Články

Drucker sa na ministra Zajaca podobá len čiastočne

Drucker sa na ministra Zajaca podobá len čiastočne
Rozsiahla reforma z čias vlády Mikuláša Dzurindu potvrdila, že zásahy do systému sú mimoriadne nepopulárne.


Pred zavedením eura sa na Slovensku platilo korunami. A zajacovkami. Tak pacienti pomenovali zelené 20-korunáčky, ktoré platili za návštevu lekára a v nemocnici 50 korún. Reforma ministra Rudolfa Zajaca vstúpila do platnosti pred 13 rokmi, keď parlament prelomil veto prezidenta pri šiestich zásadných zákonoch. Išlo doteraz o najväčšiu zmenu systému, ktorá sa však stretla aj s veľkou nevôľou.

Doplnkové poistenie

Práve silné protesty podľa odborníkov potvrdzujú, že realizovať výrazné škrty v zdravotníctve je ťažké. Analytik INEKO Dušan Zachar spresnil, že aj keď sa niektoré opatrenia súčasného ministra Tomáša Druckera od Zajacových líšia, iné idú v súlade s myšlienkami jeho reformy. Dôvodom môže byť aj to, že súčasnému ministrovi radí na ministerstve Tomáš Szalay, ktorý bol tiež členom Zajacovho reformného tímu. Jedným z cieľov exministra bolo definovanie obmedzeného rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z povinného zdravotného poistenia a možnosť pripoistenia. To by mohlo do poddimenzovaného systému priliať peniaze navyše, no v predminulom roku ho využilo len 0,6 percenta ľudí. A práve viaczdrojové financovanie, ktoré začal presadzovať Zajac, si stanovila v programovom vyhlásení aj súčasná vláda.
Najprv je však potrebné stanoviť, čo je štandard a za čo si bude pacient priplácať. Rezort zdravotníctva na tom v súčasnosti pracuje. To vníma pozitívne aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár, ktorý však pôvodné Zajacove zmeny kritizuje a bol iniciátorom viacerých protestov. „Vďaka exministrovi došlo k vstupu finančných skupín do zdravotníctva, a to prinieslo výrazné zhoršenie systému."

Veľká časť Zajacovej legislatívy je však stále platná, ďalšia je novelizovaná. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová to vysvetľuje tým, že politici zatiaľ nič lepšie nevymysleli. „Zákony len čiastočne upravujú, preto som presvedčená, že až také zlé neboli," vysvetľuje. Drucker sa na Zajaca podľa nej podobá v tom, že obaja mali už na začiatku jasnú víziu.

Problémové nemocnice


Na rozdiel od Kollára považuje Zachar Zajaca za najúspešnejšieho ministra, aj napriek tomu, že niektoré kroky ostali nedokončené. „Kým on systém zmenil, Drucker ho,len' upravuje, čo však nemusí byť zlé." Jednou z najväčších výziev oboch ministrov bolo vyrovnať sa s problémom zadlženosti štátnych nemocníc. Kým Zajac nalial v roku 2003 cez štátnu akciovú spoločnosť Veriteľ na ich oddlženie 664 miliónov eur, Drucker tento rok vyhradil niečo vyše pol miliardy eur.

Exminister vlády Mikuláša Dzurindu chcel opätovnému zadlžovaniu zabrániť transformáciou nemocníc na akciovky, čo sa mu nepodarilo. Drucker sa spolieha na plnenie ozdravných plánov. Ak budú nemocnice ďalej generovať dlh po lehote splatnosti, nebudú sa môcť zúčastniť ďalších kôl oddlžení, v nemocnici sa zmrazí zvyšovanie platov, dôjde k zmene štatutárneho orgánu a hrozia im sankcie.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)