Články
Keď neposedníkov čaká škola
Neobsedí, behá, lieta a nesústredí sa. Hovorí vám to niečo? Máte doma také dieťa? Veď to k detstvu patrí, povie si nejeden rodič. Ale s nástupom do školy by mal nielen učiteľ, ale aj samotný rodič vedieť spozorovať, či ide len o extrovertnejšie a energické dieťa, alebo či jeho správanie môže naznačovať nejakú poruchu.
Každé zdravé dieťa je „živé“ a veľa sa hýbe, viac či menej nepočúva, ale pokiaľ sa nesústredenie či hyperaktivita pri činnostiach vyskytujú v miere, ktorá nie je v súlade s vekom a inteligenciou veku dieťaťa, pravdepodobne ide o poruchu pozornosti alebo poruchu pozornosti s hyperaktivitou.
Poďme si upratať v pojmoch
Kedysi sa nesústredené a prehnane aktívne správanie detí označovalo pojmom ĽMD – ľahká mozgová dysfunkcia. Neskôr sa toto označenie vymenilo za anglické skratky ADD a ADHD.
ADD znamená Attention Deficit Disorder, teda v preklade porucha pozornosti. Deti s touto poruchou sa môžu javiť ako veľmi pomalé deti, ich práca vyžaduje oveľa viac času ako práca rovesníkov. Takéto dieťa nevyrušuje, skôr je tiché, ale neschopnosť sústrediť sa môže neskôr v škole zapríčiniť zlý prospech a následne zníženie sebavedomia.
ADHD je anglická skratka pomenúvajúca poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Dieťa má problém s pozornosťou, sústredením a pridáva sa k prejavom správania aj impulzivita. Obe diagnózy sa častejšie vyskytujú u chlapcov ako u dievčat. Diagnózu stanovujú odborníci – pediater, neurológ, psychiater a iní lekári špecialisti, na vyšetrení sa podieľa aj detský psychológ a špeciálny pedagóg.
Možné príčiny
Tie nie sú exaktne stanovené. Odborníci však predpokladajú biologickú príčinu vzniku. Medzi často spomínané patrí organické poškodenie tej časti mozgu, ktorá riadi spracovanie impulzov a podieľa sa na triedení zmyslových vnemov a koncentrácie. Za týmito diagnózami môže stáť aj dedičnosť alebo komplikácie počas tehotenstva či pôrodu. Tiež ich môžu zapríčiniť určité poruchy metabolizmu alebo alergie na stravu, ktorých reakcie spôsobujú dráždenie nervových buniek.
Aktivity a príprava na školu
Hra je základ. Je prirodzenou formou výchovy. A to dvojnásobne platí pri práci s deťmi s ADD a ADHD. Každá plánovaná aktivita s dieťaťom s touto diagnózou by mala mať výchovný cieľ a musí byť dobre premyslená, aby sa v nej striedali činnosti podľa jeho schopnosti udržať pozornosť. Pomocou hry sa dá dieťa nenápadne naviesť u učeniu alebo korigovaniu nedostatku, ktorý ho ruší pri učení.
Ak chcete pomôcť dieťaťu aj doma a zaručiť mu čo najhladší štart do školy, deťom pomôžu dva pracovné zošity z odborného nakladateľstva RAABE s názvom KULIFERDO – PREDŠKOLÁK s ADHD, ktoré sú určené práve deťom s poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Vhodné sú pre vek od 5 do 7 rokov a prostredníctvom odporúčaní, tipov, nápadov a pracovných listov môžu rodičia aj doma podporovať rozvoj všetkých stránok osobnosti dieťaťa s ADHD.
Pracovný zošit Kuliferdo – Predškolák s ADHD 1 – Sústredenosť a pozornosť je určený pre predškolákov s poruchou pozornosti a s hyperaktivitou. Je rozdelený na tri hlavné časti a nosné problémy diagnózy - pozornosť a sústredenie, hyperaktivita a impulzivita a treťou časťou sú dôležité relaxačné metódy.
Rodičia sa v tomto pracovnom zošite oboznámia s najčastejšími témami a problémami, ktoré sa vyskytujú v praxi pri práci s predškolákmi s ADHD, naučia ich ako s deťmi pracovať. Pracovný zošit je koncipovaný tak, že pre lepšie pochopenie danej témy alebo problému nájdu rodičia v úvode ilustračný príbeh spolu s návrhmi, ako by mohli dieťaťu pomôcť. Zahrňuje aj tipy a odporúčania. Po každej téme sú zaradené pracovné listy pre dieťa, kde si precvičí a overí vedomosti.
Pracovný zošit KULIFERDO – Predškolák s ADHD 2 – Správanie a komunikácia je rozdelený na tri hlavné časti - správanie a prežívanie, komunikácia, reč a myslenie a vybrané možnosti podpory s námetmi na činnosti, s odbornými programami a tipmi na prácu s deťmi s ADHD. Je súčasťou série pracovných zošitov Kuliferdo pre predškolákov s ADHD, ktoré sa dajú ale kúpiť aj jednotlivo.