Články

Nákup kníh na trhu sa školám čoskoro zlepší

Nákup kníh na trhu sa školám čoskoro zlepší
Riaditelia majú voľné ruky pri výbere kníh, ale sú zaťažení administratívou. Od budúceho roka dostanú výnimku pri obstarávaní.

Od rezortu školstva dostala finančný príspevok na nákup učebníc. Riaditeľka Základnej školy Hlavná v Gelnici Bibiána Krajníková urobila prieskum trhu, porovnala ceny a vybrala najvýhodnejšie možnosti. Potom sa uskutočnila verejná súťaž. „Medzi vydavateľstvami vzniklo nedorozumenie a víťaz po nemožnosti dodať všetky učebnice od zmluvy odstúpil,“ opisuje. V septembri jej potom chýbali knihy, ktoré nutne potrebovala. Ju a mnohých ďalších riaditeľov preto mimoriadne potešila správa, že v budúcnosti by podobné zúfalstvo a stres už nemuseli zažívať.

Slobodný výber kníh
Minister Branislav Grohling ohlásil, že od apríla 2022 školám ubudne administratíva a zabezpečenie učebných materiálov tak bude jednoduchšie. Začiatkom novembra totiž vyšla v zbierke zákonov novela o verejnom obstarávaní, ktorá udelila nákupu učebníc, ako zákazke s nízkou hodnotou, výnimku. Podľa pravidiel o rozpočtovej zodpovednosti bude však aj naďalej nutné preukázať hospodárnosť nákupu. „Škola si priamo vyberie titul podľa svojej potreby, následne preverí, kde ho v danom množstve získa za najlepšiu cenu, a podľa toho učebnice zakúpi,“ spresnil šéf rezortu.
Faktom je, že historická premena nákupu kníh odštartovala už vlani. Grohling liberalizoval trh najskôr pre prvý stupeň, potom aj pre druhý stupeň a stredné školy. Na tento účel za dva roky prerozdelil spolu 23,6 milióna eur. Predtým si riaditelia museli vyberať výlučne z obmedzenej ponuky ministerského edičného portálu. Urobili objednávku a požadovaný tovar im doručili. Po novom dostali pri výbere úplnú slobodu. Každému príde na účet finančný príspevok podľa počtu žiakov, urobí prieskum trhu, porovná ceny titulov vo vydavateľstvách a vyberie najvýhodnejšie ponuky. Zákazku potom dostane jeden z dodávateľov.

Školy potrápilo obstarávanie
Vzdelávacie inštitúcie ocenili, že si môžu zabezpečiť materiály zo širšej ponuky a podľa svojich potrieb. „Objednávanie je jednoduchšie, pretože si môžeme vybrať učebnice presne šité na mieru každému ročníku,“ pochvaľuje si riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho Gabriel Kalna.
Nový systém však priniesol aj isté komplikácie. Pedagógovia v súčasnosti musia prejsť zložitým administratívnym procesom a pohrabať sa v rozsiahlom katalógu. „Ku každému titulu musíte urobiť verejné obstarávanie. Vyberiete minimálne troch vydavateľov. Koľko je kníh, toľko by ste mali mať ponúk,“ vysvetľuje pre HN riaditeľ Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej Emil Valko.
Viacerí priznávajú, že zabezpečenie učebníc tak bolo po novom mimoriadne časovo náročné. „Nezabralo nám to dni, ale týždne, kým sme našli najsprávnejší kľúč. Opísať zákazku pri tituloch bolo veľmi zdĺhavé a zbytočné,“ hovorí riaditeľka Základnej školy Komenského vo Svite Monika Dudinská. Grohlingovo ministerstvo preto už pred rokom avizovalo, že chce školám uľahčiť prácu a vybaviť im výnimku.

Doplácajú z vlastného vrecka
Jednoduchší proces sa stane realitou budúci rok v apríli. V tom období už riaditelia zvyčajne objednávajú knihy na nasledujúci vyučovací rok. Podľa Petra Bera z vydavateľstva LiberaTerra to okrem odstránenia administratívy eliminuje aj výber kníh podľa ceny. „Učebnice sa líšia svojou kvalitou a vhodnosťou pre danú školu. Nadané deti aj deti so špeciálnymi potrebami nemôžeme učiť podľa tých istých učebníc len preto, že sú najlacnejšie,“ upozornil pre HN. Aj samotné ministerstvo zaznamenalo, že materiály obstarané na základe najnižšej ceny niekedy učiteľom nevyhovovali.
Pedagógovia však v praxi narazili aj na ďalší problém. Finančný príspevok od ministerstva im nestačil na nákup potrebných titulov. Niektorí dokonca získali takmer o polovicu menej, než by v skutočnosti potrebovali. „Nedostali sme dostatočné množstvo prostriedkov a museli sme použiť aj peniaze z rozpočtu,“ priznáva riaditeľ Kalna. Financie na pracovné zošity na cudzie jazyky žiadajú zvyčajne od rodičov. Na iné učebné texty však musia čerpať z peňazí určených na prevádzku školy. Takisto museli vzdelávacie inštitúcie nakupovať na vlastné náklady aj v prípade, že chceli využiť akcie. Vydavateľstvá totiž svoje pravidelné zľavy uzatvárali už v máji.
Okrem toho vyčlenená suma prichádzala na účet škôl neskoro. Príspevok pre druhý stupeň bežne posielalo ministerstvo až v júni. Riaditeľka Základnej školy Bieloruská Katarína Jandová si myslí, že by dotáciu mali dostávať aspoň o štyri mesiace skôr. „Niektoré objednané učebnice a pracovné zošity nám prichádzali v septembri a v októbri, čo je neskoro, hoci sme ich objednávali v máji a v júni,“ doplnila riaditeľka.

 

Zdroj: Hospodárske noviny