Články

Desať krokov ku zdraviu. Poznáte ich?

Desať krokov ku zdraviu. Poznáte ich?
Vedeli ste, že pojem stres (angl. stress) má svoj pôvod v latinskom slove stringo, stringere, čo v preklade znamená utiahnuť, zovrieť? Byť v strese znamená niečo, ako byť vystavený najrôznejším tlakom, záťaži, byť v napätí, tiesni.

Vo význame strádania sa objavil v literatúre už v 14. storočí, avšak bez podrobnejšieho spracovania. Neskôr, v 17. storočí, sa tento termín ujal vo fyzike, pričom sa ním chápala tolerancia štruktúry a konštrukcie voči záťaži, napr. pri stavbe mostov. V 20. storočí sa pojem stres udomácnil vo fyziológii, neskôr v psychológii, sociológii aj iných vedách. Počas oboch svetových vojen sa dáva do súvislosti s výskumom tzv. vojnových neuróz. V priebehu povojnového obdobia sa stáva zjavným, že aj v podmienkach života v mieri sa môžu ľudia dostať do situácií porovnateľných s bojovými. To nesporne prehĺbilo záujem o štúdium stresu a jeho pôsobenia na zdravie človeka. Tematika stresu sa dostala do centra pozornosti mnohých bádateľov, čoho dôkazom je aj veľký počet vymedzení a koncepcií stresu.

Vyskúšajte si desať krokov na podporu duševnej rovnováhy. Ich realizáciu si v bežnom živote môžete sledovať v nasledujúcich siedmich dňoch. V závere každého dňa odporúčame krátku reflexiu, v čom vám bol ktorýkoľvek z krokov užitočný pre podporu vášho zdravia.


1. Zbavte sa falošných, polopravdivých predstáv. Napríklad, že to nič nie je, keď je situácia závažná, ale aj naopak, že je to veľmi nebezpečné, keď to zďaleka tak nebezpečné nie je.

2. Snažte sa od seba zreteľne oddeliť dve veci:

a) čo za žiadnych okolností nemožno zmeniť,

b) čo možno zmeniť, ako napr. váš postoj k životu a danej situácii.

3. Snažte sa stanoviť si žiaduci a dosiahnuteľný cieľ pri zmenenej situácii. Mal by to byť cieľ realistický, nie utopistický.

4. Rozdeľte si cestu k cieľu, ktorý ste si stanovili na kratšie úseky, podobne ako etapový cyklistický závod.

5. Prvej etape, t. j. prvému úseku na ceste k cieľu venujte veľkú pozornosť. Dbajte na to, aby bol tento krok splniteľný a stanovte si jasné kritériá splnenia tohto kroku. O tomto kroku nepremýšľajte, ale urobte ho a radujte sa z neho.

6. Vydržte ešte jeden krok. Nemyslite na to, ako nepredstaviteľne ďaleko je konečný cieľ, ale sústreďte sa na ten krok, ktorý máte práve pred sebou, a ten urobte.

7. Snažte sa „zvíťaziť sami nad sebou“, vo vnútornom dialógu, ktorý vediete sami so sebou, keď si hovoríte: „To nezvládnem!“ A na druhej strane: „Zvládnem to!“

8. Učte sa žiť s nezmeniteľnou situáciou, i keď je ťažká.

9. Žite v prítomnosti. Neutápajte sa nostalgicky v myšlienkach na to, aké by to bolo, keby sa to či ono nestalo.

10. Nájdite si vždy niečo, z čoho by ste sa mohli radovať, i keď máte okolo seba mnohé, čo radosť tieni. Snažte sa mať svoj život radi, aj keď sa vám zdá byť ťažký.


Úryvok z knihy CARPE DIEM... ALE BEZ STRESU (RAABE, 2022)


CARPE DIEM... ALE BEZ STRESU

Kniha s podtitulom: Záťaž a stres v kontexte teoretických a výskumných reflexií je zameraná na problematiku stresu v každodennom živote i v náročných životných situáciách a možnostiach jeho zvládania.


Okrem teoretických reflexií problematiky záťaže a stresu či analýzy vybraných koncepcií záťaže a stresu, popisuje, ako stres vzniká, ako sa prejavuje a k čomu slúži (1. kapitola). Ďalej hlbšie analyzuje príčiny stresu a jeho dôsledky na zdravie človeka a jeho duševný život (2. kapitola). Náležitú pozornosť autorky venujú zvládaniu záťaže, pričom charakterizujú adaptačný proces a obranné mechanizmy, ako aj dve základné podoby zvládania záťaže: zvládacie štýly, copingové stratégie, tiež predkladajú vybrané relaxačné techniky (3. kapitola). Neoddeliteľnou súčasťou publikácie je aj ukážka vzdelávacieho programu „Carpe diem... ale bez stresu“ (4. kapitola), ktorý pozostáva zo siedmich na seba nadväzujúcich častí. Jadrom predmetného vzdelávacieho programu sú praktické cvičenia a aktivity vychádzajúce z teoretických východísk psychologických disciplín, edukológie a kognitívno-behaviorálneho prístupu, prostredníctvom ktorých je možné krok za krokom nachádzať odpoveď na to, čo stres v našom živote vyvoláva, čo ho udržiava, aké má následky a ako ho zvládať v rozumných medziach nášho života. Pri tvorbe jednotlivých cvičení autorky vychádzali z kognitívno-behaviorálneho prístupu, pričom kládli dôraz na ich jednoduchú aplikovateľnosť a praktickú využiteľnosť.

Hodnotné na knihe je, že v každej kapitole predkladajú užitočné odporúčania, dotazníky či cvičenia, ktoré umožňujú interaktívne pracovať s informáciami a poznatkami v texte jednotlivých kapitol.


Viac o knihe sa dozviete tu.

Už teraz si ju môžete objednať tu.