Články
Telemedicínu už bude upravovať zákon
Telemedicína sa väčšinou dáva do súvislosti s úsporou času pre lekára aj pacienta, čo je určite jeden z hlavných benefitov. Nie však ani zďaleka jediný, keďže sa napríklad zvyšuje aj kvalita života u chorých.
Na koži sa jej ráno vytvorila vyrážka. Najskôr si z toho nič nerobila, hovorila si, že čoskoro zmizne. Ako však čas ubiehal, aj vyrážka sa čoraz viac zväčšovala a ona pociťovala bolesť. Išlo o také čudné pálenie. Štípalo to, potom svrbelo, znemožňovalo na čokoľvek sa plnohodnotne sústrediť. A tak zavolala kožnej lekárke, lebo vedela, že sa musí najskôr vopred objednať. Musí sa spýtať, či má lekárka niečo voľné, aby smela prísť. Telefonát ju však v konečnom dôsledku veľmi príjemne prekvapil. „Lekárka mi povedala, aby som si najskôr tú vyrážku odfotila a poslala jej to. Poslúchla som, ona mi na základe toho predpísala mastičku. Ani som vôbec nemusela prísť do ambulancie, lebo liečba zaúčinkovala,“ hovorí Renáta Vašková, pre ktorú to bolo prvé stretnutie s telemedicínou. Pravdou je, že keď jej takýto postup lekárka navrhla, bola najprv skeptická. Zvykom totiž býva, že človek má problém a príde za lekárom osobne. Napokon si však uvedomila, že týmto krokom ušetrila čas sebe aj lekárke a dostala pomoc oveľa skôr, ako keby bola nútená čakať na termín u lekára.
Výhody telemedicíny
„Telemedicína sa vyvíja ako spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti. Postupuje tak ako vývoj technológií aj celej spoločnosti,“ vysvetľuje pre HN Vladimír Dvorový, priekopník telemedicíny na Slovensku, ktorý je súčasne sám aj lekár. Podľa neho je úspora času, o ktorej sa v tomto prípade pacientka presvedčila na vlastnej koži, len jednou z výhod, pretože telemedicína ich ponúka oveľa viac. Tak napríklad ide o zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Pacient má vďaka telemedicíne príležitosť získať častejšie konzultácie s odborníkom a tým aj kvalitnejšiu starostlivosť.
Ďalším benefitom je, ako informuje Dvorový, aj zvýšenie priepustnosti, keďže telemedicína umožňuje, aby bolo v zdravotníckom systéme postarané o väčšie množstvo ľudí. „No a ďalším benefitom je kvalita života pacientov. Každý medicínsky postup ovplyvňuje buď prognózu, alebo kvalitu života. Vďaka telemedicíne pacienti nemusia za niektorými výkonmi dochádzať do zdravotníckeho zariadenia,“ povedal Dvorový.
Dochádzanie pritom predstavuje vážny problém najmä pre ťažko chorých. Musia totiž využiť buď dopravnú zdravotnú službu, alebo príbuzných, alebo asistentov či niekoho iného. Práve preto je to potom pre nich fyzicky aj ekonomicky náročné.
Veľa Slovákov o nej nikdy nepočulo
Dvorový verí, že keď sa telemedicína legislatívne ukotví, na čom sa už pracuje, tak aj viac ľudí ocení jej prínos, či už z odbornej, ale aj laickej verejnosti. Doposiaľ je to totiž tak, že až tretina obyvateľov Slovenska o telemedicíne nikdy nepočula, čo vyplýva z prieskumu spoločnosti MNForce, ktorý realizovala pre poisťovňu Dôvera. Podľa poisťovne je nevedomosť hlavnou prekážkou, ktorá bráni naplno využívať telemedicínske služby či už prostredníctvom telefonického rozhovoru, videohovoru alebo cez aplikáciu.
Za pozitívne považujú, že 60 percent opýtaných telemedicíne dôveruje. Takmer 31 percent oslovených už telemedicínu aj skúsilo a 62 percent si myslí, že dokáže čiastočne nahradiť osobný kontakt s lekárom a zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Dvorový a ani iní, ktorí sa telemedicínou zaoberajú, netvrdia, že telemedicína nahradí klasickú zdravotnú starostlivosť, len ju doplní. Podľa výsledkov prieskumu by respondenti najradšej využili konzultáciu so všeobecným lekárom, ale aj s psychiatrom.
Odkazuje to na dva veľké problémy, ktoré na Slovensku sú, a to že Slováci sa často nevedia dovolať do ambulancie k svojmu všeobecnému lekárovi a že počet tých, ktorí hľadajú pomoc pri riešení psychických ťažkostí, sa zvyšuje. A napokon tiež tento prieskum ukázal, že väčšina opýtaných očakáva, že telemedicínske služby, ktoré by mali aj v budúcnosti pribúdať, budú plne uhradené z verejného zdravotného poistenia.
Pracuje sa na tom
Rezort zdravotníctva sa pre HN v tejto súvislosti vyjadril, že legislatívne ukotvenie telemedicíny je už súčasťou návrhu zákona a momentálne sa vyhodnocujú pripomienky.
„Pri Komisii pre zdravotné výkony sa zriaďuje aj samostatná odborná pracovná skupina pre túto oblasť. Disponujeme návrhmi aj pre oblasť telemedicíny,“ doplnili.
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)