Články
Hrozia hromadné výpovede a zánik oddelení nemocníc
Vláda ohlásila konsolidačný balíček a zdravotníci sa pripravujú na reakciu. Platový automat, ktorý zabezpečoval každoročné zvýšenie, by sa teraz po novom mal trochu zabrzdiť. Pôvodne malo v budúcom roku prísť k zvýšeniu o 9,7 percenta, avšak napokon to budú len tri percentá. V prípade, že by sa postupovalo tak, ako bolo pôvodne naplánované, stálo by to zhruba 360 miliónov eur. Takto to vyjde na 130 miliónov.
„Nech sa na mňa zdravotníci nehnevajú, ale lekári majú priemerný plat 4 898 eur, tie tri percentá im urobia každému lekárovi plus 147 eur. Ja sa pýtam ostatných ľudí, ktorí zarábajú, že kedy naposledy im stúpol plat o skoro 150 eur. Sestry pri trojpercentnej valorizácii plus 68 eur a ich priemerný plat je 2 270 eur. To nie je žiadny malý plat, ja si myslím, že zdravotníci na Slovensku už nie sú tak zle platení, ako sa tu rozprávalo pred niekoľkými rokmi,“ vyjadril sa minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru.
Oddelenia sa zatvárajú
S tým nesúhlasí Peter Visolajský, ktorý je šéf Lekárskeho odborového združenia. Bol to práve on, spolu so svojimi spolupracovníkmi, kto v roku 2022 vyjednal lepšie podmienky pre lekárov a sestry. Ich iniciatívou sa platy zvyšovali a teraz podľa neho vláda hrubo porušuje nielen memorandum, ktoré vtedy vzniklo, ale ešte aj dohody urobené dávno predtým.
Visolajský sa pýta, že ak sú platy zdravotníkov také dobré, prečo toľko lekárov odchádza do zahraničia. Prečo sú svedkami, že každý mesiac sa maľuje oddelenie, lebo sa pre nedostatok personálu musí zatvárať. Ako príklad uvádza detské oddelenie v Trenčíne, kde slúži jediný pediater.
Jasne deklaruje, že toto nenechajú len tak, a hoci ako zdravotníci zo zákona nemajú možnosť štrajku, sú iné, zákonne dané formy, ako vyjadriť nesúhlas. „Ide nám o to, aby sa neznižovali platy sestrám, aby naše nemocnice neskolabovali pre nedostatok personálu,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii.
„Nemusíme odpracovať nadčasovú prácu, tá sa deje len na základe toho, že lekári sú ochotní a dali dobrovoľný súhlas. Nie je to však samozrejmosť. Ak má vláda za nás náhradu, tak budeme radi, že cez víkendy a v noci budeme môcť zostať so svojimi rodinami,“ opísal prvú z možností. Visolajský ďalej pripomína, že lekári už dvakrát na Slovensku ukázali, že sa dokážu za seba postaviť aj prostredníctvom hromadných výpovedí. Ak chce vláda šetriť, má tak podľa neho urobiť to, že ušetrí na ziskoch finančných skupín: „Pánovi premiérovi odkazujem, neostali sme na Slovensku pracovať, aby sme robili v obchodných spoločnostiach a plnili vrecká finančným skupinám v slovenskom zdravotníctve.
Tiež to nenechajú len tak
Lukáš Kober, ktorý predsedá Komore sestier a pôrodných asistentiek, nadväzuje na Visolajského a súhlasí, že sestry, ale aj pôrodné asistentky, na to doplatia. „Štát má voči našim profesiám enormný dlh, pretože vieme, že zdravotnícky systém nefunguje správne, žiadne návrhy na systémové zmeny prijaté neboli,“ povedal.
K tomu prirátava aj nepreplácanie nadčasov či nedostatok pracovných síl. Bude plne podporovať kolegyne, ktoré sa na základe tohto rozhodnú odísť do zahraničia. Budú odchádzať mladé, ktoré by mali prirodzene nahrádzať staršiu generáciu, ale aj tie staršie a skúsené. Podčiarkuje, že je neakceptovateľné, že by sa zdravotníci mali „poskladať“ na konsolidačné opatrenia. Pre zdravotnú sestru to bude v praktickom zmysle znamenať, že bude mať menej, hoci sa jej plat zvýši o tri percentá. „Vo všeobecnosti, tým, že sa zvyšujú dane a mnohé iné, rodiny budú musieť siahnuť hlbšie do svojich vreciek, tak ak zredukujú valorizáciu na úroveň troch percent, tak v takom prípade sestra neuvidí žiadne zvýšenie svojej mzdy. Keďže je tu zvyšovanie iných cien, tak je to, ako keby išla s platom dole. Životná úroveň klesne,“ vysvetlil.
Rovnako ani oni to nemienia nechať len tak. Je tu možnosť vyjsť do ulíc, verejne protestovať a vyjadriť názor. Zatiaľ zistí, či je záujem zo strany ostatných členov, že by toto urobili, aj v spolupráci s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek. Čo však určite urobia, je, že budú vyzývať sestry a pôrodné asistentky, aby si strážili dodržiavanie Zákonníka práce v nemocnici. Je totiž verejne známe, že ak by sa dodržiaval, oddelenia by sa museli zatvoriť. Nie je naplnený ani personálny normatív. Povedia im, aby nerealizovali prácu nadčas, ak ju nemajú riadne zaplatenú.
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)