Články
Lekári a farmaceutické firmy sa viac otvoria
Farmaceutické spoločnosti chystajú zmenu v spolupráci so zdravotníckymi pracovníkmi. Európska federácia farmaceutického priemyslu a asociácií (EFPIA) prijala tzv. Disclosure kódex, ktorý upravuje zverejňovanie platieb a iných plnení farmafiriem zdravotníckym zariadeniam a odborníkom. Práve ten viedol k vzniku iniciatívy s názvom Transparentná spolupráca.
Jej hlavným cieľom je objasniť rozsah, podstatu spolupráce medzi zdravotníckymi zariadeniami, pracovníkmi a farmaceutickými firmami a ozrejmiť výšku súvisiacich platieb. Zverejňovať sa teda budú všetky informácie medzi zdravotníckymi pracovníkmi a farmafirmami.
Súčasťou bude aj súhrn ročnej výšky platieb a iného plnenia, ktoré so spoluprácou u daného odborníka či zariadenia súviseli. Chýbať nebude ani rozsiahly popis rôznych typov odbornej spolupráce, ktorá medzi odborníkmi či zariadeniami a farmaceutickými spoločnosťami prebieha. Podľa údajov EFPIA, zverejnenie informácií sa bude vzťahovať na všetkých zdravotníckych odborníkov a zdravotnícke zariadenia, ktoré budú v danom období spolupracovať s farmaceutickými spoločnosťami.
Transparentnosť vzťahov je kľúčová
Ako zdôraznila výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) u nás Mgr. Katarína Slezáková, transparentnosť vzťahov medzi farmaceutickými spoločnosťami ako dodávateľmi a lekármi ako poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti je z hľadiska dôvery podľa asociácie kľúčová. „Nie je to téma, ktorú riešime iba na Slovensku, diskutuje sa o nej aj v iných európskych krajinách," povedala. Európski výrobcovia orientovaní na výskum a vývoj sa preto podľa K. Slezákovej prostredníctvom EFPIA, ktorá združuje 33 národných asociácií farmaceutického priemyslu ako aj 40 kľúčových spoločností orientovaných na výskum a vývoj, rozhodli pre prísnu samoreguláciu. Všetky členské spoločnosti sa podpisom kódexu o zverejňovaní zaväzujú dodržiavať prísne pravidlá a transparentne zverejňovať všetky prevody hodnôt medzi lekármi a priemyslom. „Etický kódex AIFP, ako aj interné pravidlá našich členských spoločností jednoznačne uvádzajú, čo je v spolupráci so zdravotníckymi pracovníkmi povolené a užitočné a čo nie. Lekári poskytujú farmaceutickému priemyslu dôležité, nezávislé a odborné poznatky, ktoré získali vo svojej klinickej praxi. Pre priemysel, ďalší výskum a vývoj, hodnotenie účinnosti, bezpečnosti, čo je v záujme pacientov, sú tieto poznatky a informácie nenahraditeľné. Je logické, že ak lekári vykonávajú pre niekoho prácu alebo služby, sú za to aj spravodlivo ohodnotení," ozrejmila. Na druhej strane sa podľa K. Slezákovej farmaceutický priemysel nielen na Slovensku, ale aj v iných krajinách, významne podieľa na vzdelávaní lekárov a zdravotníckych pracovníkov. „Vytváraním možností na výmenu skúseností i poskytovaním zdrojov. To je napokon prínosné aj pre pacientov. Lekár sa však rozhoduje pri predpisovaní lieku alebo liečby nezávisle a len na základe vlastných odborných vedomostí," doplnila. Jeho nezávislosť nesmie byť podľa nej narušená. „Sme presvedčení, že je nevyhnutné do tejto komunikácie vniesť jasné štandardy a transparentnosť. Je dôležité, aby vzťahy medzi lekármi a farmaceutickým priemyslom boli natoľko čitateľné a transparentné, aby boli schopné reagovať na pochybnosti týkajúce sa konfliktu záujmov," podotkla K. Slezáková.
Nová legislatíva
Rezort zámer EFPIA víta. Ako informovala hovorkyňa MZ SR Martina Šoltésová, už dlhšie pracuje s TIS na sprísnenej legislatíve zverejňovania údajov a spolupráce medzi zdravotníckymi pracovníkmi a farmaceutickými spoločnosťami. „Ministerstvo zámer EFPIA pozná a v podstatnej časti naša pripravovaná legislatíva obsahuje aj ich zámer," spresnila M. Šoltésová.
Celoeurópsku iniciatívu pozitívne prijali aj lekári. „Každá iniciatíva, ktorá pomáha odstrániť často ničím neodôvodnené podozrenie, že lekárom pri predpisovaní liekov ide aj o niečo iné, ako dobro pacienta, môžeme len vítať. V tejto oblasti sa, žiaľ, často medializujú práve tieto podozrenia. Už podstatne menej napríklad skutočnosti, ako je určitý stupeň spolupráce farmaceutických spoločností práve v prospech pacienta potrebný," povedal prezident Asociácie súkromných lekárov SR MUDr. Ladislav Pásztor, MSc.
Lekári Iniciatívu EFPIA vítajú
Podľa lekárov by sa takto mohla zvýšiť aj dôvera pacientov k lekárom. „Na druhej strane si myslím, že ak sa bude o týchto veciach príliš často hovoriť, prinesie to presne opačný efekt. A podozrenie z nečestnej spolupráce skôr narastie," doplnil L. Pásztor. Postup EFPIA sa pozdáva aj Slovenskej lekárskej komore (SLK). „Je dobré, že farmafirmy sa usilujú objasňovať rozsah i spoluprácu medzi nimi a zdravotníkmi. Nemôžeme opomenúť pacienta, ktorý vždy bude mať isté pochybnosti o čistote a pravdivosti dostupných informácií," vysvetlil prezident SLK MUDr. Marian Kollár. Pripomenul, že obdobná úprava je u nás obsahom všeobecne záväzných predpisov.
Pacienti sú nenároční
Podľa prezidentky Asociácie na ochranu spotrebiteľov liekov Ing. Hanky Rážovej, iniciatíva EFPIA na dôveru slovenského pacienta k lekárovi veľmi nezapôsobí. „Slovenskí pacienti sú nenároční, 90 percent z nich sa nezaujíma o vzdelanie, odbornosti alebo ako často ich ošetrujúci lekár spolupracuje s farmafirmami," dodala. Ako ďalej spresnila, kódex tohto typu (Disclosure kódex) pomôže pacientovi sekundárne. „Údaje sú zaujímavé na zistenie princípu spolupráce a verejnej kontroly medzi farmaceutickým priemyslom, medicínskou obcou i pacientskymi organizáciami, ktoré v poslednom čase často navštevujú zástupcovia farmafiriem," zhrnula.
Informácie o spolupráci medzi zdravotníckymi zariadeniami, pracovníkmi a farmaceutickými spoločnosťami budú zverejnené na internetovej stránke www.transparentnispoluprace.cz, ktorá ožije koncom júna 2016. Spätne však na nej budú dostupné údaje za rok 2015. Ako spresnil Mgr. Jakub Dvořáček, v súčasnosti sa z farmaceutického priemyslu popri tridsiatich členských spoločnostiach AIFP ČR pridali niektorí ďalší výrobcovia liekov, hoci nemuseli. „Otvorene tak deklarujú, že transparentnosť vzťahov medzi výrobcami a lekármi je aj ich etickým princípom podnikania. Preto veríme, že sa k iniciatíve pripojí i absolútna väčšina lekárov," ozrejmil J. Dvořáček. Priblížil, že pokuty za porušenie transparentnej spolupráce sa môžu pohybovať až po takmer 36 000 eur. „Najvyššia pokuta je však za opakované porušenie kódexu. Významnou prípadnou sankciou je aj vylúčenie z AIFP," uzavrel J. Dvořáček.
VÝDAVKY FARMAFIRIEM ZA MINULÝ ROK
Výdavky vo výške nula eur nahlásilo 93 spoločností Výdavky 9 327 857, 88 eura nahlásilo 131 firiem MZ SR začalo 31 správnych konaní Doteraz sa vyzbieralo 9 500 eur pokút firiem, ktoré si nesplnili povinnosť nahlásiť výdavky ministerstvu (Zdroj: MZ SR )
Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)