Články
Bez varovania a v poslednej chvíli. Štyri kliniky opisujú, ako im VšZP vlani zrušila zmluvu
Niektorí z nich mali desaťročia zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou na jednodňovú očnú chirurgiu. Časti z nich dokonca zmluva s najväčšou a štátnou poisťovňou dovoľovala robiť zákroky bez obmedzení.
Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa to malo zmeniť. Rozhodne nie z večera do rána. Až prišiel posledný deň vlaňajšieho septembra. VšZP im oznámila, že buď podpíšu, že zmluva sa im končí o mesiac, alebo dostanú výpoveď ihneď. Viaceré očné kliniky, s ktorými denník SME hovoril, informácia šokovala. Všeobecná zdravotná kontroluje viac ako polovicu trhu. Bez zmluvy s ňou zdravotníckemu zariadeniu hrozí zánik. Denník SME sa rozprával s predstaviteľmi štyroch očných kliník jednodňovej starostlivosti, ktorým VšZP vlani zrušila zmluvu alebo zaviedla výrazné limity na poskytované výkony. Niektorým oznámila verdikt až deň po vypršaní ich zmluvy. Kliniky opisujú, aký vplyv na ne malo toto rozhodnutie a ako sa pacientom predĺžili čakacie lehoty na operáciu, napríklad sivého zákalu.
Poisťovňa vysvetľuje výpovede zmlúv tým, že kliniky vyberali od jej poistencov aj poplatky. Kliniky to odmietajú. VšZP tiež argumentuje lepšou efektivitou a potrebou šetriť. Odmieta, že by za oznámením výpovede v posledný deň prepoisťovacej kampane bola jej obava z odlevu poistencov do iných zdravotných poisťovní. K 1. januáru však práve VšZP prišla o najviac poistencov zo všetkých troch poisťovní. Druhá najväčšia nemocničná sieť na Slovensku Agel, ktorú vlastní český miliardár Tomáš Chrenek, zase odmieta, že by sa cez VšZP chcela zbaviť konkurencie. Nový šéf štátnej poisťovne Matúš Jurových, ktorého minulý štvrtok vymenoval minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu, je pritom priateľom šéfa Agelu na Slovensku Michala Pišoju. Pišoja pre denník Štandard potvrdil, že s Jurovýchom sa stretávajú na rôznych voľnočasových aktivitách. V článku sa dočítate kedy a prečo VšZP klinikám zrušila zmluvy či kliniky vyberali doplatky nad rámec zmluvy aké sú čakacie lehoty na operáciu sivého zákalu.
Ber alebo končíš
"Zrušili nám zmluvu tak, že nám 30. septembra večer o pol šiestej prišiel emailom list, že s nami od 1. októbra ukončujú zmluvu na jednodňovú chirurgiu, ale že ak podpíšeme dodatok na jeden mesiac, tak v októbri môžeme ešte operovať tých pacientov, ktorých máme objednaných," spomína si majiteľka a primárka očného centra Vistamet v Považskej Bystrici Eva Trizuljaková.
Očnej klinike Veselý z Bratislavy prišla informácia o zrušení zmluvy až deň po jej vypršaní. "V popoludňajších hodinách 1. októbra prišiel zástupca VšZP k nám na kliniku s papiermi, ktoré žiadal, aby sme podpísali," vraví majiteľ kliniky Pavol Veselý. "Dostali sme dve možnosti. Buď nepodpíšeme a o zmluvu prídeme okamžite, alebo podpíšeme nejaký zvláštny dodatok, aby sme ešte počas októbra mohli pracovať ďalej bez toho, aby sme mali okresaný limit," pokračuje. VšZP teda na mesiac klinike sľúbila preplatiť všetky výkony, ktoré urobí.
"Je veľmi nezvyklé, aby také niečo významné prišlo ako blesk z jasného neba," komentuje zrušenie zmluvy šéf súkromnej očnej kliniky z východného Slovenska. Chce zostať v anonymite, ale SME pozná jeho meno. "Je to veľmi šokujúce," pridáva sa majiteľ ďalšej očnej kliniky z južného Slovenska. Aj on chce zostať v anonymite. Väčšina spomínaných kliník mala so štátnou poisťovňou dlhoročné zmluvy, niektoré viac ako desať rokov. "Za trinásť rokov, čo sme zmluvným partnerom, sa nikdy nestalo, že by nám takto náhle zrušila kontrakt," vraví Veselý.
Kliniky: Nevyberáme doplatky
Keď o rušení zmlúv očným klinikám jednodňovej chirurgie písal denník SME prvýkrát na začiatku októbra, štátna poisťovňa neodpovedala, aké konkrétne výhrady k ich práci mala. Nespresnila ich, hoci denník jej poslal zoznam kliník. Vtedy aj tento rok poslala len všeobecnú reakciu. "Niektoré zariadenia vyberali od poistencov doplatky za zdravotné výkony," napísala Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP. "Je to čistá lož," reaguje majiteľ očnej kliniky z južného Slovenska. Dodáva, že vyberať doplatky si pre nízku kúpyschopnosť tunajšieho obyvateľstva nemôže dovoliť. Vraj by neprežil. "Snažíme sa, aby pre každý jeden výkon existovala verzia bez doplatku," povedal šéf kliniky z východného Slovenska. Treba si však podľa neho uvedomiť, že niektoré výkony hradí poisťovňa len čiastočne. "Podľa platného a zverejneného cenníka môžeme pacientom účtovať doplatky za nadštandardnú zdravotnú starostlivosť a špeciálny zdravotnícky materiál, napríklad prémiové šošovky, ktoré nám zdravotná poisťovňa nehradí v plnej výške, " vraví Trizuljaková. Primárka vysvetľuje, že pacienti neplatia za operáciu, ktorá je hradená poisťovňou, ale za použitý materiál, ktorý poistenie nekryje v plnej výške. "Keď sa u nás pacient rozhodol podstúpiť operáciu sivého zákalu štandardným spôsobom so štandardným implantátom, tak takúto operáciu mal bezplatne," spomína príklad Veselý. "Keď sa však rozhodol podstúpiť operáciu s implantátom, ktorý nehradila Všeobecná zdravotná poisťovňa v plnej výške, tak takúto cenu implantátu si musel doplatiť."
Lekári už nemohli pacientov poslať inam
Všetky oslovené kliniky si všímajú zhodu termínu rušenia zmlúv s posledným dňom prepoisťovacej kampane. Poistenec môže zmeniť zdravotnú poisťovňu raz za rok, vždy do 30. septembra kalendárneho roka. Najmä posledný mesiac pred koncom tejto možnosti robia poisťovne masívne kampane, aby získali čo najviac nových poistencov. Kto zmení poisťovňu, poistencom novej sa stáva od 1. januára. "Je veľmi nezvyklé, aby také niečo významné prišlo v deň, keď sa končí možnosť prestupu do inej poisťovne," hovorí šéf kliniky z východného Slovenska o dni, keď VšZP oznámila jeho klinike, že s ňou ukončí kontrakt. "Výber toho dátumu nie je náhodný," hovorí aj majiteľ kliniky z južného Slovenska. Je podľa neho až do očí bijúce, že oznámenie od poisťovne prišlo 30. septembra popoludní. "Aby lekári nemohli podniknúť žiadne kroky k svojim objednaným pacientom. Lebo keby to vedeli, tak im povedia, nech sa preregistrujú do Dôvery."
Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union klinikám zmluvy nezrušili. Štátna poisťovňa odmieta, že by kalkulovala s tým, aby neprišla o svojich poistencov. "Termín bol určený zmluvnými podmienkami a nijako nesúvisí s prepoisťovacou kampaňou, ktorá sa skončila v rovnaký deň," vraví Žiaková. VšZP podľa nej oznámila klinikám, že nebude pokračovať v zmluvnom vzťahu 30. septembra preto, lebo v tento deň sa končila platnosť zmlúv. Niektoré oslovené kliniky však dostali oznámenie o ukončení zmluvy až 1. októbra, čiže deň po vypršaní kontraktu. Zdravotnú poisťovňu zmenilo minulý rok podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyše 114-tisíc poistencov. "Najväčší záujem prejavili poistenci o prepoistenie do zdravotnej poisťovne Dôvera, čistý nárast takmer 37-tisíc poistencov," píše úrad v tlačovej správe. "Naopak najviac poistencov stratila VšZP, vyše 32-tisíc poistencov."
Vyčistil si Agel konkurenciu?
Medzi dôvodmi, pre ktoré VšZP zrušila zmluvy niektorým očným klinikám zaznieva aj úvaha o tom, že mohli byť konkurenciou Agelu. "Vzhľadom na rôzne informácie v kuloároch môže byť podľa môjho názoru za zrušenými zmluvami aj snaha istej finančnej skupiny získať nemocnice v dotknutých regiónoch a oslabiť tak budúcu konkurenciu," vraví Trizuljaková. Na mysli má nemocnicu v Považskej Bystrici, ktorej zriaďovateľom a prevádzkovateľom je trenčianska župa. V posledných mesiacoch vraví, že na jej prevádzku nemá peniaze, preto hľadá strategického investora. Ako najreálnejší sa nielen pre nemocnicu v Považskej Bystrici, ale aj župné nemocnice v Myjave a Bojniciach javí práve Agel. Agel má po Pente druhú najväčšiu sieť nemocníc na Slovensku. Keby získal tri nemocnice trenčianskej župy, stal by sa jednotkou na trhu. "Nie je to oficiálne, ale ich snaha získať ďalšie nemocnice je často komunikovaná v médiách aj na sociálnych sieťach," vraví o Ageli a jeho zámere majiteľka a primárka očného centra v Považskej Bystrici. Tento zámer komunikoval verejne na sociálnej sieti aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Janas to však v reakcii pre SME poprel. "Takúto informáciu primátor nemá," odpísala jeho asistentka Soňa Bryndziarová. Dodala, že o nemocnicu prejavilo záujem mesto. Je to síce pravda, ale napriek tomu župa hľadá pre všetky svoje tri nemocnice prevádzkovateľa.
Podobná situácia by mohla nastať aj v Bratislave. Neďaleko Agel Clinic na Jelačičovej ulici má sídlo jedna z očných kliník, ktorej VšZP zrušila zmluvu. Agel Clinic robí aj jednodňovú chirurgiu. "Hlavný argument pre to, že za tým stojí Agel, sú niektoré očné jednodňovky na miestach, kde je aktívny Agel v akvizíciách," reaguje na to šéf kliniky z východného Slovenska. Neplatí to podľa neho v prípadoch, kde sú vedľa jednodňoviek so zrušenými zmluvami nemocnice Agelu, ale nie jeho jednodňovky. "Toto tvrdenie, ktoré nie je založené na pravde, dôrazne odmietame a považujeme ho za poškodzovanie dobrého mena spoločnosti Agel," vraví hovorkyňa spoločnosti Jarmila Ševčíková. Zdravotné poisťovne sú podľa nej nezávislé, konajú samostatne a Agel vraj do ich rozhodovania nijako nezasahuje. "Otázku týkajúcu sa spoločnosti Agel vnímame ako sugestívnu," vraví aj Žiaková z VšZP. V dotknutých oblastiach sú podľa nej aj nemocnice Penty a štátne a župné nemocnice. Bola to však bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu, ktorá v apríli 2024 vymenovala do predstavenstva VšZP spomínaného Jurovýcha. Nesúhlasil s tým pritom šéf parlamentného zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž zo Smeru. Jurových mal podľa neho minimálne vedomosti o verejnom zdravotnom poistení a žiadne skúsenosti s poistným trhom. Najneskôr odvtedy sa začalo v kuloároch hovoriť o vplyve Agelu na VšZP. Reči ešte viac podporili informácie zverejnené v auguste v magazíne Medicína. Článok informoval o tom, ako sa Dolinková pred voľbami 2023 a po nich stretávala s majiteľom Agelu Chrenekom. Podľa magazínu riešili nominácie ľudí z Agelu do vysokých funkcií v štátnej správe. Nový minister Kamil Šaško teraz vymenoval za šéfa predstavenstva Matúša Jurovýcha, ktorý je priateľom šéfa Agelu na Slovensku Michala Pišoju.
Predĺžené čakanie na operácie
Všetky oslovené očné kliniky tvrdia, že keď im VšZP vypovedala zmluvy alebo výrazné obmedzila preplácané výkony, mesačné tržby im v priemere klesli o 30 až 65 percent. "Museli sme prepustiť niekoľko zamestnancov a zastaviť nové projekty," vraví napríklad Trizuljaková. Väčším finančným stratám podľa kliník zabránilo najmä to, že niektorí poistenci sa chceli aj tak dať ošetriť u nich, hoci si za to museli zaplatiť. "Je smutné, že si pacient musí niečo zaplatiť, hoci si celý život platil zdravotné poistenie," vraví majiteľ očnej kliniky z južného Slovenska. Hovorí, že sa mu darí finančne prežívať len vďaka tomu, že pôsobí v dvoch okresoch. V jednom z nich sú silné súkromné zdravotné poisťovne, ktoré mu zmluvu nezrušili. Predĺžili sa aj čakacie lehoty na týchto klinikách. "U nás sa dramaticky predĺžila čakacia lehota a očakávam, že koncom tohto mesiaca to už bude možno trištvrte roka až rok," vraví šéf kliniky z východného Slovenska. Denník SME si preto urobil prieskum čakacích lehôt na očných klinikách, ktoré majú naďalej zmluvu s VšZP. Oslovili sme dvanásť očných zdravotníckych zariadení po Slovensku. Čakacia lehota na operáciu sivého zákalu sa výrazne líši podľa regiónu. Najskorší termín vyšetrenia a operácie do konca marca alebo začiatku apríla ponúkla Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach. Nemocnica v Poprade by záujemcovi mohla sivý zákal operovať v júni. Vo Fakultnej nemocnici v Žiline by ho vtedy iba zobrali na vyšetrenie. Zákrok odhadujú najskôr na september. Žiaková z VšZP tvrdí, že priemerná čakacia lehota je pri sivom zákale stále približne 72 dní. Vychádzalo by to na druhú polovicu apríla, čo sa absolútne nezhoduje so zisteniami SME.
Zdroj: SITA (sme.sk)