Články
Distribútori napadli zákon o reexporte
Distribučným spoločnostiam môže nový zákon o liekoch spôsobiť existenčné problémy. Obrátili sa preto na Európsku komisiu aj Protimonopolný úrad.
Ministerstvo podľa nich neurobilo hlbšiu analýzu, ktorá by zdôvodnila nedostatok liekov. Upozorňujú, že reexport nemusí byť hlavným dôvodom. Novela je napadnuteľná aj podľa odborníkov. Analytik INEKO Dušan Zachar síce tvrdí, že prax ukázala ako jeden z hlavných faktorov nedostatku práve reexport, no súhlasí, že väčšia analýza chýba. „Pozícia vlády, ktorá bude musieť pred európskymi inštanciami argumentovať o primeranosti ochranných opatrení, môže byť preto sťažená."
Distribučné firmy majú analýzu
„Z dôvodovej správy ani zo žiadneho verejného vystúpenia nevyplýva, že sa lieky nestrácajú práve z dôvodu neochoty výrobcov a veľkých distribučných sietí dodávať lieky aj do malých lekární," hovorí advokát Miroslav Kadúc, autor analýzy, ktorá posudzovala súlad novely s ústavou. Priamu súvislosť pritom musí preukázať aj podľa odborníka na hospodársku súťaž Petra Demčáka z advokátskej kancelárie Taylor Wessing. Tvrdí, že ministerstvo musí vedieť obhájiť aj fakt, že neexistoval „jemnejší" nástroj, aby zákon nebol v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže.
K tejto téme sa pre HN vyjadril pred časom aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker: „Pripúšťam rôzne typy analýz, ale fakt je ten, že reexport tu bol dosť výrazný." Žaloby pre nový zákon nám podľa neho nehrozia.
Opozičný poslanec a člen Zdravotníckeho výboru Marek Krajčí nie je až taký optimista: „Dúfam, že ministerstvo má v talóne kvalitné argumenty, ktoré dokážu spojitosť nedostatku liekov na Slovensku s ich neopodstatneným reexportom." Dodáva, že členovia výboru ich k novele nedostali. Za nedostatkom liekov môžu byť podľa distribučných firiem aj problémy s výrobou, surovinami, odchody firiem z daného trhu či zmeny v registračných rozhodnutiach. Problémy aj inde S problémom nedostatku liekov totiž zápasia okrem Slovenska aj iné krajiny EÚ. O téme diskutovali aj ministri zdravotníctva členských krajín na Slovensku v októbri. Drucker vtedy pripustil, že za ich nedostatkom môžu byť okrem reexportu aj výpadky vo výrobe alebo nedostupnosť účinných látok.
Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory však tvrdí, že výrazné deficity liekov sú iba v krajinách, kde je ich cena nízka, a preto sa distribuujú ďalej. „Krajiny ako Británia a Nemecko tento problém nemajú, pretože ceny liekov sú tam vyššie." Končia tam podľa neho lieky od nás, ale aj z Portugalska, Grécka či Španielska.
V minulosti už obmedzenie reexportu jeden zákon zabezpečiť chcel. S ním však mala problém Európska komisia, ktorá voči nám začala v marci 2015 právne konanie. Podľa odborníkov bol totiž v rozpore s voľným pohybom tovaru, ministerstvo zdravotníctva tak prišlo s upravenou verziou, v platnosti je od začiatku tohto roka. Podľa údajov rezortu zatiaľ prináša svoje ovocie, v porovnaní s októbrom minulého roka sa počet hlásení o nedostatku liekov znížil až sedemnásobne.
Ministerstvo zdravotníctva situáciu s liekmi pravidelne monitoruje prostredníctvom pravidelných hlásení z lekární, podnetov od pacientov aj prostredníctvom kontrol u výrobcov a tiež distribútorov. Štát by mal na základe zhromaždených údajov vydávať zoznam liekov, ktoré sú nedostatkové a tie aj zakázať vyvážať, tvrdí Asociácia distribučných firiem.
Rezort zdravotníctva to do budúcnosti nevylučuje, teraz pripravuje inú formu kontroly. „Plánujeme kontrolu liekov napríklad prostredníctvom skenovania QR kódu na škatuľke," uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová s tým, že by tak mali urobiť v roku 2019.
Zdroj: Hospodárske noviny