Články

Poplatky za objednávanie u lekárov sú opäť v hre

Poplatky za objednávanie u lekárov sú opäť v hre
Celodenné „čakačky“ u lekára sa môžu stať minulosťou. V hre je totiž opäť poplatkový zákon, ktorý by okrem iného mohol zaviesť objednávanie sa na konkrétny termín vyšetrenia. Rokuje sa však aj o zavedení iných poplatkov.


Podľa zistení HN ministerstvo zdravotníctva komunikuje o novom poplatkovom zákone so zástupcami vyšších územných celkov, Slovenskej lekárskej komory, profesijnými združeniami a organizáciami. Hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková potvrdila, že posledné pracovné stretnutie sa konalo minulý týždeň vo štvrtok. Rozhovory však ešte nie sú ukončené a o budúcnosti poplatkového zákona sa rozhodne až na pokračujúcich diskusiách.

Nádejne vyzerá najmä návrat časových objednávok za poplatok. Túto možnosť rezort nevyvrátil a možné znovuzavedenie poplatku pripustil aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár. „Mám pocit, že sa chcú vrátiť poplatky za prednostné poskytovanie zdravotnej starostlivosti," priznal. Možnosť objednať sa na konkrétny termín by podľa prieskumu verejnej mienky realizovanom Národným centrom zdravotníckych informácií uvítali traja zo štyroch dospelých, pričom 85 percent rodičov by túto možnosť využilo aj pre svoje dieťa. Prieskumu sa zúčastnilo päť tisíc respondentov.

Podľa informácií HN sa pracovná skupina minulý týždeň zaoberala aj inými poplatkami v zdravotníctve, pričom sa nevylučuje aj návrat „Zajacovej dvadsaťkorunáčky". Tú by v súčasnosti mohlo nahradiť jedno euro a vylúčený nie je ani poplatok za hospitalizáciu či zvýšenie poplatkov za lekársku službu prvej pomoci.

Podľa analytika inštitútu INEKO Dušana Zachara by v takomto prípade išlo o regulačné paušálne poplatky. „Okrem príjmu z poplatkov na prevádzku poskytovateľov zvyšujú viaceré z nich efektívnosť, pričom obmedzujú zbytočný a teda umelo generovaný dopyt po zdravotníckych službách vrátane ich možného zneužívania alebo prípadnej duplicity," vysvetlil pre HN Zachar.

Možnosť objednania sa na konkrétny termín v minulosti využívali najmä zamestnaní pacienti, ktorí si kvôli návšteve lekára nechceli brať celodennú priepustku z práce. Návrat tohto poplatku by preto opäť uvítali. Samozrejme, za predpokladu, že by systém fungoval. „Pokiaľ by sa mi stalo to, že si zaplatím a aj tak tam budem trištvrte hodiny čakať, ako sa to stávalo predtým, tak to nie je až také dobré," upozornil Matej Košecký, ktorý objednávanie sa na termín využíval.

Ako vyplýva z analýzy Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku, práve Zajacova dvadsaťkorunáčka sa v druhom polroku 2003 postarala o zníženie počtu návštev všeobecného lekára o desať percent, čím sa odbúrali nadbytočné návštevy.

Začať od piky

Súčasná legislatíva je pomerne nejasná. Pacienti nevedia, za čo od nich lekár môže pýtať poplatok, zatiaľ čo lekári na druhej strane vedia, ako môžu zákon obísť. Hoci od minulého roka sú poplatky za prednostné ošetrenie zákonom zakázané, podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariána Kollára sú známe prípady, keď lekári poplatky vyberali prostredníctvom iných spoločností.

Rezort takisto priznáva, že súčasná legislatíva nie je jednoznačná a spôsobuje nedorozumenia. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Stanislavy Luptákovej prax ukazuje, že je potrebné zavedenie pravidiel, čo vyplynulo aj z diskusií so zástupcami profesijných organizácií v rezorte s ministrom Tomášom Druckerom. Čo bude na zozname S vytvorením zoznamu, kde bude explicitne uvedené, ktoré poplatky lekári od pacientov vyberať môžu, súhlasí aj analytik INEKO Dušan Zachar. „Čo nebude na zozname, nebude sa môcť vyberať," dodal Zachar s tým, že na druhej strane treba myslieť aj na stanovenie ochranného stropu pre sociálne odkázaných.

Poplatky, ktoré rieši pracovná skupina na ministerstve:

1. Objednanie sa na presný čas a prednostný termín
2. Zvýšenie poplatkov za lekársku službu prvej pomoci a ústavnú pohotovostnú službu
3. Vytvorenie pozitívneho zoznamu s výkonmi, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia
4. Manažment pacienta za návštevu ambulancie v štýle dvadsaťkorunáčok, uvažuje sa o jednom eure
5. Poplatok za hospitalizáciu

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)