Články

Štát chce garantovať operačné termíny

Štát chce garantovať operačné termíny
Súčasťou veľkej reformy nemocníc je aj stanovenie maximálnych čakacích lehôt. Tie podľa pôvodnej ambície mali platiť od januára. 


Keď máte diagnózu, ktorá si vyžaduje operáciu, viete, aké sú postupy. Najskôr musíte absolvovať vyšetrenia. Zoberú vám krv, vyšetrí vás interný lekár, keď už sú výsledky dostupné, nemocnica vám ponúkne termín. Niekedy sa stáva, že termín na operáciu je oveľa dlhší, než sa pacientovi páči. Niekde si na operačný úkon počkáte viac, inde menej. V budúcnosti však pacientom nastanú v tomto smere lepšie časy, lebo budú platiť maximálne čakacie lehoty. Presne sa stanovuje, vzhľadom na jednotlivé diagnózy, koľko môže človek na zákrok maximálne čakať. Ak niekoho nezoperujú ani v rámci stanovenej lehoty, bude mať nárok na to, aby mu poisťovňa preplatila operáciu buď u nezmluvného poskytovateľa, alebo rovno v zahraničí. 


Na vyhláške sa pracuje

Na vyhláške, ktorá určuje časovú dostupnosť, spolupracovali odborníci, ktorí veľmi detailne prechádzali všetky možné diagnózy. Svoje zastúpenie v komisii má aj Asociácia na ochranu práv pacienta, ktorú zastupuje priamo jej prezidentka Mária Lévyová. Viceprezidentka asociácie Elena Marušáková uviedla, že čakacie lehoty boli nastavené jednak maximálne, a jednak tak, aby boli aj akceptovateľné. Zároveň informovala, čo je v súvislosti s vyhláškou nové. Účinná by mala byť od prvého januára, ale môže sa to posunúť. „Ešte sa len ukončilo medzirezortné pripomienkové konanie, ešte len prebieha vyhodnotenie pripomienok,“ povedala Marušáková, pričom spomenula, že dátumom, odkedy bude platiť, si zatiaľ nemôžeme byť istí. Dôležité je, čo zdôraznila, že či už sa vyhláška posunula alebo sa v budúcnosti ešte posunie, tak na pacientov to nebude mať nepriaznivý vplyv. 


Niektoré časové lehoty sa menili

Okrem toho, niektoré maximálne čakacie lehoty bolo nutné ešte poupravovať tak, by odrážali nielen možnosti, ale najmä primeranosť. Podľa Marušákovej sa za toto konkrétne zasadzovala aj Asociácia na ochranu práv pacientov, najmä ich prezidentka. Nastanú pritom isté výnimočné prípady, keď síce bude stanovená maximálna čakacia lehota, ale medicínsky už nebude pre konkrétneho pacienta prijateľná. Marušáková spomenula výmenu bedrových kĺbov. V tomto prípade je maximálna čakacia lehota 360 dní. Určite sa však nájdu pacienti, u ktorých bude medicínsky prijateľná lehota oveľa kratšia. Čo budú môcť robiť? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Aj oni si budú môcť požiadať o operáciu v zahraničí, keďže nad čakacími lehotami bude stále nadradené rozhodnutie Európskeho súdneho dvora. 


Ministerstvo kritiku odmieta

Rezort zdravotníctva odmieta akékoľvek tvrdenie o tom, že by svojím rozhodnutím ohrozovali dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Naopak, robia všetko, aby v tom bol poriadok a aby bolo všetko pripravené čo najlepšie. Uviedli aj niekoľko príkladov zmien, ktoré robili. „Ako príklad uvedieme medicínsku službu – hospitalizáciu na cukrovku. V aktuálne platnej vyhláške je na plánovanú starostlivosť s touto diagnózou maximálna čakacia lehota určená na 30 dní,“ informoval rezort s tým, že po novom bude lehota časovej dostupnosti vypustená. „Táto medicínska služba je definovaná iba diagnózou, a teda pacientovi sa počas hospitalizácie nerobí žiaden výkon, nejde teda o operačnú hospitalizáciu,“ priblížili. Ďalej vysvetľujú, že pacienti s chronickými ochoreniami, ku ktorým patrí cukrovka, sa hospitalizujú, aby podstúpili výkon, a nie aby pre svoju dlhotrvajúcu diagnózu museli byť pozorovaní. Preto sa čakacia lehota vypustila. Ešte doplnili, že ak budú potrebovať akútnu hospitalizáciu na diagnózu, tak budú hospitalizovaní akútne. Do skupiny hospitalizácií, pri ktorých nie je vykonávaný konkrétny výkon, teda sú určené iba diagnózou a je teraz pri nich navrhované vypustenie maximálnych čakacích lehôt, patrí napríklad u detí zhubný nádor hepatobiliárneho systému a pankreasu.


Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)