Články

Od čiar k písmenám

Od čiar k písmenám
Ste rodičom škôlkara? Možno máte dojem, že vaše deti tú pandémiu celkom dobre zvládli. Ale ruku na srdce, koľko strávili pri elektronike, kým ste museli počas dňa pracovať? Nerobme si výčitky, každý sa snažil a robil ako najlepšie vedel a mohol. Ťažké to bolo pre všetkých, pre deti aj dospelých, pre malých aj veľkých. Verme, že sa to už nezopakuje.

Pretože objektívne musíme uznať, že pobyt detí mimo materských škôl urobil svoje. Jemnú motoriku si necibrili v pracovných zošitoch a pri všakovakých výtvarných a pisateľských činnostiach s pani učiteľkou, ale skôr na tabletoch. A to im chýba. Jednohlasne to potvrdzujú tohtoročné postrehy učiteľov pri prijímaní predškolákov do základných škôl. Zhodujú sa, že z hľadiska pripravenosti na školu je najväčšou slabinou budúcich prvákov oblasť grafomotoriky.

Čo to je? Keď toto grécke slovo rozmeníme na drobné, zistíme, že ide o písanie (grafo) a pohyb (motorika). Grafomotoriku môžeme označiť ako koordináciu pohybov rúk a vizuálneho vnímania pri kreslení a neskôr pri písaní. Nejde ale iba o pohyb prstov a rúk. Pri grafomotorike zohrávajú významnú úlohu aj správne sedenie pri písaní, postavenie ruky dieťaťa, správny úchop ceruzky či pera. Okrem toho je dôležité vyvinúť primeraný tlak na papier. So spomínaným vizuálnym vnímaním súvisí koordinácia práce rúk a očí. Aj keď mnohí predškoláci už pred nástupom do školy vedia písať, určite túto zručnosť netreba od dieťaťa predčasne očakávať. Správne písať sa naučí v škole. Čo je však veľmi dôležité, aby dieťa pred zazvonením školského zvonca vedelo správne držať ceruzku a správne ňou manipulovalo a primerane tlačilo o písaciu podložku.

Na toto všetko je dieťa pripravované v materskej škole, kde veľa kreslí, učí sa písať vlnovky, čiary, spája obrázky podľa vybodkovanej predlohy, rieši bludiská. Tohtoroční prváci môžu deficit spôsobený zatvorením škôlok dobehnúť aj doma s rodičmi. Pre deti predškolského veku, ale pokojne aj pre prvákov, ktorí potrebujú rozcvičiť a zdokonaliť pohyb malej ruky, existuje mnoho pracovných zošitov a materiálov. Stačí siahnuť po správnom.

Pozrite si, ktoré pracovné zošity z dielne RAABE pomôžu vášmu dieťaťu docvičiť jemnú motoriku a grafomotoriku na takú úroveň, aby si správne osvojilo základy na budúce písanie. 


 Na rozvíjanie grafomotoriky je ideálny KULIFERDO – Grafomotorika, ktorý je určený pre deti už od 4 rokov. Deti si vďaka nemu cibria grafomotorické zručnosti v podobe prvých čiar, úloh na strihanie a lepenie, je plný, čiar, oblúkov a vlnoviek, ktoré musí dieťa najskôr precízne obtiahnuť, potom samostatne trénovať. Vďaka pestrosti aktivít je vhodný aj pre deti so zníženou schopnosťou koncentrácie a pozornosti.

Pracovný zošit KULIFERDO – Jemná motorika a grafomotorika napomáha dieťaťu rozvíjať kultivovaný grafický prejav a predchádzať problémom pri budúcom písaní.  Obsahuje 96 aktivít na nácvik písania a vnímania, zaručuje dobrý štart do školy.