Články

Hrozí vám syndróm vyhorenia? U učiteľov nič neobvyklé!

Hrozí vám syndróm vyhorenia? U učiteľov nič neobvyklé!

Vyčerpanie, únava, pocit bezmocnosti a zlyhania, poruchy spánku alebo bolesti hlavy. Aj tieto príznaky môžu byť varovnými signálmi syndrómu vyhorenia – tzv. burnout syndrómu. Učiteľské povolanie v tejto oblasti nie je výnimkou, ba práve naopak – pedagógovia sú ohrození omnoho viac ako si možno myslíte.


Strata nadšenia a vyčerpanie z práce sa nemusia dostaviť až tesne pred dôchodkom. V práci takéto chvíle z času na čas zažíva každý z nás, o učiteľskom povolaní nehovoriac. Zvyšujú sa očakávania, pribúdajú povinnosti, učiteľ je vystavený nadmernej záťaži, z ktorej veľmi ľahko vzniká dlhodobý stres.

Ale kedy už hovoríme doslova o vyhorení? Burn out je akýmsi konečným stavom fyzického emocionálneho vyčerpania spojený so stratou motivácie. Niektorí odborníci z radov psychológov a pedagógov ho definujú aj ako znechutenie, vybitie energie či stratu zmyslu života. Konkrétne u učiteľov môže dôjsť k strate záujmu o prácu, deti, školu, celkovo o stratu ideálov a chuti zdokonaľovať sa.

Burnout efekt sa vyskytuje najmä u povolaní, ktoré zahŕňajú prácu s ľuďmi. Školstvo je teda jednou z oblastí s vysokým výskytom syndrómu vyhorenia. Napríklad podľa autorov Henniga a Kellera (1996) je podiel učiteľov s vysokým stupňom vyhorenia 15 – 20 %. Angelika Kallwass v roku 2007 dokonca hovorila o výrazných fyzických a psychických ťažkostiach u každého druhého učiteľa v Nemecku.

Ako sa tomu vyhnúť? Prof. PhDr. Eva Gajdošová, CSc. je poprednou odborníčkou v oblasti školskej psychológie. Dôležitej a vždy aktuálnej téme Ako nevyhorieť v učiteľskom prostredí sa bude venovať na seminári v rámci Medzinárodnej odbornej konferencie Učiteľ nie je Google – nemôže ani nemusí vedieť všetko. Nepremeškajte ju!