Články
Sektor zdravotníctva bude budúci rok stagnovať, myslí si analytik
Rozpočet je známy. Výdavky v zdravotníctve na budúci rok majú dosiahnuť 9,6 miliardy eur.
Návrh rozpočtu na budúci rok pre zdravotníctvo, ktorý zverejnila vláda, je už známy. Viacerí naň čakali s obavami. Napríklad vo Zväze ambulantných poskytovateľov boli zvedaví, či ich prizvú k jeho tvorbe. V Spoločnosti všeobecných lekárov sledovali, ako návrh rozpočtu zverejnili o dosť skôr v Českej republike a želali si, aby na Slovensku proces tiež netrval dlho. Podľa materiálu majú výdavky v zdravotníctve na budúci rok dosiahnuť 9,6 miliardy eur. Oproti schválenému rozpočtu na tento rok majú stúpnuť o 691 miliónov eur, teda takmer o 7,8 %. Relevantnejšie je však porovnanie s očakávanou skutočnosťou na tento rok. V tomto prípade ide o nárast o 595 miliónov eur, čo tvorí 6,6 % navyše. Výdavky na zdravotníctvo pritom pozostávajú z troch oblastí. Smerujú do zdravotného poistenia, kapitoly rezortu zdravotníctva a ich poslednou zložkou sú prostriedky plánu obnovy a odolnosti.
Kľúčová informácia pre pacienta
Pre pacienta aj zdravotníkov je kľúčová informácia týkajúca sa výdavkov poistenia. Ide totiž u sumu, ktorú poisťovne v budúcom roku vynaložia na zdravotnú starostlivosť. Analytik Martin Smatana v tejto súvislosti na sociálnej sieti upozorňuje na jednu skutočnosť, ktorá by pri pozeraní na rozpočet mohla uniknúť. Podľa neho je potrebné porovnávať očakávanú skutočnosť tohto roka s budúcoročným rozpočtom. Ak tak urobíme, dozvedáme sa, že nárast výdavkov na rok 2025 je 289 miliónov eur, čo je 3,7-percentný nárast oproti realite tohto roka. „Táto suma je teda nižšia, ako je očakávaná inflácia na rok 2025. Inak povedané, sektor bude stagnovať,“ napísal analytik. Národná banka Slovenska totiž na budúci rok predikuje infláciu na úrovni 5 % a Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií vo výške 5,4 %. Hoci nárast výdavkov zdravotného poistenia nepokryje ani očakávanú infláciu, ministerstvo financií kapitolu zdravotníctva začína so slovami, že „zdravotníctvo aj naďalej zostáva prioritou slovenskej verejnej politiky pre jeho potenciál zlepšiť kvalitu života“. V ďalšej vete tvrdí, že výdavky pre sektor zdravotníctva rastú a zodpovedajú možnostiam ekonomiky.
Platba za poistencov štátu
Dôležitým údajom v každoročnom rozpočte pre zdravotníctvo je výška platby za poistencov štátu. Ide o sumu, ktorú štát odvádza na zdravotné poistenie za ekonomicky neaktívne osoby, napríklad za dôchodcov, nezaopatrené deti či nezamestnaných. Od tohto roka sa zmenou legislatívy zaviedlo pevné percento pri spôsobe výpočtu poistného plateného štátom. Zdroje smerujúce na platby za poistencov štátu sa majú oproti rozpočtu na tento rok zvýšiť o 204 miliónov eur – na 2,32 miliardy eur.
Konsolidačné opatrenia
V návrhu rozpočtu sa píše aj o toľko diskutovaných konsolidačných opatreniach. Zmrazenie platového automatu má budúci rok vyzerať tak, že lepšie zarábajúcim zdravotníkom, medzi ktorých patria najmä lekári, stúpne plat o 3 %, hoci pôvodne mali mať 9,7-percentné zvýšenie zárobkov. Zdravotné sestry a niektoré iné profesie budú podľa rozpočtu môcť od januára rátať so zvýšením o 6,3 %. Od roku 2026 majú mzdy zdravotníkov opäť rásť podľa vývoja priemernej mzdy na Slovensku. Ich zárobky tak majú napríklad v roku 2026 stúpnuť o rovnaké percento, o aké sa medziročne zvýši priemerná mzda v roku 2024. Samostatnú časť tvoria úsporné opatrenia. Tu si štát určil cieľ, a to ušetriť 152 miliónov eur, pričom sú označené za nevyhnutné, ale bližšie nešpecifikované. Analytik Smatana to hodnotí ako enormne odvážnu výzvu. „Teoreticky sa dá táto suma ušetriť, bude to však vyžadovať veľmi nepopulárne opatrenia, ako napríklad zastavenie kategorizácie liekov, prísna revízia úhrad, zníženie limitu spoluúčasti liekov, dekategorizácia niektorých pomôcok a mnoho iných opatrení, ktoré vyžadujú čas na prípravu a aj tak sa nedajú bez silnej politickej podpory realizovať,“ skonštatoval. Obáva sa najmä o Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorá podľa jeho predpokladu s takýmto rozpočtom nevydrží ani prvý mesiac nasledujúceho roka. Myslí si, že nový šéf rezortu zdravotníctva to bude mať mimoriadne ťažké. „Nového pána ministra teda asi čaká vskutku krst ohňom,“ tvrdí Smatana.
Ráta sa aj s nemocnicami
V rámci kapitálových výdavkov ministerstvo zdravotníctva ráta so sumou 88,5 milióna eur, čo je o 12 miliónov eur rozdiel ako v rozpočte na tento rok. Z toho sa budú financovať havarijné stavy zariadení v pôsobnosti rezortu, tiež sa použijú na stavebné úpravy, rekonštrukciu či nákup nových prístrojov. Prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti predstavujú sumu 245 miliónov eur. V rozpočte sa píše, že vďaka tomu bude pokračovať výstavba nových nemocníc, na ktoré Slovensko čaká už niekoľko rokov.
Autistické centrá aj paliatívna starostlivosť
Z rovnakých prostriedkov rezort plánuje podporiť aj paliatívnu starostlivosť, ktorá je podľa odborníkov, ktorí sa problematike venujú, v zlom stave. Médiami komunikovaná je najmä detská paliatíva, kde deťom s nezmeniteľným zdravotným stavom chýbajú oddelenia, a keď sú hospitalizované, čo aj opakovane byť musia, tak sú na rôznych oddeleniach. Pokiaľ ide o autistické centrá, aj tých je málo. Rodičia tak často musia dávať svoje deti na čakacie listiny a kým sa dostanú na rad, môže trvať veľmi dlho.
Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)