Články
Kľúčová služba pre lekárov a pacientov sa pohla vpred
Zdravotnícky systém ezdravie by mohol zlepšiť starostlivosť o pacienta, no stále nie je plne funkčný. Dôležitý moment má prísť v marci.
Uľahčí život lekárom aj pacientom, na Slovensku sa ju však stále nedarí zaviesť v plnej miere. Elektronizácia má potenciál zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Všetko, čo sa dá urobiť elektronicky, býva rýchlejšie a veľakrát prehľadnejšie. Systém ezdravie by celému sektoru veľmi pomohol, podľa poskytovateľov však nie je na takej úrovni, na akej by mal byť. Generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Martin Kultan to označuje za hanbu. Keď sa pozrie na posledných šesť rokov, tak sa mu zdá, že skôr cúvame, ako by sme napredovali. Štát stále v plnej miere nespustil elab ani elektronický výmenný lístok. Táto situácia trvá už dlhé obdobie.
Potrebné sú dva kroky
V súvislosti s elabom šéf Dôvery tvrdí, že v ich poisťovni funguje, ale nie je sprevádzkovaný na celonárodnej úrovni. Podľa neho je meškanie minimálne päťročné, pričom stále sa dostávajú do popredia nové termíny a sľuby, kedy sa situácia napraví. Organizácia zriadená ministerstvom zdravotníctva tvrdí, že služba bola v rámci ich prostredia funkčná dlhodobo. Problémom je, že nemohla byť plne využívaná zdravotníkmi a poisťovňami. „Toto sa zmenilo prijatím novely príslušného zákona, ktorá je účinná od 1. januára 2025,“ uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Diana Dúhová. Tvrdí, že sú potrebné dva kroky. V prvom sa to nezaobíde bez súčinnosti laboratórií, ktoré elektronické žiadanky preberú a výsledky zapíšu do ezdravia. Následne sa zapájajú aj nemocnice a ambulancie, pre ktoré laboratórium dané vzorky vyšetruje. Bude to viesť k tomu, že lekár už dokáže využívať všetko, čo doména ponúka. „Očakávame, že do konca marca bude zapojená časť veľkých laboratórií a niekoľko menších. V druhom štvrťroku predpokladáme implementáciu zdravotných poisťovní. Je nanajvýš potrebné, aby sa lekári aktívne informovali u svojich dodávateľov,“ priblížila Dúhová.
Spôsobuje to duplicitu
Nefunkčnosť elabu vyvoláva v praxi ťažkosti. „Spôsobuje to obrovský problém, lebo pre nás ako lekárov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je veľmi dôležité, aby sme vedeli nájsť všetky údaje o pacientovi,“ vysvetľuje prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Systém je podľa neho nesmierne dôležitý na to, aby poznali históriu pacienta. Ako ďalší problém menuje duplicitu. Dochádza k nej preto, že pracovisko, či už laboratórne, alebo iné, z nevedomosti vykoná rovnaké vyšetrenie. Riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová doplnila, že opakované vyšetrenia prinášajú zbytočné náklady. Zdôraznila, že v kontexte konsolidačných opatrení, ktoré sa momentálne zavádzajú, by šetrenie aj v tejto oblasti malo byť prioritou. „Mnohé zobrazovacie vyšetrenia nie sú lacnou záležitosťou. Následkom toho, že dochádza k duplicitám, sa predlžujú čakacie lehoty,“ povedala. Pacient, ktorý takéto vyšetrenie urgentne potrebuje, potom podľa nej čaká neúmerne dlho a liečba občas už nie je možná. Prípadne sa k nej dostane neskoro, v dôsledku čoho nám stúpa aj počet odvrátiteľných úmrtí. Podľa Šótha nie je duplicita ako duplicita. Niekedy, hoci je vyšetrenie vykonávané už druhýkrát, môže slúžiť ako kontrolné. Súhlasí s tým, že nemať duplicitu znamená aj väčšie úspory. Upozorňuje však na to, že nie je presne dané, kedy ide o nadbytočné vyšetrenie.
Pomôže aj ďalšia služba
Pre lekárov je dôležitý aj elektronický výmenný lístok. Trenčanská Bedušová objasňuje výhody tejto služby. Pacient s ním ide k špecialistovi a ten vidí do zdravotnej dokumentácie v rozsahu, ktorý určí všeobecný lekár. Elektronický lístok je podľa nej ideálny na to, aby mali lekári ucelený obraz o zdravotnom stave pacienta a správne sa optimalizoval predpis liekov. Pediatri majú podľa Šótha predpisovanie elektronických výmenných lístkov bezproblémové. Čo sa týka všeobecných lekárov pre dospelých, narážajú na jeden problém. Informačné systémy ústavných zariadení nedokážu zasielať údaje všeobecným lekárom, napríklad prepúšťacie správy alebo nálezy z urgentného príjmu. „Nemocnice od začiatku nevedia prečítať elektronický výmenný lístok,“ dodal Šóth. Hovorkyňa Diana Dúhová tvrdí, že táto služba je plne funkčná. Lekár vo svojom informačnom systéme vyplní základné údaje – kam pacienta odosiela, či je výmenný lístok urgentný a aké vyšetrenie by sa malo uskutočniť. Hneď ako ho uloží, stáva sa súčasťou systému ezdravie. Očakávame, že do konca marca bude zapojená časť veľkých laboratórií a niekoľko menších.
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)
Systému eLab sa venujeme aj vo februárových aktualizáciách publikácií Privátna ambulancia a Ambulancia zubného lekára v praxi.