Články
Ambulancie sú zatiaľ bez vakcín
Do polovice mája podali praktickí lekári v Česku spolu 486-tisíc dávok vakcín proti covidu ľuďom vo veku nad 50 rokov. Najväčšiu skupinu spomedzi zaočkovaných v ambulanciách – zhruba 222-tisíc osôb – predstavujú pacienti vo veku 70 až 80 rokov.
Českí praktickí lekári majú k dispozícii vakcíny AstraZeneca, Moderna, Pfizer/ BioNTech a Johnson & Johnson. Po počiatočných problémoch s nedostatočným dodávkami vakcín do ambulancií by sa mal systém zlepšiť priamou distribúciou očkovacích látok k lekárom. „Umožní nám to zaočkovať pacientov v najvyšších vekových kategóriách, ktorí u nás ešte stále čakajú na očkovanie,“ povedal Peter Šonka, predseda Združenia praktických lekárov ČR. V ambulanciách by mali mať vakcíny pre 50-tisíc ľudí týždenne.
Situácia na Slovensku je uprostred mája odlišná. Rozbieha sa pilotný projekt s 50 zapojenými ambulanciami, detailné informácie v čase uzávierky neboli známe. „Očkovanie v ambulanciách je v štádiu príprav, o podrobnostiach budeme informovať následne v predstihu,“ reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová na otázky ZdN, kedy sa začne očkovanie v ambulanciách, či bude zamerané na konkrétnu vekovú skupinu kapitovaných pacientov, aké vakcíny sú určené pre pilotný projekt a či sa uvažuje o nejakej forme motivácie pre všeobecných lekárov.
Existujúci systém
Pritom vakcinácia v ambulanciách všeobecných lekárov už mohla byť realitou, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Stále tvrdím, že vakcinačný systém existuje a volá sa všeobecní lekári pre dospelých. Bolo len treba zmanažovať logistiku, dodávky vakcín a materiálu, ktorý k tomu potrebujú, to všetko sa malo zabezpečiť. Lebo všeobecní lekári najlepšie poznajú svojich pacientov, najlepšie vedia, aká vakcína pre koho je dobrá, a už to mohlo bežať,“ uviedol v polovici mája v rozhovore pre ZdN.
Termín spustenia očkovania nepoznajú ani lekári, ktorí sa zapojili do pilotného projektu. Všeobecný lekár pre dospelých z ambulancie vo Veľkej Lomnici MUDr. Peter Marko, MPH, predpokladá, že s ohľadom na chladiaci reťazec dostanú k dispozícii tri druhy očkovacích látok – od Johnson & Johnson, ďalšie dávky AstraZeneca a prípadne Sputnik V. „Otázny je záujem pacientov o tieto vakcíny, keď vo veľkokapacitných očkovacích centrách očkujú vakcínami Moderna a Comirnaty,“ tvrdí lekár. Lekári podľa neho potrebujú adaptovaný softvér, aby sa mohli prihlásiť do registra a zapísať dáta na centrálny portál, a tiež datallogery do chladničiek na 24-hodinové monitorovanie teploty a vlhkosti. „Tieto zariadenia treba objednať, bežne ho poskytovatelia nemajú,“ podotýka MUDr. Marko. Predpokladá úhradu za samotný výkon paušálnym spôsobom, tak ako je to v očkovacích centrách.
Dôvera
Rozdiel vidí v administratívnej náročnosti pred samotným podaním vakcíny, na čo je v očkovacích centrách vyčlenený tím ľudí, zatiaľ čo v ambulancii to bude musieť zvládnuť sestra. „Bude to trošku dlhšie trvať, čo by nebol problém. Dôležité je kontinuálne zásobovanie vakcínami, ak začneme očkovať našich pacientov. Z rozprávania pacientov mi vychádza, že ak majú dôveru k svojmu všeobecnému lekárovi, na 90 percent dajú na jeho slová. Takto môžeme doočkovať kľúčovú komunitu, ľudí od 60 do 80 rokov. Nerozhodných je veľa, ktorí čakajú na svojho lekára, a veľa je takých, ktorí čakajú na Sputnik. Je to silná komunita,“ upozorňuje P. Marko. Vo svojom obvode má aj početnú rómsku komunitu, kde vníma odmietanie proticovidových vakcín. Vysvetľuje si to komunikáciou politikov. „Je to vidieť na tom, ako sa komunikujú témy rodinných prídavkov aj očkovania. Ten spôsob komunikácie je veľmi frustrujúci. Jeden z kľúčových faktorov ovplyvňujúci úspešnosť očkovania je dôvera k vedeniu štátu, vláde, ministerstvu, aby sme videli jednotný postup, a to absentuje,“ dodáva.
Zdroj: SITA (Zdravotnícke noviny)