Články
Lekári už plánujú vyberať poplatky
Nedávne zvyšovanie platov nemocničných lekárov sa ich kolegov z prvého kontaktu netýka. Napriek tomu, že až 60 percent všetkých pacientov leží na ich pleciach.
Sú to vlastne podnikatelia, ktorí zo svojho vrecka musia platiť aj zdravotnú sestru a prevádzku ambulancie. A to len z peňazí od poisťovne, aj to na základe už starých cenníkov výkonov. Situácia súvisiaca s platbami za energie je aktuálne taká vážna, že mnohí plánujú zatvárať ambulancie alebo budú nútení vyberať poplatky. Asociácia súkromných lekárov prostredníctvom svojho prezidenta Mariána Šótha ohlásila, že takto si chcú len kompenzovať vyššie náklady. A tak je celkom reálne, že od 1. februára len pri vstupe do ambulancie zaplatíme sumu do desiatich eur. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si dáva načas a avizuje návrh riešení až koncom mesiaca.
Likvidačná situácia
„Faktom je, že nárast cien energií je obrovský, nám sa zvýšili už v priebehu minulého roka o viac ako 30 percent, a to ešte nemáme výmer na tento rok. S napätím očakávam, ako sa nám zvýši ešte aj cena prenájmu od januára,“ hovorí bratislavský pediater Martin Matejka. Ten už pred rokom pre HN povedal, že ak vláda nezasiahne a nezreguluje ceny v ich segmente, pre niektoré ambulancie táto situácia môže byť likvidačná. „Neštátne ambulancie, ktoré zastupujú prevažnú väčšinu prednemocničnej starostlivosti na Slovensku a ošetria približne 60 percent všetkých pacientov, nemôžu za súčasného modelu financovania ďalej udržať svoj chod,“ upozornila aj prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová, ktoré zastrešuje asi 11-tisíc ambulancií. Pripomenula, že už niekoľko týždňov upozorňujú na neriešenie nárastu cien energií, ako i ostatných problémov, ktoré vedú k neustálemu zatváraniu ambulantných zariadení.
Preťažené ambulancie
Problémom sú nielen aktuálne vysoké náklady na energie, ale už roky trvajúca preťaženosť ambulancií či zlá komunikácia s rezortným ministerstvom. „Vysoké náklady na energie sú problémom posledného roka, týkajú sa všetkých subjektov a je relatívne nový problém. A musíme sa s ním vyrovnať. Ale bez zásahu štátu to nie je možné inak ako vyberaním poplatkov od pacientov,“ pridáva sa pediater k skupine lekárov, ktorá ohlásila platby.
Preťaženosť ambulancií je podľa Matejku časovaná bomba, o ktorej štát vie už roky, akurát nikto nemal záujem to riešiť a len čakal, kedy to praskne. „Maslo na hlave majú všetci ministri minimálne za posledných 15 rokov. Lebo vtedy bolo potrebné začať s reformami, aby dnes boli viditeľné výsledky,“ hovorí a dodáva, že na toto upozorňovali aj lekárski odborári a je to súčasťou „memoranda“. „Aj keď neverím, že sa niečo z neho podarí zrealizovať,“ dodáva.
Ako problémy reálne riešiť?
Možnosti sú podľa odborníkov v zásade tri. Po prvé, zvýši sa objem peňazí vyčlenený pre ambulantný sektor, ktorý prostredníctvom zdravotných poisťovní a nových zmlúv bude presmerovaný do ambulancií. Takto to fungovalo celé roky a táto cesta je jediná, pri ktorej by sa nič nemenilo. „Problém je, že plánovaných šesť percent nie je zďaleka postačujúcich a je potrebné uvoľniť omnoho viac prostriedkov,“ doplní prvú možnosť bratislavský lekár.
Po druhé, pri zvýšení platieb len o plánovaných šesť percent bude nevyhnutná spoluúčasť pacienta vo forme poplatkov. „Tu je problém, že poplatky nie sú definované, nemajú jasné pravidlá, chaos je už aj v jestvujúcich poplatkoch, a keď si všimnete, všetci kompetentní dávajú od tejto problematiky ruky preč. Samozrejme, toto je politická samovražda a najlepšie je v tom ambulancie nechať samy. Všetci politici to už pripúšťajú, ale nikto to nechce naozaj riešiť,“ hovorí pediater a dodáva, že nikto nie je ochotný nahlas povedať, že občania tejto krajiny budú za zdravotnú starostlivosť musieť platiť, a to v čoraz väčšej miere. A po tretie, ambulancie neuzatvoria zmluvy so zdravotnými poisťovňami, budú v nezmluvnom vzťahu a pacienti budú musieť platiť priamo u lekára. Následne si pôjdu dať preplatiť faktúru za poskytnutú zdravotnú starostlivosť do svojej poisťovne. Toto je podľa Matejku dlhodobejšie neudržateľné, pretože reálne platby za výkony u lekára sú omnoho vyššie ako momentálne preplácané poisťovňami.
„A to si už vôbec neviem predstaviť, ako by sa realizovali napríklad preventívne prehliadky a očkovania. Toto sa nedá urobiť zo dňa na deň. Aj keď z dlhodobej perspektívy by tento systém bol najprehľadnejší,“ vysvetlí Matejka. Podľa neho je dnešný systém extrémne zlý, lebo postavil lekára medzi pacienta a poisťovňu.
Vydrží solidárny systém?
„Férové by však bolo povedať, že v tomto ohľade zaspal celý svet,“ myslí si Matejka. Dnes je podľa neho jasné, že s predlžovaním priemerného veku dožitia obyvateľov, vyššou chorobnosťou, lepšou a dostupnejšou diagnostikou a liečbou bude treba do zdravotných systémov dávať omnoho viac peňazí, bude potrebných viac lekárov, sestier a zdravotného personálu. A vždy to podľa odborníkov zaplatia ľudia. „Otázka je len, či formou zvýšenia daní, zdravotných odvodov alebo priamymi platbami. A čoraz viac sa bude vytrácať solidárny systém a do popredia sa dostanú súkromné pripoistenia,“ myslí si Matejka.
Pomohlo by posilnenie kompetencií ambulantných lekárov, tak ako ho žiada Zväz ambulantných poskytovateľov? Debatovať o „posilnení kompetencií ambulantných lekárov“ pri súčasnom počte lekárov je podľa Matejku absurdné. „Ak máte málo lekárov, obrovské množstvo vyšetrených pacientov, a tým veľmi málo času na vyšetrenie, na čo sú vám ,zvýšené kompetencie‘?“ pýta sa zdravotník. „A kedy ich máte vôbec realizovať? Na pacienta mám v priemere štyri minúty. Som rád, keď sa s ním stihnem vôbec pozdraviť a rozlúčiť,“ načrtne preťaženosť ambulancií.
Prázdne slová
Kriticky sa špecialisti stavajú aj k postoju ministerstva zdravotníctva a Lengvarského riešeniu súčasnej situácie. Chce vraj posilniť kompetencie lekárov, dodať do systému nových zdravotníkov cez viac absolventov lekárskych fakúlt a doplniť do systému ďalšie sestry. „Každému trochu príčetnému človeku musí byť jasné, o aké prázdne slová ide. Veď toto je dnešný problém, ale nie jeho riešenie. Ak by sa začali okamžite realizovať opatrenia z ,Memoranda‘ a boli by aj náhodou kryté financiami, toto by sa dalo realizovať najskôr o päť až desať rokov,“ neverí rezortnému ministrovi odborník.
Vyriešiť problémy slovenského zdravotníctva môže podľa Matejku široký národný konsenzus, dlhodobá vízia a stratégia, schopní manažéri, dostatok financií, nadšení pracovníci v zdravotníctve a trpezlivosť občanov. „Je potrebné prestaviť každé jedno jeho súkolie, inak k žiadnemu zlepšeniu nepríde,“ dodáva bratislavský lekár.
Zdroj: SITA ( Hospodárske noviny)
Pozn.: Téme poplatkov sa budeme venovať aj vo februárových aktualizáciách Privátnej ambulancie a Ambulancie zubného lekára v praxi