Články

Kyberšikana – veľká hrozba online prostredia

Kyberšikana – veľká hrozba online prostredia
Kyberšikana alebo elektronické šikanovanie, e-šikana, online šikanovanie, cyberbullying, cybermobbing – ktorékoľvek z týchto pomenovaní znamená zámerné urážanie, vyhrážanie, posmievanie, ponižovanie či obťažovanie, teda útoky pomocou moderných komunikačných prostriedkov – prostredníctvom internetu cez počítač či mobil, trvajúce dlhší čas. Takéto opakované útoky sú rovnako nebezpečné ako útoky fyzické. Psychológovia sa zhodujú v tom, že kyberšikana je závažným problémom internetovej doby dnešnej spoločnosti. A tú žijeme všetci – dospelí aj deti. Od júla 2021 je kyberšikana na Slovensku trestným činom, za ktorý páchateľovi hrozí odňatie slobody od 3 až do 6 rokov. 

Internet je mimoriadne rýchlo rozvíjajúca sa platforma. Okrem nesporných benefitov nesie som sebou aj obrovské riziká. Najmä pre deti, ktoré už od útleho detstva šikovne a vedome narábajú s elektronickými médiami a sú tvorcami, alebo minimálne užívateľmi mediálnych obsahov. Samotná príčina negatívnych javov nespočíva v nástroji, ale v ľuďoch, ktorí ho používajú. Kyberšikana teda nie je novým javom, je inou podobou šikanovania, ktoré má v súvislosti s využívaním internetu svoje špecifiká. 

Nástupom do základnej školy sa dieťa z hľadiska sociálnej dimenzie oboznamuje s novými druhmi interakcie. Deje sa tak v procese edukácie, vyučovania. To isté platí aj pre online svet. Dieťa sa zoznamuje, komunikuje, reaguje, učí. Ako vedia učitelia predchádzať, prípadne pomôcť svojim žiakom v prípade kybernetickej šikany? Ako rozpoznajú prejavy u žiakov? Musia byť o týchto hrozbách a nástrahách dostatočne informovaní, iba vtedy budú vedieť adekvátne reagovať a pomôcť. 

Nástrojom pre učiteľa, ako sa lepšie orientovať v prejavoch rizikového online správania žiakov a ako spoznať jednotlivé druhy kyberšikany, môže byť vzdelávací program RAABE AKADÉMIE s názvom Kyberšikana na 1. stupni ZŠ

Ide o aktualizačné vzdelávanie určené učiteľom a odborným zamestnancom prvého stupňa základných škôl. Oboznamuje s teóriou aj praktickými príkladmi z problematiky kyberšikany. Vo vzdelávacom programe sa účastníci zoznámia s prejavmi a možnosťami riešenia kyberšikany na 1. stupni ZŠ. Program je rozdelený na teoretickú a praktickú časť. Teoretická sa zameriava na získanie informácií o základných východiskách implementácie informačno-komunikačných technológií do vzdelávania. Venuje sa štruktúre rizikového správania detí v online priestore a charakteristikám jednotlivých druhov kyberšikany. Tie kategorizuje do troch kategórií – na problémy spojené s priamym útokom na dieťa, problémy spojené s nevhodným obsahom (s napodobňovaním nevhodného obsahu) a problémy spojené s prostredím. Frekventant sa dozvie o štruktúre rizikových foriem správania z pohľadu legislatívy a úrovne nebezpečenstva pre dieťa. V praktickej časti sú účastníkom predstavené reálne prípady nevhodného online správania, v ktorých je dieťa obeťou spolu s možnosťami prevencie proti rizikovému online správaniu detí v edukačnej realite základnej školy.  

Aktualizačné vzdelávacie programy sú určené pedagogickým aj odborným zamestnancom na udržanie alebo obnovenie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti. Spravidla sú ukončené vydaním certifikátu rozširujúceho portfólio pedagóga. RAABE AKADÉMIA aktuálne ponúka 7 vzdelávacích programov aktualizačného a 15 programov inovačného vzdelávania.  


Aktuálnu ponuku RAABE AKADÉMIE nájdete tu.