Články
Mobily ako príčina nárastu porúch reči?
Rizikový vývin reči dieťaťa je potrebné neodkladne riešiť. Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc, prečo je logopédov nedostatok a akú rolu v celom procese zohráva rodič približuje v rozhovore logopedička Jana Géciová.
* S akými najčastejšími problémami sa dnes rodičia obracajú na logopédov?
Predpokladám, že v každej logopedickej poradni a ambulancii je stále najväčšie zastúpenie detí s narušenou zvukovou rovinou reči, teda s artikulačnými a fonologickými poruchami. Ďalej sú to deti s vývinovou jazykovou poruchou, kedy má dieťa ťažkosti s osvojovaním si hovorenej reči v porovnaní s rovesníkmi. V školskom veku sa na nás obracajú rodičia, ak sa u dieťaťa objavia ťažkosti s čítaním a písaním, teda s vývinovými poruchami učenia. Pomerne vysoké percento tvoria aj deti raného veku s rizikovým alebo oneskoreným vývinom reči, ako aj deti s poruchami autistického spektra. V súčasnosti zaznamenávame nárast detí s vývinovou verbálnou dyspraxiou. Dieťa môže dobre rozumieť, ale má ťažkosti s motorickým plánovaním alebo programovaním reči.
* Čo všetko môže mať vplyv na vývoj nesprávnej artikulácie?
Ak hovoríme o artikulačných poruchách, keď dieťa tvorí hlásku na nesprávnom artikulačnom mieste alebo nesprávnym spôsobom, napríklad šušle alebo hlásku nevie vôbec vysloviť, jednou z možných príčin môže byť zväčšená nosohltanová mandľa. Tá spôsobí dlhodobé dýchanie cez ústa. Zmení sa pokojová poloha jazyka, ktorý netlačí na tvrdé podnebie. Svaly jazyka začnú ochabovať, jazyk bude bez napätia a bude sa vysúvať medzi zuby. Zároveň v dôsledku zväčšenej mandle môže dochádzať aj k zmenám tvaru ústnej dutiny a postavenia zúbkov, čo má tiež nepriaznivý vplyv na výslovnosť. Medzi ďalšie príčiny, podieľajúce sa na nesprávnej výslovnosti, patria napríklad poruchy zhryzu a chrupu, chýbanie zubov, prirastená alebo skrátená jazyková uzdička, či gotické podnebie.
* A ako sa prejavujú fonologické poruchy?
Napríklad šesťročné dieťa vie správne vysloviť tupé sykavky Č, Š, Ž, ale v spontánnej produkcii ich zamieňa za ostré C, S, Z. Namiesto čiapky povie ciapka alebo hlásku Č zamení za Š. Čokoláda povie ako šokoláda. Teda nerozlišuje rozdiel medzi týmito zvukmi Č a C, Č a Š. Zrozumiteľnosť reči dieťaťa je neprimeraná fyziologickému veku.
* Možno za poruchou hľadať konkrétny dôvod?
Príčinou týchto porúch môžu byť časté zápaly stredného ucha alebo genetická predispozícia dieťaťa pochádzajúca z rodinnej záťaže.
* Kedy je namieste návšteva logopéda?
Keď má rodič akékoľvek obavy ohľadom vývinu reči svojho dieťaťa. Základné pravidlo je určite nečakať. Zvoliť stratégiu čakania môže mať pre dieťa nezvratné následky. Dieťa s ťažkou poruchou reči stráca čas a deficity sa bez včasnej logopedickej intervencie ešte viac prehlbujú.
* Čo by si mali rodičia všímať predtým ako k vám prídu?
Jedným z prvých varovných signálov, ktorý môžeme pozorovať u dieťaťa už v období od ôsmich do dvanástich mesiacov, je nedostatok iniciatívy, aby získalo pozornosť dospelého. Ak aktívne nenadväzuje a neudrží očný kontakt. Ak niečo chce, nedá to dospelému najavo pohľadom, vokalizáciou či gestami. Neprejaví záujem, aby bolo vypočuté. Ďalším indikátorom rizika je, ak dieťa na konci prvého a v druhom roku nepoužíva na komunikáciu gestá. V dvoch rokoch treba spozornieť, ak dieťa nehovorí okolo päťdesiat slov, netvorí dvojslovné spojenia alebo má výrazne lepšie porozumenie ako hovorenú reč. V troch rokoch, ak netvorí jednoduché vety, pri spájaní slov nepoužíva základné predložky, hovorí nezrozumiteľne, tvorí hlásky na nesprávnom artikulačnom mieste alebo iným spôsobom, napríklad šušle. V štyroch rokoch by malo už dieťa tvoriť rozvité vety, priraďovacie a podraďovacie súvetia. Malo by hovoriť gramaticky správne.
* Blížia sa testy školskej spôsobilosti. Čo by mal vedieť predškolák pred vstupom do školy z pohľadu logopéda?
Z pohľadu vývinu reči by mal mať osvojené tie rečové a jazykové schopnosti, ktoré stoja za úspešným osvojovaním si čítanej a písanej reči. Medzi tieto schopnosti patrí čistá výslovnosť, dobre rozvinutý jazykový cit, gramaticky správna reč s primeranou dĺžkou viet. V reči by sa nemali vyskytovať gramaticky nesprávne tvary slov, napríklad videl som troch slony, ona videl sovu a podobne. Dieťa by malo zvládnuť prerozprávať príbeh alebo zážitok jasne, v správnej následnosti udalosti, výstižne, plynulo a s použitím súvetí. Malo by mať dobre rozvinuté porozumenie hovorenej reči, rozumieť viacstupňovým inštrukciám a rôznym gramatickým štruktúram. Vedieť slabikovať slová a určovať prvú hlásku v slove. V neposlednom rade by malo mať aj funkčnú krátkodobú verbálno-akustickú pamäť. Tieto schopnosti vie u budúceho školáka logopéd zhodnotiť testom prediktorov gramotnosti.
* Kedy má dieťa vedieť vyslovovať asi najproblematickejšie hlásky L a R?
Hlásky L a R si dieťa spolu so sykavkami osvojuje najneskôr. Ich správnu výslovnosť by malo mať dieťa zvládnutú už okolo piateho roku. Horná hranica je do šiesteho až siedmeho roku, kedy sa ešte výslovnosť týchto hlások môže ustaľovať, fixovať a automatizovať.
* Ako prebieha návšteva u logopéda?
Na prvú návštevu u logopéda sa netreba špeciálne pripravovať ani vopred na dieťa vyvíjať tlak. Nehovorte mu nech sa nebojí, nehanbí, pekne a veľa rozpráva. Týmito slovami rodič prenáša svoje obavy na dieťa. Prvé vyšetrenie možno nazvať konzultačným. Samotnej diagnostike predchádza najskôr anamnestický rozhovor s rodičom, ktorým zisťujeme informácie a údaje, ktoré môžu byť v pozadí vzniku alebo fixovania narušenej komunikačnej schopnosti. Pýtame sa na priebeh tehotenstva a pôrodu, psychomotorického a rečového vývinu. Chceme vedieť, kedy dieťa začalo liezť, štvornožkovať, sedieť, samostatne chodiť. Tiež či džavotalo, používalo gestá, kedy začalo produkovať prvé slová a dvojslovné prehovory. Zaujíma nás aj dojčenie a jeho trvanie, používanie cumlíka a zlozvyky, ale aj prekonané ochorenia, počet súrodencov, či nástup do škôlky. Následne sa zrealizuje orientačná diagnostika.
* Zlepšenie možno určite dosiahnuť, len ak deti jazyk trénujú aj doma. Viete podľa pokrokov posúdiť, či rodič s dieťaťom pravidelne precvičuje?
Stáva sa, že dieťa prichádza s nevypracovanými úlohami alebo sa rodič prizná, že nemal čas, prípadne nepracoval podľa zadaných inštrukcií. Bez pravidelného tréningu sa želaný výsledok nedostaví, čo si viacero rodičov neuvedomuje. Čas sa predlžuje a cieľ našej terapie je v nedohľadne. Stáva sa ťažko dosiahnuteľný. Rodič je v celom procese kľúčový. Keby som vám dala do ruky zubnú kefku a vy by ste ju zakaždým odložili do pohárika, myslíte, že by ste si takýmto prístupom udržali zdravé a čisté zuby? Nie. Tak je to aj s logopedickými tréningom. Logopéd povie, čo treba precvičovať, názorne predvedie, ako a čím to viete trénovať. Aj koľko času tomu denne venovať. Ale rodič je ten, kto musí dieťa naučiť pravidelnosti a trpezlivosti. Z nácviku urobí rutinu ako z umývania zúbkov.
* Ako ovplyvňuje cumlík vývin reči?
Dlhodobé používanie cumlíka spôsobuje chybné postavenie zubov, čo môže nepriamo ovplyvniť výslovnosť. Cumlík výrazne oslabuje aj svaly jazyka a pier. Jeho pôsobením sa mení prirodzená a pokojová poloha jazyka za prednými hornými rezákmi. Často je vysunutý ďaleko vpredu, čo sa prejaví potom najvýraznejšie pri výslovnosti sykaviek. Jednak nepriaznivo pôsobí aj na funkciu pier. Pery strácajú na sile, ktorú potrebujú na to, aby zatvorili ústa. Dieťa tak môže mať dlhodobo pootvorené ústa. Cumlík je potrebné čím skôr odstrániť.
* Je správne, keď rodičia pri komunikácii s dieťaťom prispôsobujú svoj jazyk detskému vyjadrovaniu?
Áno, určite je to správne a potrebné k tomu, aby sa reč dieťaťa vyvíjala bez ťažkostí. Matka, ale aj dospelí, by mali intuitívne používať reč, ktorá sa vyznačuje krátkymi vetami, respektíve slovami, zjednodušovaním, spevavou melódiou a bohatou mimikou. Mala by byť pre dieťa hlavne ľahko čitateľná.
* Počet detí s chybami reči pribúda. Súvisí s nárastom pacientov aj celoplošný skríning, ktorý odhaľuje tieto problémy?
Logopédia sa neustále vyvíja a v súčasnosti disponujeme už veľmi kvalitnými skríningovými nástrojmi, ktorými vieme zhodnotiť vývin reči už u osemmesačného dieťaťa. Tým vieme relatívne skoro identifikovať deti s oneskoreným alebo s identifikovaným rizikom narušeného vývinu reči a zahájiť včas logopedickú intervenciu. Pozitívne vnímame aj spoluprácu s pediatrami. Často sú prví, ktorí upozornia, že vývin reči alebo zrozumiteľnosť reči nie je primeraná veku dieťaťa a apelujú na rodičov, aby vyhľadali logopéda. Aj tým pribúda čoraz viac detí raného veku. K nárastu určite prispieva aj logopedická depistáž, ktorá sa pravidelne realizuje v materských školách. Ale aj fakt, že počet detí s poruchami reči každým rokom narastá.
* Čím je to spôsobené?
Možno to bude znieť ako klišé, ale ja som presvedčená, že za vyšším nárastom porúch reči sa podpisuje aj uponáhľaný spôsob života a nadmerné používanie novodobých technológií, ktoré si nevyžadujú verbálnu komunikáciu. Z rúk sa vytrácajú knihy, ktoré sú kľúčové pri rozvíjaní rečových a jazykových schopností. Na druhej strane je to aj obrovský pokrok v medicíne. Tá zachráni veľa predčasne narodených detí, ktoré majú často rôzne poruchy reči.
* Faktom je, že logopédov máme na Slovensku nedostatok a čakacie doby na vyšetrenia sú dlhé. Prečo je to tak?
Záujem o návštevu logopédov zo strany rodičov je v súčasnosti naozaj enormne vysoký. Presahuje kapacitu, čo sa potom odzrkadľuje aj na dlhej čakacej dobe. Logopédia ako jednoodborové päťročné magisterské štúdium sa dá na Slovensku študovať iba na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave. Počas tohto štúdia fakulta veľmi dôsledne dbá nielen na teóriu, ale aj na kvalitnú prax budúcich absolventov. Aby však bola zabezpečená, potrebné sú financie z ministerstva školstva, ktoré nie sú dostupné. Z tohto dôvodu odbor ročne vyštudovalo približne dvadsať študentov. V súčasnosti sa ich počet zvýšil asi na tridsať, čo aj tak nepokryje reálne potreby.
Zdroj: Naše novosti 25/2024
TIP PRE RODIČOV:
Logopédia včas – otázky a odpovede
Všetko, čo potrebuje rodič vedieť o vývine detskej reči
So zámerom pomôcť predovšetkým rodičom brožúra prináša odpovede na najčastejšie otázky rodičov o vývine detskej reči, jeho podpore, ťažkostiach a o starostlivosti u logopéda. Z úst autorky boli zodpovedané už mnohokrát – v ambulantnej praxi, v poradni, na ihrisku, na neformálnych fórach.
Pre pedagógov, vychovávateľov, pediatrov, logopédov... má brožúra ambíciu stať sa návodom, zdrojom informácií a inšpirácií k tomu, aby mohli na otázky rodiča odpovedať adekvátne, citlivo a pohotovo.
• Prináša odpovede na 125 otázok, ktoré vás trápia, alebo ktoré ešte len prídu.
• Odpovedá na konkrétne už diagnostikované problémy, ale dáva návody aj tým rodičom, ktorí ešte len návštevu logopéda zvažujú.
• Pomôže lepšie pochopiť, ako sa rozvíja detská reč, ako ju môžu podporiť rodičia, čo všetko ju ovplyvňuje a ako to vyzerá, keď niečo nie je v poriadku.
• Poskytuje rodičom tipy, ako pomôcť dieťaťu s ťažkosťami.
• Nájdete tu checklisty, podľa ktorých rýchlo a jednoducho skontrolujete, či dieťa v troch a v piatich rokoch potrebuje logopedickú starostlivosť.
• Ako BONUS obsahuje oromotorické kartičky na cvičenie správnej výslovnosti. Podľa jednoduchých inštrukcií vďaka nim zábavnou hrou rozcvičujete detské ústa a jazýček a posúvate detskú výslovnosť tým správnym smerom.