Články

Čislák odstupuje od budovania nových polikliník

Čislák odstupuje od budovania nových polikliník
Ministerstvo zdravotníctva ovládané Smerom odstupuje od ďalšieho sľubu. Po tom, čo v tomto volebnom období nezaviedlo jednu zdravotnú poisťovňu, cúva aj od zámeru vybudovať nové centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti.


Mali to byť akési nové polikliniky, ktoré by ľuďom v regiónoch poskytovali okrem zdravotnej aj sociálnu a lekárenskú starostlivosť. Malo ich byť 140 a financované mali byť z eurofondov. Prvé mali fungovať už tento rok. Pár mesiacov pred voľbami je všetko inak. Smer už nehovorí, že sa vybudujú.

Ďalší planý sľub


„Ministerstvo zdravotníctva podporuje myšlienku na skvalitnenie fungovania polikliník. Nechce však vytvárať nový zložitý systém," odpovedal minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer) na otázku, či po voľbách jeho strana, ak bude vo vláde, vybuduje centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti. Otázka zaznela na včerajšej konferencii o zdravotníctve na nasledujúce štyri roky. Zúčastnili sa na nej tieňoví ministri zdravotníctva strán, ktoré by sa podľa prieskumov dostali do parlamentu. Čislák poslal len písomné odpovede, lebo ho vraj skolila viróza. Prečo minister opúšťa jednu z vlajkových lodí svojej agendy, jeho hovorca Peter Bubla nevysvetlil. Nové centrá ohlásila vlani v lete ešte Čislákova predchodkyňa Zuzana Zvolenská (Smer), ktorej robil štátneho tajomníka.

Na projekt si ministerstvo vlani vybralo izraelských poradcov za takmer 20-tisíc eur. Celkovo malo podľa vyjadrenia Zvolenskej na vybudovanie centier a nemocníc prisľúbených 280 miliónov eur z Integrovaného regionálneho operačného programu. Jedno centrum malo slúžiť pre spádovú oblasť približne s 30-tisíc obyvateľmi. V centre mali byť obvodní lekári, špecialisti, sociálni pracovníci a lekáreň. Prvé centrá mali vzniknúť už tento rok. Budovať sa mali najskôr v Trenčianskom kraji, ktorý mal byť akousi „pokusnou župou" projektu. O vybudovanie centra sa doteraz pokúsili v Námestove a na Spiši.

Developerský tunel?


Jedným z prvých kritikov centier bola práve Európska komisia, na ktorej dobrozdanie sa vlani v októbri odvolávala exministerka Zvolenská. Vo svojej správe o stave zdravotníctva na Slovensku zo začiatku tohto roka uviedla, že projekt sa „príliš sústreďuje na vybudovanie infraštruktúry". O centrách ako o developerskom projekte štátu hovoril na konferencii aj Tibor Hlavatý, tieňový minister zdravotníctva predvolebnej koalície Nova-OĽaNO. Projekt vybudovania centier podľa neho zaváňa ďalším potenciálnym tunelom. „Na uvádzané vyjadrenia pána Hlavatého nemáme dôvod reagovať," odpísal hovorca ministerstva zdravotníctva.

Centrá zdravia

    140 centier po Slovensku,
    jedno centrum pre 30-tisíc ľudí,
    forma neziskovej organizácie s účasťou ministerstva, župy, obce, poskytovateľa, financované z eurofondov vo výške 280 miliónov eur,
    v centre majú byť obvodní lekári, špecialisti, sociálni pracovníci a lekáreň.


Zdroj: SITA (SME)