Články
Zajacove novely sa snaží oživiť aj Drucker
Šesť reformných zákonov bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca nadobudlo účinnosť v roku 2005, niektoré platia dodnes.
Najväčšia a najzásadnejšia reforma zdravotníctva. Aj takýto prívlastok dostali zmeny, ktoré v kresle ministra zdravotníctva presadil Rudolf Zajac. Aj keď v pondelok uplynulo už 13 rokov, odkedy nabralo účinnosť jeho šesť reformných zákonov, vydržali dodnes. Ich znenie je však kvôli desiatkam noviel modifikované.
V tom čase bolo so zdravotníctvom spokojných len 24 percent Slovákov a spomedzi okolitých krajín sme na tom boli najhoršie. Aj napriek tomu sa reforma stretla s nevôľou a mnohé prieskumy po Zajacových zmenách ukazovali nespokojnosť ľudí s nimi. „Základné piliere jeho reformy však stále stoja a nimi je podopierané slovenské zdravotníctvo aj v súčasnosti, no postupne sa ohlodávajú," hodnotí analytik INEKO Dušan Zachar. Aj keď v poslednom prieskume, v roku 2014 zhodnotila zdravotníctvo ako „dobré" polovica Slovákov, stále patrí tento rezort medzi najproblémovejšie.
Nechcené poplatky
Svoje zmeny začal Zajac ešte v roku 2002, keď prišiel s opatreniami na zastavenie rastu dlhu v zdravotníctve. Patrili k nim aj takzvané zajacovky, teda 20-korunové paušálne poplatky za návštevu lekára. Mnohí kritici mu aj preto vyčítajú, že zo zdravotníctva spravil biznis. „Vďaka exministrovi došlo k vstupu finančných skupín, a to prinieslo výrazné zhoršenie systému," myslí si prezident slovenskej lekárskej komory Marián Kollár, ktorý bol jedným z jeho najhlasnejších oponentov. Poplatky boli neskôr prvou vládou Roberta Fica zrušené. A aj napriek tomu, že súčasný minister Tomáš Drucker je nominantom Smeru a aj on prišiel s určitou formou poplatkov, ktoré opozícia prirovnávala práve k „zajacovkám". Drucker však navrhuje platbu za dodatočný čas lekára, teda mimo klasických ordinačných hodín na dobrovoľnej báze. Momentálne však stále nie je jasné, či sa doplnkové ordinačné hodiny od mája zavedú. Zatiaľ čo premiér ich chce zrušiť, pretože o tejto téme podľa neho opozícia klame ľudí, ministerstvo zdravotníctva avizuje, že tému ešte bude riešiť s poslancami parlamentného zdravotníckeho výboru.
V jeho šľapajach
Zachar hovorí, že aj keď sa niektoré opatrenia súčasného ministra Tomáša Druckera od Zajacových líšia, niektoré idú v súlade s myšlienkami jeho reformy. Súhlasí aj prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová. „Obaja ministri mali pred nástupom do funkcie svoju víziu, ako má slovenské zdravotníctvo fungovať a snažili sa ho posúvať vpred." Jedným z cieľov exministra v rámci reformy bolo aj definovanie obmedzeného rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z povinného zdravotného poistenia a možnosť pripoistenia. A v tom plánuje pokračovať tento rok aj Drucker. Doplnkové zdravotné poistenie totiž využíva len necelé jedno percento ľudí, keďže stále nie je stanovené, čo je štandard a za čo si môžeme priplatiť. „Doplnkové poistenie je náš zámer v súlade s programovým vyhlásením vlády a je to kľúčová vec," povedal minister. Drucker tiež plánuje zmeny týkajúce sa fungovania zdravotných poisťovní a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ustanovil práve Zajac jedným zo šestice reformných zákonov. Drucker by chcel posilniť jeho kompetencie práve v dohľade nad poisťovňami.
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)