Články

Stomatológovia by uvítali praktickú sestru v ambulancii, nespokojní sú s e-zdravím i rozpočtom

Stomatológovia by uvítali praktickú sestru v ambulancii, nespokojní sú s e-zdravím i rozpočtom
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 4170 zubných lekárov registrovaných v Slovenskej komore zubných lekárov (SKZL). Z tohto počtu je žien viac ako 2580 a mužov takmer 1600. Nad 65 rokov je až 900 lekárov, na druhej strane - aj keď chýba generácia v strednom veku - pribudli lekári vo vekovej skupine 25 - 34 rokov. 


SKZL považuje za nedostatočné, aby do špecializovanej ambulantnej starostlivosti, teda aj zubného lekárstva, išlo iba 6 % z celkovej sumy výdavkov zdravotných poisťovní.

Zubný lekár po skončení vysokoškolského štúdia hneď vykonáva lekárske povolanie či na zubných klinikách, alebo aj samostatne v zubnej ambulancii. Čo to znamená? Podľa prezidenta komory MUDr. Moravčíka sú to nemalé investície do vybudovania zubnej ambulancie, ktoré sa pohybujú minimálne na 100 000 eur a vyššie.


MUDr. Igor Moravčík,

prezident SKZL uviedol, že opätovné nízke financovanie ambulantného sektora z pohľadu modernej stomatológie môže zvýšiť cenu práce, čím sa zvýši finančná účasť pacienta na modernej a kvalitnej stomatológii, prípadne môže ohroziť dostupnosť a znížiť kvalitu poskytovania zubnolekárskej starostlivosti. Už niekoľko rokov hovorí vedenie komory o dvoch dôležitých aspektoch, ktorých zavedenie je nevyhnutným momentom pre správne, transparentné rozhodovanie, s jasnou investičnou predvídateľnosťou do materiálneho, personálneho, pracovného a prístrojového vybavenia zubných praxí: časová predvídateľnosť na dva až tri roky; intersektorálne členenie finančných prostriedkov pri tvorbe štátneho rozpočtu v oblasti zdravotníctva tak, aby zabezpečilo reálne pokrytie jednotlivých segmentov. Súčasná situácia s neustálym dofinancovaním je dlhodobo neudržateľná a pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti frustrujúca. Ak sa zrealizujú avizované úspory z revízie výdavkov (cca 100 mil. eur), môžu zdravotné poisťovne usporené prostriedky smerovať do špecializovanej zdravotnej starostlivosti na účel zavádzania nového zoznamu zdravotných výkonov.

Zubné ambulancie, a v podstate celý ambulantný sektor, fungujú podľa zastaraného Zoznamu/katalógu zdravotných výkonov, bez výkonových a cenových aktualizácií. Na katalógu SKZL sa pracuje takmer 15 rokov a stále neuzrel svetlo sveta. Zámerom SKZL je vytvoriť samostatný/ odčlenený Zoznam zdravotných výkonov od ostatných ambulantných odborností. Dôležitosť a význam urgentného zavedenia Zoznamu zdravotných výkonov je v správnom ošetrovaní pacientov podľa odporúčaných štandardov. A tiež pacient vie, na čo má nárok z verejného zdravotného poistenia a vie sa rozhodnúť podľa konštruktívnej komunikácie so zubným lekárom, akú zubnú starostlivosť preferuje. V prípade  nedofinancovania zubnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní v základnom prevedení sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a to najmä v niektorých regiónoch Slovenska. Vekové rozpätie zubných lekárov 65+ je alarmujúce a odchodom týchto zubných lekárov môže nastať najmä v odľahlých regiónoch problém s dostupnosťou zubnej starostlivosti, nehovoriac o kvalite.


MUDr. Patrícia Husárová,

viceprezidentka SKZL zdôraznila, že komora sa niekoľko rokov snaží o zastabilizovanie minimálneho personálneho zabezpečenia zubných ambulancií tak, aby to štát nestálo žiadne finančné náklady, aby sa pomohlo poddimenzovanému systému zdravotných sestier v ústavnej a ambulantnej sfére a v neposlednom rade sa vytvorili prípustné podmienky poskytovania zubno-lekárskej starostlivosti v každej dobe a akútnej situácii u pacienta. Žiaľ, zatiaľ bez úspešného posunu zo strany štátu. Návrh SKZL ako odborného garanta zubného lekárstva, na základe ktorého sa nebudú odčerpávať sestry z ústavných zariadení, sa doteraz nerealizuje na strane ministerstva zdravotníctva. Aktuálna situácia v zubnom lekárstve nie je na základe prieskumu SKZL, čo sa týka personálneho zabezpečenia, priaznivá. 10 až 15 % zubných lekárov nespĺňa minimálne personálne zabezpečenie zubnej ambulancie vôbec a takmer 20 % poskytovateľov v prípade PN alebo iného výpadku (sestry alebo zubného asistenta) musí prerušiť prevádzku ambulancie a zubný lekár nemôže ošetriť akútnych a ani bolestivých pacientov. Posledné dve rokovania na MZ SR boli 10.8. a 24.8. 2023 za účasti vtedajšej štátnej tajomníčky prof. Jankechovej, na ktorých došlo k dohode o finálnej podobe znenia výnosu, s prísľubom platnosti od 1.10.2023, ale tento prísľub sa do polovice februára 2024 nerealizoval. Riešenie je nasledujúce - legislatívne doplniť do Výnosu Ministerstva zdravotníctva SR z 10. septembra 2008 č. 09812/2008-OL v znení neskorších predpisov, že personálne zabezpečenie ambulancie zubného lekárstva tvoria zubný lekár, sestra alebo zubný asistent a doplniť alebo praktická sestra - asistent alebo dentálna hygienička.


MUDr. Peter Kukolík,

viceprezident SKZL povedal, že Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) poukazuje na to, že základným cieľom elektronizácie zdravotníctva je zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hlavne prostredníctvom zdieľanej zdravotnej dokumentácie medzi jednotlivými zdravotníckymi pracovníkmi. V praxi to napríklad znamená, že ak lekár - špecialista zapíše záznam z vyšetrenia, všeobecný lekár má k záznamom svojich pacientov ihneď prístup a nedôjde k duplicitným vyšetreniam. Spustenie systému e-zdravie znamená historicky najväčšiu kvalitatívnu zmenu v oblasti zdravotníctva. Systém e-zdravie je centrálnym úložiskom zdravotných záznamov pacienta a je zdrojom dôležitých informácií o pacientovom zdravotnom stave, ktoré mu môžu zachrániť život. Systém e-zdravie bol spustený od 1. januára 2018 s e-službami. Skutočnosť je však iná. Zubní lekári nemajú prístup v rámci e-zdravia ku komplexnej zdravotnej dokumentácii pacienta.

SKZL už v roku 2021 pri prvotnom návrhu e-PN zásadne nesúhlasila so zavedením povinnosti posudzovať a rozhodovať o dočasnej pracovnej neschopnosti zubnými lekármi. Zubní lekári odporúčajú dočasnú pracovnú neschopnosť len vo veľmi zriedkavých prípadoch. SKZL považuje za nevyhnutné, aby MZ SR prehodnotilo povinnosť vystavovať e-PN zubnými lekármi, zároveň prehodnotilo e-Objednávanie - pre zubného lekára je to nepotrebná služba (zubní lekári v súčasnosti manažujú svojich pacientov na presné termíny). Pacient nevie, koľko času bude na ošetrenie potrebovať. Dochádzalo by k dvom nežiaducim efektom - vyšetrenie alebo ošetrenie by nemalo dostatok priestoru a bolo by na úkor kvality zdravotnej starostlivosti. Aby malo e-zdravie význam pre zubného lekára, je nevyhnutné doplniť zdieľanie dát, čo pomôže ušetriť čas na vyšetrovanie, a tým viac času zostane lekárovi na ošetrenie a v neposlednom rade sa lekár a pacient vyhne duplicitným výkonom, čo šetrí čas a peniaze. Napríklad pacient mení ošetrujúceho zubného lekára po ukončení dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, nemusí doniesť žiadnu dokumentáciu k novému zubnému lekárovi, všetko by bolo zdieľané cez e-zdravie. RTG snímky by mali byť zdieľané aj v rámci Európskeho priestoru pre zdravotné údaje (EHDS) - snímky sú univerzálne a vie ich prečítať zubný lekár v hociktorej krajine Európy. Systém e-zdravie bude mať význam vtedy, keď si v ňom lekár bude vedieť otvoriť zdravotnú kartu pacienta, jeho RTG snímky, zistiť celkový zdravotný stav.


Zdroj: SITA (Lekárske listy)