Články

Drucker si posvieti na peniaze

Drucker si posvieti na peniaze
Minister sa chce pozrieť na to, či sa v jeho problematickom rezorte s financiami nakladá efektívne.


Drucker začína s upratovaním v rezorte zdravotníctva. Na ministerstve sa má začať posudzovať, či sa s peniazmi nakladá efektívne. Potom sa cez dlh štátnych nemocníc, ktorý už dosiahol polmiliónovú hranicu, dostane až k platom zdravotníckych pracovníkov.


Zo štátneho vrecka

Štát nebude schopný dlhodobo financovať v zdravotníctve všetky služby, povedal v nedeľnej diskusnej relácii TA3 nový minister zdravotníctva. A práve preto sa chce bližšie pozrieť na to, kam prúdia peniaze. Napäté financie majú najmä nemocnice, odkázala hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová. „V prvom kroku minister považuje za dôležité komplexné posúdenie efektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v celom sektore zdravotníctva, ako aj detailné oboznámenie sa so štruktúrou nákladov dlhu jednotlivých zdravotníckych zariadení," povedala Pondelová.


Stratené peniaze

Analytik Stredoeurópskeho inštitútu zdravotnej politiky Tomáš Szalay súhlasí s tým, že by sa namiesto nalievania nových zdrojov malo začať preklepnutím starých, pretože za veľa peňazí dostávame málo muziky. Tento rok natečie do zdravotníctva 4,2 miliardy eur z verejných zdrojov. V pomere k hrubému domácemu produktu dávame na zdravotníctvo viac než ostatné krajiny V4. „Iné krajiny, ktoré majú na zdravotníctvo menej peňazí, majú lepšie výsledky. Transformácia zdrojov na výsledok je veľmi nízka, čo znamená, že systém je neefektívny a tie peniaze sa niekde strácajú," povedal Szalay.

Dôvodom strácania sa peňazí sú podľa odborníkov predražené nákupy a zlá verejná súťaž, do ktorej sa podľa štatistík zapojí v mnohých prípadoch jeden záujemca či pochybné zmluvy.
Problémom je aj plytvanie liekmi. Ako poukázal partner Penty Eduard Maták, zavedením kontroly spotreby liekov v novozískaných nemocniciach ušetrili na výdavkoch na lieky stovky tisíc eur, v jednej nemocnici vraj išlo o 800-tisíc eur. Takéto lieky sú totiž súčasťou hospitalizácie a neviažu sa na pacienta, čiže samotná poisťovňa na to nevie prísť.


Príde aj na sestry

Druckerovo upratovanie sa dotkne aj sestier. Zdravotné sestry by podľa Pondelovej už nemali dostávať tabuľkový plat podľa toho, koľko rokov majú odpracovaných. To víta aj Szalay, podľa ktorého to, že je niekto starší, neznamená, že je lepší. Výplata sa podľa neho má dávať za to, čo a ako kvalitne sestry vedia robiť, pričom odsudzuje aj tabuľkové platy. „Plat má byť dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom, nemá do toho čo vŕtať štátny úradník," dodáva analytik. Na tento názorový breh sa postavil aj riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník, podľa ktorého odrobené roky s platom až tak nesúvisia. „Nezdá sa mi, že by tam bola priama úmera, možno prvé dva až päť rokov, ale to, že tam sestra pracuje 25 alebo 35 rokov, neznamená, že by mala vyššiu produktivitu práce," uvažuje Páleník. Zásluhový systém by sa podľa Szalaya dal merať napríklad tým, koľko prípadov nemocničných nákaz alebo koľko preležanín zdravotná sestra na svojom oddelení má.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)