Články
Minister Palkovič ukázal plán na rušenie detských pohotovostí
O rok budú zatvárať viaceré detské pohotovostné ambulancie po Slovensku. Máme málo pediatrov. Do konca budúceho roka bude na Slovensku výrazne menej ambulancií s detskou pohotovosťou.
Deti a mladí z viacerých menších miest budú musieť na pohotovosť ísť do blízkych väčších miest. Je to súčasť obmedzovania ambulantných pohotovostí po Slovensku najmä pre nedostatok lekárov. Skracujú sa aj ordinačné hodiny.
Tieto zmeny sa týkajú len samostatných ambulancií s pohotovostnou službou, nie urgentných príjmov v nemocniciach. Ministerstvo zdravotníctva teraz ukázalo návrh vyhlášky s postupom, kedy zrušia pohotovostné ambulancie. Prvé kolo je teraz v auguste – to ešte formálne rušia ambulancie, kde ani dnes nemajú pediatrov, a teda nefungujú. Na budúci rok budú rušiť aj fungujúce ambulancie. Ide o ďalšie zásadné rozhodnutie ministra zdravotníctva Michala Palkoviča v úradníckej vláde.
Dnešná sieť určuje 61 miest, kde má byť ambulantná pohotovosť. V skutočnosti pre nedostatok pediatrov funguje len 54 z nich. V nasledujúcom roku príde k ďalšiemu rušeniu a výsledný počet bude 40 ambulantných pohotovostí pre deti. Ministerstvo hovorí, že aj po rušení ambulancií bude mať 96,5 percenta detí a mladých pohotovostnú ambulanciu do 30 minút jazdy od svojho domova a ďalších 2,9 percenta (asi 33-tisíc detí a mladých) do 40 minút. Zhruba 6 300 detí a mladých bude mať pohotovosť do 50 minút od svojej obce.
Aby bolo dosť pediatrov
Hlavným cieľom zmeny je podľa ministerstva, aby bolo na jednu ambulanciu viac pediatrov, ktorí sa v službách striedajú. Takto chcú dosiahnuť aspoň 15 lekárov na ambulanciu, hoci optimum by bolo 30. Tak by mali služby menej často a nemuselo by ich to tak vyčerpávať.
„Keďže sme mali veľa pohotovostných bodov, tretina ambulancií fungovala tak, že každý tretí deň tam bol ten istý lekár. Nútime ich, aby stále pracovali. Dôvodom je, že sme nemysleli strategicky a ministri sa báli spraviť nepopulárne opatrenia,“ povedal analytik Martin Smatana.
Cieľom je, aby lekári mali viac času, lepšie sa vedeli zastúpiť a dôležité je aj to, aby do služby nenastupovali unavení – aby vedeli robiť zásadné rozhodnutia. Štát si od zmeny sľubuje aj to, že veľká časť primárnych pediatrov v dôchodkovom veku ešte „vydrží“, nezatvoria ambulancie a neodídu do dôchodku, dodáva Smatana. Problém je najmä nedostatok pediatrov a ich vysoký vek. „Títo lekári po službe opúšťajú ambulantnú pohotovostnú službu po 22. hodine a začínajú v nasledujúce ráno poskytovať zdravotnú starostlivosť pacientom vo svojich ambulanciách bez patričného oddychu,“ píše sa v Stratégii všeobecnej ambulantnej starostlivosti. V dôchodkovom veku je na Slovensku zhruba každý druhý ambulantný pediater. Priemerný vek pediatrov v ambulanciách je 59 rokov. „Iba v priebehu posledných dvoch rokov sa prehĺbil nedostatok ambulantných pediatrov zo 137 na 223 chýbajúcich lekárskych miest,“ tvrdí ministerstvo.
Skrátia sa aj ordinačné hodiny
Ministerstvo zdravotníctva navrhuje, aby ambulantné pohotovosti nielen pre deti, ale aj pre dospelých namiesto do 22. hodiny ordinovali len do ôsmej večer. Je to súčasť Stratégie všeobecnej ambulantnej starostlivosti do roku 2030, ktorú pripravili s odbornými spoločnosťami. Ambulantní pediatri sa obávajú, že ak sa ordinačné hodiny neskrátia, viacerí z nich z ambulancií odídu, lebo to už nebudú zvládať. Dnes fungujú pohotovostné služby cez pracovné dni od 16. do 22. hodiny a cez víkendy a sviatky od 7. do 22. hodiny. Po novom by sa mali ordinačné hodiny skončiť do 20.00 h a počas víkendov a sviatkov by sa začínali od ôsmej ráno. „Nielen skúsenosť z posledného obdobia pandémie covidu, ale aj vysoký vek lekárov zabezpečujúcich ambulantné pohotovostné služby je znakom, že do budúcnosti bude výzvou udržať súčasnú sieť ambulantných pohotovostí pre deti a dorast, ale aj sieť pre dospelých,“ tvrdí ministerstvo.
Aby sa pacienti nepresunuli do nemocníc
Najviac sa obmedzovania ambulantných pohotovostí obávajú nemocnice a zdravotníci na urgentných príjmoch – a to najmä tých pre deti. Šéf lekárskych odborov a pediater vo Fakultnej nemocnici v Nitre Peter Visolajský ešte v máji po zverejnení návrhu na obmedzovanie pohotovostí tvrdil, že ak sa budú pacienti z pohotovostí presúvať do nemocníc, ohrozí to ich chod, ale aj chod ambulancií, lebo práve na detských nemocničných oddeleniach sa vzdelávajú noví pediatri, ktorí môžu ísť aj do ambulancie.
„Lekár, ktorý má v ten deň službu, príde ako ostatní kolegovia ráno do práce na 7. hodinu, normálne pracuje ako ostatní, len po 15. hodine nejde domov ako ostatní, ale zostáva sám v práci – v službe až do rána nasledujúceho dňa,“ opisuje Visolajský, ktorý je pediatrom v nemocnici v Nitre. Ministerstvo v materiáli tvrdí, že keď sa v roku 2018 zmenili pravidlá pohotovostí, na urgentných príjmoch nemocníc sa to výrazne neprejavilo.
Rušenie od 1. augusta 2023:
Malacky – starostlivosť presunutá do Bratislavy
Bánovce nad Bebravou – presun do Trenčína
Moldava nad Bodvou – do Košíc
Púchov – do Považskej Bystrice
Zlaté Moravce – do Nitry
Revúca – do Rimavskej Soboty
Rušenie od 2. júla 2024:
Galanta – presunie sa do Dunajskej Stredy
Košice okolie a Košice II na Poliklinike Terasa – na košickú Polikliniku Sever
Medzilaborce – do Humenného
Myjava – do Skalice
Námestovo – do Trstenej
Nové Mesto nad Váhom – do Trenčína
Piešťany – do Trnavy
Ružomberok – do Dolného Kubína
Sabinov – do Prešova
Senica – do Skalice
Rušenie od novembra 2024:
Dubnica nad Váhom – presunie sa do Považskej Bystrice
Kráľovský Chlmec – do Trebišova
Partizánske – do Topoľčian
Pezinok – do Bratislavy
Šaľa – starostlivosť sa presunie do Nových Zámkov
Zdroj: SITA (Denník N)