Články
Varecha – 24.11.2022: Šetriaca diéta odbremení trávenie
Choroby a poruchy tráviacich orgánov si vyžadujú väčšinou šetriace diéty, ktoré dokážu odbremeniť trávenie aj znížiť nároky na prácu tráviaceho systému. Chránia ho tromi spôsobmi.
1. Mechanicky ho šetria - zo stravy sa vylučujú nestráviteľné zložky potravy, najmä rastlinná potrava s vysokým obsahom nerozpustnej vlákniny (celulóza, lignín), ďalej silne nafukujúce potraviny s obsahom fermentovateľných jednoduchých sacharidov, prípadne oligosacharidov (strukoviny, niektoré druhy ovocia a zeleniny), tuhšie, šľachovité druhy mäsa. Dôležitá je aj mechanická úprava stravy: kašovitá, mixovaná, mletá a pasírovaná (pyré) konzistencia šetrí tráviaci trakt, ľahšie sa trávi, nezvyšuje neúmerne peristaltiku. Jesť menšie porcie jedla rozdelené do častejších konzumácií počas dňa prispieva k rýchlejšiemu navodeniu pocitu normálneho trávenia. Jesť sa dá v časovom intervale každé 2 - 3 hodiny.
2. Chemicky ho šetria - zo stravy sa vylučujú alebo obmedzujú potraviny a nápoje, ktoré silne zvyšujú vylučovanie tráviacich štiav alebo chemicky dráždia sliznice tráviacej trubice. Preto sa obmedzujú alebo úplne vylučujú dráždivé, korenisté, pikantné, štipľavé alebo nadmerne solené potraviny a suroviny, ako aj potraviny s ostrými príchuťami.
Ďalšie potraviny, ktoré sa obmedzujú, sú mastné, tučné a vyprážané jedlá, údené potraviny a silné alebo slané mäsové extrakty. Silnými dráždidlami sú alkohol, silná káva, tuhý čaj a sýtené nápoje s bublinkami. Uprednostňuje sa použitie čerstvých potravín pred konzervovanými.
3. Tepelne ho šetria - vysoká teplota a takisto veľmi nízka teplota jedál a nápojov po ich požití pôsobí silné prekrvenie a dráždenie slizníc tráviaceho traktu. Ideálna je vlažná teplota konzumovaných jedál.