Články

Na poukazy chýbajú lekárom peniaze

Na poukazy chýbajú lekárom peniaze

S povinnosťou prispieť zamestnancom na oddych sa od nového roka pasujú zamestnávatelia naprieč sektormi a výnimkou nie je ani zdravotníctvo. Na rekreačné poukazy majú nárok aj zamestnanci zdravotníckych zariadení.

 Asociácia nemocníc Slovenska konštatuje, že záujem o ne je zo strany zamestnancov oveľa väčší, ako predpokladali zdravotné poisťovne. Zástupcovia nemocníc začínajú diskusiu o nových zmluvách so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union a do rokovaní vstupujú s požiadavkou štedrejšieho financovania.

 Chýbajú desiatky miliónov

 „Zatiaľ máme zmluvy a dodatky so zdravotnými poisťovňami len na prvé tri mesiace. Tie nám kryjú len zvýšenie platov. Iniciujeme rokovanie so zdravotnými poisťovňami, aby sme sa dohodli, čo od prvého apríla, pretože od tohto dátumu nie sú vyrokované doterajšie mzdy, sociálny ani dovolenkový balíček,“ informoval prezident asociácie Marián Petko s tým, že zvýšené náklady vyplývajúce zo zavedenia dovolenkových poukazov sa týkajú všetkých nemocníc združených v asociácii.

Prvé správy z nemocníc podľa asociácie hovoria o tom, že záujem o využitie dovolenkových poukazov je zo strany zamestnancov veľký. Povinnosť sa týka zariadení s päťdesiat a viac zamestnancami, teda aj nemocníc, v ktorých nezriedka pracujú stovky či tisíce ľudí. Mnohé zdravotnícke zariadenia pritom dlhodobo zápasia s kopiacimi sa dlhmi. Výdavky na zvýšenie platov, sociálne balíčky a dovolenkové poukazy v tomto roku dosahujú podľa Asociácie nemocníc až 65 miliónov eur ročne. Do tejto sumy pritom ešte nie sú započítané peniaze potrebné na prevádzku, ako napríklad zvyšujúce sa ceny energií. „V prípade, ak by poisťovne neakceptovali naše požiadavky vyplývajúce zo zákonných pravidiel, sme pripravení im vypovedať zmluvy. Ak by nedošlo k doriešeniu zo strany štátu, našou možnosťou je podať podnet na Ústavný súd,“ avizoval Petko. Ten v minulosti v obdobnom prípade rozhodol, že nie je možné, aby bolo neštátnym zariadeniam prikázané zvýšiť mzdy, ak na to nedostanú peniaze.

 Zatiaľ si musia poradiť

 Súkromné poisťovne, s ktorými Asociácia nemocníc otvára rokovania, poskytnú konkrétne stanovisko až po ich skončení. Rastúce výdavky nemocníc však vnímajú a sú ochotné diskutovať. „Otázku takzvaných rekreačných poukazov už máme s členskými nemocnicami Asociácie nemocníc vysporiadanú,“ naznačil hovorca poisťovne Union Matej Neumann. Ministerstvo zdravotníctva do rokovaní nevstupuje. V aktuálnom rozpočte vyčlenilo na zvyšované platy takmer 40 miliónov eur, na výdavky spojené s rekreačnými poukazmi však tento rok osobitne prispievať neplánuje. „Budú rovnako ako všetky ostatné nároky zamestnancov vyplývajúce zo Zákonníka práce uhrádzané z vlastných finančných prostriedkov jednotlivých zariadení,“ informuje hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)

Pozn. redakcie: Využitiu rekreačných poukazov ako nástroja na daňovú optimalizáciu sa venujeme vo februárových aktualizáciách našich publikácií.