov, ďalší o chorobe nevedia

Pravda – 24.04.2024: Na Slovensku je vyše 23–tisíc celiatikov, ďalší o chorobe nevedia

Mnohí sa pýtajú, ako je možné, že je dnes toľko celiakie a rôznych ďalších ochorení, ktoré súvisia s príjmom lepku. V Spojených štátoch v poslednom období došlo k päťnásobnému nárastu počtu celiatikov, v Škótsku k vyše 6–násobnému a podobne.

V dávnej minulosti bol človek lovcom a zberačom a postupne prešiel k poľnohospodárstvu a chovu zvierat. Jedným z dôsledkov tohto procesu bolo postupné zavádzanie obilnín do stravy. Postupne ich šľachtil a vznikali nové odrody s lepšími výnosmi. Týmto šľachtením a mutáciou z diploidných obilnín vznikli až hexaploidné (ide o počet zŕn v klase). Obsah lepku sa v nich postupne zvýšil z 10 % približne na 50 %. Po dlhoročnom šľachtení má súčasná pšenica päťkrát viac genetických informácií ako človek. A to tenké črevo niektorých ľudí nie je schopné tolerovať. Takto históriu celiakie vysvetľuje známa gastroenterologička MUDr. Jarmila Kabátová, PhD. , v publikácii Bezlepková diéta, celiakia a iné ochorenia vyvolané lepkom, ktorú vydalo vydavateľstvo Raabe.

Od prvého opisu celiakie uplynulo takmer dvetisíc rokov, ale až zhruba pred sedemdesiatimi rokmi sa zistilo, že za patologické zmeny v črevnej sliznici a za väčšinu klinických prejavov celiakie je zodpovedný lepok (ale predovšetkým gliadín, pšeničná bielkovina). Zásadná zmena v diagnostikovaní ochorenia nastala až v druhej polovici 20. storočia zavedením prvých gastrofibroskopov a odberom vzoriek zo sliznice tenkého čreva pri endoskopickom bioptickom vyšetrení a opisom stupňov postihnutia tejto sliznice. Začala sa rozlišovať symptomatická a asymptomatická (bez príznakov) forma celiakie. MUDr. Jarmila Kabátová, členka pracovnej skupiny pre celiakiu Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, upozorňuje, že symptómy (príznaky) choroby sú veľmi rôznorodé, preto včasná a správna diagnostika nie je jednoduchá.