Články

Počet očkovaní klesá, štát potrebuje lepšie dáta

Počet očkovaní klesá, štát potrebuje lepšie dáta

Plán je zvýšiť osvetu ľudí a zabezpečiť funkčnú sieť národných databáz pre zber dát. Čoraz menej zaočkovaných detí, a to aj napriek hroziacej pokute, ktorá sa pohybuje rádovo v stovkách eur. Situácia v niektorých okresoch je dokonca pod kritickou hranicou zaočkovaných ľudí.

 V posledných rokoch je totiž čoraz viac rodičov, ktorí úplne odmietajú dávať svojim deťom „pichať injekcie“. V slovenských ambulanciách sa tak opäť začali objavovať pacienti s ochoreniami, ktoré zavedením očkovania na desaťročia prakticky vymizli. Štát chce preto zlepšiť dohľad a kontrolu v oblasti infekčných ochorení. „Schválené akčné plány na roky 2019 – 2020 stanovujú v reakcii na súčasnú epidemiologickú situáciu viaceré preventívne opatrenia proti vzniku a šíreniu staronových a nových infekčných chorôb,“ konštatuje ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Čoraz viac rodičov očkovanie odmieta V období medzi augustom 2016 a 2017 zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva až 844 prípadov, keď rodičia odmietli dať svoje deti zaočkovať. Aj pri čiastočnom odmietnutí je najčastejší odpor voči vakcíne, ktorá chráni pred osýpkami, mumpsom a rubeolou. V Bratislavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji dokonca vlani klesla zaočkovanosť touto vakcínou pod 95 percent. Ich účinnosť pritom potvrdzujú aj dáta, kým priemerný počet ochorení na rubeolu bol pred zavedením očkovania približne 15-tisíc prípadov ročne, v súčasnosti sa prakticky nevyskytuje. Osýpky zavedením povinného očkovania taktiež prakticky vymizli. Situácia sa zmenila vlani, podľa informácií Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb z decembra 2018 sa na Slovensku vyskytlo až 466 prípadov.

 Internet namiesto lekára

 Rodičia často uveria dezinformáciám z internetu. „Niektorí stále veria, že očkovanie proti osýpkam spôsobuje autizmus, hoci seriózne štúdie to veľakrát vyvrátili,“ vraví Zuzana Krištúfková prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. „Nikto po očkovaní u nás nezomrel, ale na infekčné ochorenia zomrelo veľa ľudí,“ dodáva. Dôvody odmietania očkovaní skúmali aj vedci z Ústavu experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied. Podľa členky vedeckého tímu Márie Hatokovej je jedným z dôvodov aj to, že sa rodičia spoliehajú na informácie od iných ľudí, čo im uľahčí rozhodovanie. Vyvracaniu zdravotníckych hoaxov sa v rámci projektu Lovci šarlatánov venuje aj Tomáš Ondriga. „Očkovanie je obeťou vlastného úspechu. Tým, že viaceré v minulosti bežné ochorenia vďaka nemu prakticky vymizli, ľudia spochybňujú, či je naďalej potrebné.“ Dezinformácie sa podľa neho na internete objavujú najmä v čase po ústupe infekčných ochorení.

 Pravidelné testovanie imunity

 Vláda chce situáciu zlepšiť informovanosťou aj skvalitnením dát. Národný plán kontroly infekčných ochorení, ktorého akčné plány v stredu schválila vláda, počíta napríklad so zavedením jednotného registra očkovaných osôb. Doteraz tieto informácie zhromažďovali len jednotliví lekári. Lepšie dáta má priniesť aj pravidelné preverovanie imunity populácie v päťročných intervaloch. Takýto imunologický prehľad sa doteraz vykonával zriedka, naposledy v roku 2002 a vlani – jeho výsledky ešte nespracovali. Väčšiu aktivitu ministerstvo sľubuje aj v oblasti zvyšovania povedomia o dôležitosti očkovania.

 

Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)