Články

Deti už nesiahajú po knihách. Čítanie je spojené so schopnosťou sústrediť sa.

Deti už nesiahajú po knihách. Čítanie je spojené so schopnosťou sústrediť sa.
Deti čím ďalej, tým menej siahajú po knihách. Výsledkom je zhoršený školský prospech, pretože čítanie je spojené so schopnosťou sústrediť sa. Deti radšej siahnu po klipovom obsahu, ktorý ponúkajú televízie či mobilné telefóny.


Ich miera sústredenosti klesá, rovnako ako schopnosť ich kognitívneho myslenia. Vyrastá u nás generácia negramotných čitateľov?

Podľa už siedmeho cyklu medzinárodnej štúdie OECD PISA 2022, zverejnenej rezortom školstva a Národným inštitútom vzdelávania a mládeže, sa žiaci na Slovensku zhoršili vo všetkých troch sledovaných oblastiach – v prírodnej gramotnosti, matematickej gramotnosti a čitateľskej gramotnosti. Podľa tohto prieskumu sa čitateľská gramotnosť nachádza pod priemerom zúčastnených krajín OECD.

Percentuálny podiel žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti sa znížil zo 4,6 % v roku 2018 na 3,4 % v roku 2022 (Zdroj: Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR).


Čítanie deťom odporúčajú aj psychológovia

Z pravidelného čítania môžeme veľmi veľa získať. Čítanie pomáha vytvárať nové prepojenia v mozgu, vďaka čomu sa zlepšuje komunikácia medzi hemisférami a tým sa zvyšuje efektivita spracovávania informácií a schopnosť učiť sa.

„Náš mozog pri čítaní uchováva informácie do krátkodobej aj dlhodobej pamäte a pri čítaní beletrie sa aktívne zapája aj vybavovanie z pamäte – týmto “tréningom” sa zvyšuje schopnosť zapamätávať a vybavovať si veci z pamäte. Pravidelné čítanie už od detského veku pomáha udržiavať dlhšie kognitívne funkcie na dobrej úrovni,“ vysvetľuje detská klinická psychologička Mgr. Alica Farkašová.

Pravidelné čítanie má vplyv aj na rozvoj našej kreativity a predstavivosti, ktorú vieme aplikovať aj do iných oblastí nášho života. Zároveň sa nám rozvíja aj časť v mozgu zodpovedná za rozhodovanie.


A. Farkašová dodáva: „Žijeme v dobe, v ktorej sme neustále obklopení rôznymi technológiami, ktoré na nás pôsobia mnohými podnetmi a znižujú schopnosť koncentrácie. Mozgu trvá až 20 minút, kým sa naša schopnosť sústrediť sa vráti „do normálu”. Práve neprerušované čítanie nám zvyšuje túto schopnosť a okrem toho sa zvyšuje aj úroveň porozumenia. Možno konštatovať, že čím viac čítame, tým sa nám zvyšuje schopnosť zámerne venovať pozornosť aj náročným úlohám. Vďaka čítaniu sa nám rozširuje slovná zásoba a tým sa zlepšuje naše vyjadrovanie, či už verbálne alebo písomné.“

Ďalej dodáva, že čítanie má vplyv aj na rozvoj empatie, sociálnych zručností a duševné zdravie. „Už 30 minút čítania denne znižuje stres až o 68 %,“ tvrdí A. Farkašová. Okrem iného spoločné čítanie rodiča s dieťaťom posilňuje pozitívnu citovú väzbu.


5 tipov, ako deti motivovať k čítaniu kníh

Buďte im príkladom

Deti sa najviac učia napodobňovaním. Ak vidia rodičov, ktorí radi čítajú, je väčšia šanca, že čítanie bude pre nich prirodzenou súčasťou života. Ukážte im, že kniha je pre vás zdrojom oddychu a radosti.


Vyberte knihy, ktoré ich skutočne zaujímajú

Každé dieťa má iné záujmy. Niektoré milujú dobrodružstvá, iné zvieratá alebo vesmír. Zoberte ich do kníhkupectva alebo knižnice a nechajte ich vybrať si vlastnú knihu.


Vytvorte z čítania rituál

Stanovte si pravidelný čas na čítanie, napríklad pred spaním. Tieto chvíle strávené pri knihe sa môžu stať obľúbenou časťou dňa.


Zapojte interaktivitu

Nechajte deti, aby vám pomáhali čítať jednoduché slová alebo opisovať obrázky. Po prečítaní knihy sa ich spýtajte, čo sa im na príbehu páčilo, alebo vytvorte krátku hru na motívy príbehu.


Spojte knihy s odmenou

Urobte z čítania zábavnú výzvu. Za každú prečítanú knihu môžu deti získať drobnú odmenu – samolepku, malú hračku alebo výlet do obľúbeného parku.


Zdroj: rodinka.sk