Články

Lekárov pribúda, aj tak ich je málo

Lekárov pribúda, aj tak ich je málo
Na Slovensku sa dlhodobo hovorí o nedostatku lekárov. Ministerstvo zdravotníctva opakovane deklaruje, že hľadá riešenia, aby pacienti neboli ochudobnení o zdravotnú starostlivosť. Ako pritom upozornila Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, pravda je zrejme inde.


Rokmi sa zvyšuje

Ak sa pozrieme na dáta vypracované Národným centrom zdravotníckych informácií, lekárov naozaj pribúda. V roku 2014 bolo u nás evidovaných 18,6 tisíca lekárov a v roku 2022 ich bolo 20,2 tisíca. „Príčiny nedostatočného pokrytia lekárov na Slovensku sú predovšetkým v nesprávne nastavenej ambulantnej sieti všeobecnej aj špecializovanej ambulantnej starostlivosti a prezamestnanosti v nemocniciach, ktorých obložnosť sa v roku 2022 pohybovala na úrovni pod 60 percent,“ tvrdí Palušková.

Riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová poukázala na niekoľko faktorov, ktoré treba vziať do úvahy, keď hovoríme o lekároch v ambulanciách. Podľa nej je dôležité vziať do úvahy, že len čo lekár opustí vysokú školu, najskôr sa musí zamestnať v nemocnici. Dôležitým krokom bolo aj to, že Lekárske odborové združenie koncom roka 2022 vybojovalo zvýšenie platov pre lekárov pracujúcich v nemocniciach, preto je pochopiteľné, že ich láka viac nemocničné prostredie. „Máme v ambulanciách dokonca starších lekárov, v dôchodkovom veku, ktorí z aktuálnej situácie začínajú byť unavení. Dostávajú ponuky z nemocníc a seriózne zvažujú, že to prijmú. Je to pre nich výhodnejšie, lebo sa môžu naplno venovať iba medicíne bez toho, aby bolo nutné riešiť problémy súvisiace s prevádzkou,“ informovala Trenčanská Bedušová. Ak sa napríklad lekárovi v nemocnici minú rukavice, tak to len nahlási. Naproti tomu v ambulancii nielen toto, ale aj všetko ostatné rieši sám bez pomoci.

Ďalšia prekážka k tomu, aby v ambulanciách bolo viac lekárov, spočíva v rezidentskom štúdiu. Trenčanská Bedušová pripomenula, že Lekárske odborové združenie odkomunikovalo aj obmedzenie, v rámci ktorého nie je po ukončení rezidentského štúdia možné zamestnať sa v ambulancii. To spôsobuje, že ak aj predtým niekto z absolventov premýšľal o ambulantnej sfére, keďže mu to nebolo umožnené, tak si to rozmyslel. Keď už si mladý lekár otvorí ambulanciu, Bedušová upozorňuje na to, že to nie je také ľahké. Vybavuje si všetko sám, čaká ho veľa byrokracie a stojí ho to nemalé finančné prostriedky. Mladí získavajú financie buď prostredníctvom úverov, alebo si požičiavajú od rodiny. „Ďalšia vec je, že ak sa lekárovi aj všetko podarí vybaviť, stále nie je isté, že poisťovňa s ním uzatvorí zmluvy. Na zmluvy so zdravotnými poisťovňami teda mimo všeobecných lekárov a pediatrov nemá žiadnu garanciu,“ skonštatovala.


V nedostatkových regiónoch

Ministerstvo zdravotníctva už viackrát podporilo vznik ambulancií v nedostatkových regiónoch. Aj nedávno, začiatkom mája, zverejnil rezort informáciu, že majú pribudnúť ďalšie ambulancie všeobecných lekárov a pediatrov. Výška príspevku, ktorú lekár môže takto dostať, je v závislosti od regiónu do 80-tisíc eur. Vlani za pomoci dotácií vzniklo 22 ambulancií, z toho 15 všeobecných a sedem určených pre pediatrov. Trenčanská Bedušová tento krok považuje za správny, avšak v procese vidí viaceré prekážky. „Otváranie ambulancií za podpory ministerstva zdravotníctva v nedostatkových regiónoch má určite zmysel. Treba však splniť najskôr nejaké kritériá. A tiež je potrebné si uvedomiť, že ak je región nedostatkový, existuje príčina, prečo je nedostatkový. Väčšinou ide o regióny, ktoré sa vysídľujú. Môžete dostať dotáciu, tá sa však minie. Máte problém s tým, z čoho ďalej budete prevádzkovať ambulanciu, ak je v danej lokalite nízky počet obyvateľov bez potenciálu rastu a zmeny,“ poukázala.

Lekár musí mať podľa nej víziu, že ambulancia bude udržateľná a že sa bude mať o koho starať. Navyše, náklady na ambulanciu sú rovnaké, či už má lekár tritisíc pacientov, alebo len 300. Palušková už niekoľkokrát upozorňovala ministerstvo zdravotníctva na to, že označenie nedostatkových regiónov je chybné. Obáva sa, že pre nesprávnu metodiku sa môže stať, že v okrese sa síce umiestni 10 nových lekárov, ale všetci môžu pracovať v dotovanej ambulancii trebárs v okresnom meste a nikto si nemusí založiť ambulanciu na vidieku.


Viac ich je v nemocniciach

Lekári pritom viac preferujú nemocničné prostredie. Čísla z Národného centra zdravotníckych informácií poukazujú na to, že počet nemocničných lekárov sa zvýšil zo 6,2 tisíca v roku 2013 na 7,7 tisíca v roku 2022. Ani sám šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský nepopiera, že situácia s lekármi v nemocniciach sa mení. Potvrdil, že tí, ktorí odchádzali predtým do zahraničia, sa vracajú na Slovensko, pretože platové podmienky sa im u nás výrazne zlepšili. Riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová si myslí, že stále nie sme v porovnaní s Čechmi na takej úrovni, aby tu všetci študenti zostávali. Ak je región nedostatkový, existuje príčina, prečo je nedostatkový. Väčšinou ide o regióny, ktoré sa vysídľujú. Naďa Trenčanská Bedušová, riaditeľka zväzu ambulantných poskytovateľov


Zdroj: SITA ( Hospodárske noviny)