Články

Lekárnikov trápia falošné recepty

Lekárnikov trápia falošné recepty
Skoncovať s falošnými receptami by mohli ochranné prvky ako mikrotlač, vodoznak, špeciálna farba či mikrovlákno. Po takomto opatrení volajú lekárnici aj župy dovtedy, kým sa nezavedie elektronický recept.


Proti ochranným prvkom sa však postavili lekári aj poisťovne. Tvrdia, že recepty by sa tak predražili a falšovaniu by to nezabránilo. Ministerstvo zdravotníctva odkázalo, že definitívnym riešením budú elektronické recepty, ktoré sú súčasťou projektu elektronizácie zdravotníctva eHealth. Ten sa má zaviesť naplno v roku 2017. V minulosti falšovali recepty skôr narkomani, dnes už takto postupujú aj obchodníci s liekmi, ktorí ich vyvážajú za hranice. Každoročne sa zneužijú desiatky receptov. Tento rok už došlo k nelegálnemu výberu liekov pre onkologických pacientov, astmatikov, cukrovkárov, ale aj liekov proti zrážaniu krvi či bolesti. Doplácajú na to hlavne lekárne. Podľa lekárnikov niektoré prichádzajú aj o tisícky eur. Preto by mal mať recept ochranné prvky.

Najviac postihnuté boli lekárne v Bratislavskom, Prešovskom a Košickom kraji. „Ministerstvo sme na falošné recepty upozorňovali už v apríli tohto roka a žiadali sme, aby tomu zabránilo zavedením ochranných prvkov, no doteraz sa tak nestalo," uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Bratislavská župa odhaduje, že škoda spôsobená falošnými receptami sa tento rok vyšplhala na 40-tisíc eur. „Išlo aj o onkologické lieky, ktoré v minulosti Štátny ústav pre kontrolu liečiv zakázal vyviezť," povedal hlavný lekár župy Valerián Potičný. Podľa neho by stačila jednoduchá úprava na recepte. Župa navrhovala dva ochranné prvky – malý obdĺžnik v pravom dolnom rohu so špeciálnou farbou a mikrovlákna. Svoje návrhy predložili ministerstvu zdravotníctva.

Ochranné prvky na receptoch však spochybňujú lekári aj poisťovne. „Ani stále sa zlepšujúce ochranné prvky na našich platidlách neodradili falšovateľov od tlačenia falošných peňazí," povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marian Šóth. Podľa neho si každý lekár musí zabezpečiť tlačivá receptov a znamenalo by to ďalšie náklady. O aké navýšenie by išlo, lekári nemajú spočítané.

Zdravotné poisťovne počty falošných predpisov špeciálne nesledujú. „Môžeme len odhadovať, že ide o desiatky falošných predpisov ročne," uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová. VšZP vlani upravila metodiku revízie tak, aby vedela pružne vyhľadávať nekorektne vykázané recepty vrátane falošných a zároveň zvýšila počty kontrol. Poisťovňa Union zaevidovala vlani jeden falošný recept v bratislavskej lekárni. V tomto roku zatiaľ neeviduje žiadny prípad. Poisťovňa Dôvera je jediná, ktorá vydávanie elektronických receptov zabezpečuje prostredníctvom služby Bezpečné lieky on-line. Aj napriek tomu ročne odhalí niekoľko prípadov falošných receptov. Dôvera je tiež proti ochranným prvkom na receptoch z dôvodu vyšších nákladov. Bratislavská župa však namieta, že ceny receptov pre ochranné prvky nestúpnu. Vychádza z vlastného prieskumu trhu.

Rezort zdravotníctva podľa hovorcu Petra Bublu zvažoval ako ochranné prvky vodoznak, ceninovú farbu, mikroštruktúry či hĺbkotlač. „Dôležitá však bola aj otázka, aká bude cena receptu po zavedení ochranných prvkov," povedal Bubla. Za riešenie v boji proti falšovaniu receptov ministerstvo považuje elektronický predpis, prví poskytovatelia sa budú môcť pripojiť do tejto služby do konca roka a ďalší následne. V praxi to bude fungovať tak, že lekári budú prepojení s lekárňami a zdravotnými poisťovňami cez internet. Potom by už pacient nemal dostať do rúk papierový recept. Prechod z papierových receptov na plne elektronické bude podľa ministerstva postupný.

Zdroj: SITA (Pravda)