Články

Obvodní lekári sú ľahký terč. Väčšina má okolo šesťdesiatky. Sú kľúčoví, ale najviac ohrození koronavírusom.

Obvodní lekári sú ľahký terč. Väčšina má okolo šesťdesiatky. Sú kľúčoví, ale najviac ohrození koronavírusom.

V ambulanciách ordinujú aj osemdesiatnici či deväťdesiatnik. Na východnom Slovensku v obvodných ambulanciách vyšetrujú a liečia najmä lekári vo vyššom veku.

 

Práve starší ľudia patria pri ochorení Covid-19k ohrozeným skupinám. Všeobecní lekári pre dospelých aj pre deti a dorast sú pritom prví, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientom.

 

Osemdesiatnici

 

V Košickom kraji je aktuálne 320 všeobecných lekárov pre dospelých. „Ich priemerný vek je 57 rokov, pričom najstarší ordinujúci lekár má 89 rokov,“ informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Anna Terezková. Takmer polovica ambulantných lekárov v Košickom kraji má 61 rokov. Lepšie na tom nie sú ani ambulantní pediatri. V Košickom kraji ich ordinuje 179 a ich priemerný vek je 59 rokov. „Najstarší pediater má 82 rokov. Vo veku nad 61 rokov je v kraji 98 všeobecných lekárov pre deti a dorast, teda 54,8 percent,“ dodala Terezková.

 

Pediater má 90 rokov

 

Prestarnutých ambulantných lekárov má i Prešovský kraj. Priemerný vek lekárov pre dospelých a taktiež detských lekárov dosahuje 56 rokov. V Prešovskom kraji je vyše 572 ambulancií, z toho 371 pre dospelých a 201 pre deti. „V prípade zdravotníckych zariadení všeobecného lekárstva pre dospelých najstarší poskytuje zdravotnú starostlivosť vo veku 82 rokov v Gaboltove. Čo sa týka pre deti a dorast, najstarší poskytuje zdravotnú starostlivosť vo veku 90 rokov v Levoči,“ uviedla Ivana Ondriová z oddelenia komunikácie a propagácie Prešovského samosprávneho kraja.

 

Minister: Sú ohrození

 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO,NOVA, Kresťanská únia a Zmena zdola) označil ambulantných lekárov ako kľúčových. „Veľa z nich je vo vyššom veku, takže patria medzi ohrozených. Nemajú veľakrát ani ochranné pomôcky, takže ambulancie môžu zatvoriť a osobne neambulovať. Dohoda je taká, že svoje služby poskytnú telefonicky a elektronicky,“ informoval na tlačovej konferencii v pondelok. Ak by nejaký pacient potreboval lekára navštíviť aj fyzicky, podľa ministra sa našiel spôsob ako na to. Všeobecní lekári vytvorili združenia lekárov, v ktorom vždy budú mať mladšieho lekára alebo viac mladších lekárov a tí budú vyšetrovať pacientov.“ Podľa Krajčího sa tak nezaťažia nemocničné urgentné príjmy, ktoré budú potrebné na príjem závažnejších prípadov.

 

Lekárka: Pomôžeme si navzájom

 

Praktická lekárka pre dospelých Diana Ganajová, ktorá ambuluje v Košiciach potvrdila, že je rozpracovaná téma o zástupoch starších lekárov. „Diskutuje sa o tom, ale zatiaľ nie je nič podľa mojich informácií presne stanovené," povedala pre Korzár v utorok večer. Súhlasí s tým, že veková skupina lekárov nad 60 - 65 rokov je určite rizikovejšia. „Zatiaľ sa nachádzame v situácii, keď väčšina všeobecných ambulancií pracuje - síce v krízovom režime, ale pracuje. Ak však bude treba pomôcť, ide o núdzový stav, ide o pandémiu. Myslím, že sa nájde aj medzi nami dosť mladších kolegov, ktorí budú schopní pomôcť tým starším, aby sme to v relatívne dobrom zdraví všetci ustáli...."

 

Osobne len akútne prípady

 

Ambulantní lekári pracujú v špeciálnom režime. Ten nariadila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecných lekárov Adriana Šimková. Obmedzený je tak v maximálne možnej miere fyzický kontakt lekára s pacientom. Pred návštevou u lekára je potrebné vopred mu zavolať, napísať mu email alebo poslať esemesku. Fyzické vyšetrenie podstúpi v ambulancii len pacient s akútnymi ťažkosťami. Preventívne prehliadky v súčasnosti lekári neposkytnú.

 

Zdroj: SITA (Korzár)