Články

Pohotovosti by mali byť po jedenástej zatvorené. V noci sa pacient má obrátiť na urgent, môže ho to stáť desať eur

Pohotovosti by mali byť po jedenástej zatvorené. V noci sa pacient má obrátiť na urgent, môže ho to stáť desať eur
Pohotovosti majú byť v každom okresnom meste. Tých je 79. Oproti súčasnému stavu sa tak ich počet veľmi nezníži, ako chcel pôvodne Drucker.


Pohotovosti majú byť po novom otvorené len do jedenástej večer, nie do rána, ako je to doteraz. Po tejto hodine majú pacienti vyhľadať ošetrenie v nemocnici na urgente. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva. Minister Tomáš Drucker (nominant Smeru) minulý týždeň v piatok na stretnutí s novinármi povedal, že legislatívny návrh do medzirezortného pripomienkového konania predloží tento týždeň. Zatiaľ to neurobil. Ak návrh schváli parlament, k zmene by malo prísť do konca roka.

Pohotovosť alebo Lekárska služba prvej pomoci sa zvyčajne nachádza v ambulanciách. Preto by sa po novom mala volať Ambulantná pohotovostná služba. Tento typ pohotovostí slúži pre pacientov s náhlym zhoršením zdravotného stavu, ktorého posúdenie neznesie odklad do rána. Pacient však nie je v ohrození života. Napríklad u detí ide o náhle zvýšenie teploty.

Pohotovosť v každom okresnom meste

„Po 23. hodine bude naďalej fungovať ústavná pohotovostná služba v rámci nemocníc a takisto aj záchranná zdravotná služba, vysvetlil minister, kam má ísť pacient po jedenástej večer, ak bude mať zdravotné ťažkosti. Ústavná pohotovostná služba je zvyčajne súčasťou urgentných alebo centrálnych príjmov nemocníc a slúži predovšetkým pre život ohrozujúce stavy spôsobené napríklad úrazmi. Ambulantné pohotovosti majú byť cez pracovné dni otvorené od štvrtej poobede a cez víkendy od siedmej ráno, ako je to doteraz.
Oproti návrhu zo začiatku februára tohto roku však Drucker navrhuje rozšíriť počet pohotovostí. Kým pôvodne plánoval vybudovať sieť 51 pohotovostí pre dospelých a 45 pre deti a dorast, teraz navrhuje, aby bola pohotovosť v každom okresnom meste. Na Slovensku je 79 okresných miest. Návrhom sa tak približuje skôr k zachovaniu súčasného počtu pohotovostí. Tých je dnes 95 pre dospelých a 73 pre deti. Platba za ambulantnú pohotovosť by sa po novom nemala oproti návrhu z februára meniť a mala by byť dve eurá. Je to o cent viac ako v súčasnosti. „Ak pacient príde na ambulantnú pohotovosť a následne ho pošlú na urgentný príjem, tak na ambulantnej pohotovosti nebude platiť žiadny poplatok a na urgentnom príjme len dve eurá," vysvetlil Drucker. Ak však príde na urgent sám bez toho, aby mal vážne zdravotné ťažkosti, zaplatí za ošetrenie podľa návrhu desať eur. Bankovku z vrecka mu tak môže vytiahnúť napríklad chrípka alebo nádcha.

Pediater: Predĺži sa čakanie v nemocnici

Šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth nechápe, prečo ministerstvo navrhuje ordinačné hodiny práve do jedenástej večer. Asociácia, ktorá združuje väčšinu lekárov doteraz povinne slúžiacich na pohotovostiach, podľa neho navrhovala ordinačné hodiny do desiatej večer. Po tejto hodine nielen podľa neho rapídne klesá počet pacientov na pohotovostiach. „V ‚jeden deň' sa začalo hovoriť, že nie do 22. hodiny, ale do jednej hodiny rannej, alebo aspoň teda do 23. hodiny," približuje Šóth, ako sa na ministerstve stanovovala záverečná na pohotovostiach.

Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, ktorý je pediatrom v nitrianskej fakultnej nemocnici, si zase myslí, že presunom na urgent po jedenástej večer sa predĺži čakanie na ošetrenie. „Predĺži sa čakanie vážne chorých pacientov, pretože lekár na urgentnom príjme bude musieť ošetrovať aj menej závažných pacientov, ktorých predtým riešila Lekárska služba prvej pomoci," vysvetľuje. Na prílev nových pacientov po jedenástej nie sú podľa neho personálne ani technicky nemocnice pripravené. „Hovorím to ako lekár, ktorý slúži detskú nemocničnú pohotovosť vo väčšom meste," vysvetľuje nitriansky pediater. „Som v službe sám a zabezpečujem pacientov detského oddelenia, jednotky intenzívnej starostlivosti, príjmy do nemocnice a konziliárne vyšetrenia pre ostatné oddelenia. Ak by som mal do tohto všetkého ošetrovať aj pacientov ambulantnej pohotovosti, tak sa to nedá stihnúť a nie je to reálne."

Šéf Asociácie poskytovateľov Lekárskej služby prvej pomoci Jozef Vančo zase považuje za nereálny ministrov predpoklad, že po jedenástej večer sa o pacientov pohotovostí postarajú ambulancie Rýchlej zdravotnej alebo lekárskej pomoci (záchranky), ktoré ich budú voziť do nemocníc. „Situácia je taká, že Rýchla zdravotná pomoc nestíha," vraví. „Mnohokrát ju teraz suplujeme my." Visolajský v tejto súvislosti hovorí, že návrh je v tomto bode zvýšením biznisu pre záchranky, ktoré sú už v súčasnosti dobre platené.

Tridsaťdva zatiaľ neznámych urgentov


V novej koncepcii pohotovostí by mali byť podľa pôvodného návrhu aj ambulantné pohotovosti umiestnené v nemocniciach. V najideálnejšom prípade by mali byť súčasťou urgentných príjmov. Tých chce ministerstvo naprieč Slovenskom vytvoriť 32. Drucker minulý piatok povedal, že ich zoznam im jeho tlačové oddelenie následne pošle. V stredu jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová predpokladala, že sa to „stane v priebehu dvoch mesiacov".
Nateraz je tak známe len to, že na ich vybudovanie chce ministerstvo z eurofondov čerpať približne 150 miliónov eur. Známych je však šesť miest, v ktorých by mali byť vybudované traumacentrá. Ide o oddelenia alebo kliniky v rámci nemocníc, v ktorých sa poskytuje zdravotná starostlivosť pacientom najmä s vážnymi úrazmi.

Zdroj: SITA (SME)