Články

Drucker dá odborných lekárov na jedno miesto

Drucker dá odborných lekárov na jedno miesto
Centrá, v ktorých by sa sústredili všeobecní lekári aj špecialisti, aby ošetrovali pacientov na jednom mieste. Vďaka nim by sa predišlo veľkej rozdrobenosti lekárov a posielaniu pacienta „od dverí k dverám“. Okolo projektu, s ktorým prišla v roku 2014 vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, bolo dlho ticho. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Tomáša Druckera sa ho opäť chopilo.


Rokuje sa so župami


Výstavba takýchto centier je súčasťou Integrovaného regionálneho programu, na ktorý môžeme čerpať prostriedky z eurofondov. Najprv však musíme splniť podmienky, ktoré nám stanovila Európska komisia. Prvou je vypracovanie mapy, kde by centrá mali stáť. Do pilotného programu sa chce zapojiť napríklad Kežmarok, ako potvrdil viceprimátor mesta Miroslav Perignáth, podľa ktorého sa Kežmarok chcel do projektu zapojiť už v minulosti. Ministerstvo zdravotníctva preto teraz čaká diskusia s vyššími územnými celkami, v ktorých kompetencii je poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Posledné rokovanie zatiaľ prebehlo za účasti Trenčianskeho, Trnavského a Žilinského kraja minulý štvrtok. Hovorkyňa žilinskej župy Lenka Záteková sa k výsledkom nechce vyjadrovať, kým nie sú oficiálne. „Kraje majú už určité miesta vytypované, bude však ešte potrebná diskusia s obcami, kde by mali stáť," hovorí Július Zbyňovský, vedúci odboru zdravotníctva v Prešovskom samosprávnom kraji. Posledným krokom v rokovaniach by mal byť dialóg s lekármi, či majú vôbec záujem v centrách slúžiť. Ministerstvo chce výstavbu centier financovať z eurofondov. Podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej je projekt už rozpracovaný.

Nejasné fungovanie


Podľa pôvodného plánu mali fungovať ako štátne neziskové organizácie. Lekári s tým preto v drvivej väčšine prípadov nesúhlasili, pretože sa báli o svoju právnu subjektivitu. Proti bola napríklad Slovenská lekárska komora. Jej prezident Marián Kollár tvrdí, že presne nevedeli, čomu majú centrá slúžiť. „Vnímali sme to skôr ako realitný projekt, my však potrebujeme lepší manažment zdravotnej starostlivosti," tvrdí. S tým súhlasí aj analytik INEKO Dušan Zachar. Hovorí, že integrovanie je síce trendom vo vyspelom svete a môže prinášať mnohé benefity, no nie je nutné centralizovať tieto služby do jednej budovy. Opačný názor má však Július Zbyňovský. Podľa neho aj v minulosti dobre fungovali obvodné zdravotné strediská v obciach, kde boli sústredení všeobecní lekári, lekárne a v niektorých dňoch tam dochádzali špecialisti. Po privatizácii však ostali iba v niekoľkých mestách. Projekt výstavby týchto centier z roku 2014 mal byť súčasťou reformy primárneho kontaktu a do roku 2020 ich malo vzniknúť celkovo 140. Počítalo sa s finančnou injekciou od Európskej únie vo výške 280 miliónov, koncom roka 2015 sa od plánov upustilo. Rokovania sú momentálne naštartované znova, zatiaľ však ministerstvo zdravotníctva nevie potvrdiť, či sa vrátia k pôvodnému konceptu.

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)